Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman Sektörü

0 344

Tasarruf; ekonomi, ekonomik büyüme ve kalkınma üzerinde önemli etkisi olan bir kavramdır. Tarih boyunca, hane halkları, topluluklar, firmalar ve hükümetler daha iyi finansal yönetim için tasarrufu uygulamışlardır, böylelikle emeklilik, yatırım, istihdam, sosyal ve fiziksel altyapı ile ilgili çeşitli kararlar üzerinde ciddi etkilere neden olmuştur.

Tüm dünyanın özellikle enerji kaynakları yeterliliği veya yinelenebilir enerji yöntemleri geliştirerek bu kaynakları hem şu anki yaşam için hem de geleceğe aktarmak için yaptıkları çalışmalar tasarrufun her zaman için ne kadar değerli olduğunu göstermektedir.

Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman SektörüTasarruf etmeyi önce kendi yaşantımıza adapte edebilmeliyiz. Alternatif bir faizsiz finansman modeli olarak Tasarrufa dayalı faizsiz finansmanın (TDFFS) önemini kabul eden büyüyen bir literatür vardır. Konut ve yerleşme politikaları Almanya tarihinde her zaman için öncelikli konulardan biri olmuştur. Yapı tasarruf sandıkları ile vatandaşlarının konut ihtiyaçlarını gidererek refah seviyesini arttırmak planlanmıştır.Ayrıca gelecek yaşatıları için ise huzur sağlamak hedeflenmiştir. İngiltere ve Abd tasarruf etme politikalarına önem veren diğer belirgin ülkelerdir. Malezya ülkesi son dönemlerde ki gelişimi dikkatlerden kaçmamaktadır.Bu tasarruf gelişimlerini ise uyguladıkları tasarruf model ve yöntemleri ile sağlamaktadırlar. Ülkemizde ise bazı tasarruf modellerinin uzun süredir sessiz bir şekilde var olduğunu belirtmek isterim. Ülkemizin hızlıca gelişebilmesi için, bu tasarruf model ve yöntemlerine ihtiyacı ise kaçınılmaz olmuştur.

Nasıl Bir Tasarruf Modeli Olmalıdır?

Bu sistem aslında tasarrufu yaşabileceğimiz, hem alırken kazançlı olup hemde içinde geleceğe yönelik yatırımları bulunduran bir model. Bu sayede istediğimiz her şeyi değerinde alarak ve millet olarak aramızdaki dayanışmamızı arttırıp tüm ülkece refah seviyesinin artacağı bir geçiş dönemimiz olabilir. Çok uzak değil; kimimiz İMC dayanışması der, kimimiz altın gününe benzetir. Bizlerin gerçekte bir türlü yapamadığımız gelecek tasarruf planlarını bizlerin yerine hem güvenle yapar ve çok kısa sürede istediğimiz, hayalini kurduğumuz herseye değerinde sahip olmamızı sağlar.
Zamandan tasarruf eder. En önemlisi ise sahip olmak istediğimiz herseyin ödeme planını biz kendimiz oluşturarak, kendi tasarruf planımızı kendimiz belirleriz.
Bu sistemin adı tasrrufa dayalı faizsiz finansman sistemidir faiz yükünü tamamen ortadan kaldıran ve diğer alternatif finansman sistemlerine göre daha avantajları olan ve kişilere göre tasarruf seçenekleri sunan bir sistemin adıdır.  Sektör olarak 30 yıldır faaliyetlerine aktif olarak devam eden ve yeni açılan firmalarla birlikte aktif olarak 35 firma tasarrufa dayalı faizsiz finansman sektörüne hizmet sağlamaktadır.

TDFFS Neden Önemlidir?

Önce tasarruf yaparak daha sonra yatırım yapılmaz, önce yatırım yapılır ve tasarruf elde edilir. Yaşadığımız ekonomik buhranların en temel sebebi ise ülke olarak dışa bağlılığımızın olmasıdır. Kendi enerji kaynaklarımızın dahi kontrölünü yeni yeni kendi tasarruf planlarımızın ile sağlayabilmekteyiz.
Bir takım yatırımlar yapıldı ve bu yatırımlar devam etmektedir.
Ülkemizi dış borçtan kurtaracak olan sistem budur. Çünkü cari açık bir ülkenin tasarruf açığıdır.

Tasarrufa Dayalı Faizssiz Sistem Nasıl Çalışır?

Bu sistem, kendi tasarruf planlamanızı yapmanızı sağlar. Bu sayede en temel ihtiyaçlarınızı elde edebilmenin yanısıra gelecek planlanınızı da yapmanız da kolaylık sağlar. Bu sistem nasıl çalışır kısaca maddeler haline sıralayalım.

•Katılım sağlamak isteyen kişiler almak istediği konut veya araç rakamını kendi belirler.
•Aylık ödeme planlamasını yine kendine göre oluşturabilir.
•Herhangi bir peşinata gerek yoktur.
•Bu ödeme performanslarına göre bir gruba dahil edilir. Bu gruplar firmaların tüm türkiyedeki şubelerinden katılım sağlayan müşterileridir.
•Bir teslimat aralığı belirlenir, aynı zamanda maxsimum alacağı tarih belirlenir.
•Gruplardaki katılımcıların teslim alma zamanları sıra tespiti ile belli olur ve bu tespiti, kura yöntemi veya çekiliş yöntemi ile yapılır.
•Noter huzurunda gerçekleşir. Her ay bir katılımcı belirlenecek şeklinde 6 ayda bir kura yapılır ve 6 kişi belirlenir.
•Adı belirlenen katılımcı finansmanını alır ve oluşan vadede faizsiz birşekilde öder.
•Adı belirlenen katılımcı belirlenmeyen katılımcı yani tüm katılımcılar bu grupta aylık ödemelerini düzenli yapmak zorundadır.
•Burda amaçlanan aslında bir dayanışma modelidir.
•Firmalar organizatör rolü üstlenir.
•Nihayetinde belirttiğimiz üzere maksimum alma süresinde herkes hayallerine kavuşmuş olur. Bu bekleme süreleri öyle çok uzak zamanlar değildir.
•Bir sır vereyim, kendi birikimini peşinat olarak kullanmak isteyenler çok daha kısa sürede hayallerine kavuşabiliyor.
•En önemlisi faiz yok ve borç çok kısa sürede bitiyor ve ikinci bir hayaliniz için sabırsızlanacaksınız.
•Sadece bir çalışma ücreti veya organizetörlük bedeli oluyor.Çok cüzi bir rakam olup, ödeme şekilleri ise yine kişiye göre belirlenebilmektir.
•Tüm ödemeler banka kanalı üzerinden sağlanmaktadır.Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman Sektörü
•Sahip olmak istediğiniz taşınmaz veya araç her ne olursa olsun tapu veya ruhsat deviri katılımcının kendi adına olacaktır.
•Tüm ödemeleri baz alınarak geri kalan borç miktarına temin ettiği taşınmaz veya aracın üzerine kalan borç kadarına satılamaz şerhi koyulup,tüm borç bitene kadar bu işlem devam edecektir.
Amaç, diğer tüm müşterilerin tasarruflarını güven altına almaktır.

Bu sistem de maksimum teslim alma süresi vardır. Katılımcının belirlenen sıra tespitlerinde adının okunmamasına karşın en son bekleme süresi ve kesin teslim alma tarihi belli olacaktır.  Maksimum bekleme veya teslim alma süresini ise, istediği finansman hacmi ve aylık ödeme performansı belirleyecektir.
Böylelikle bu tasarruf yönteminin herhangi bir şans oyunu ile benzetilmesinin yanlış bir benzetme olduğunu anlayabiliriz.

En önemli ayrıntılardan birisi ise herhangi bir zamanda vazgeçme hakkınız olduğudur. Vazgeçerseniz;

•Yapılacak olan noter huzurundaki ilk sıra belirlemeden önce veya sözleşme tarihini takip eden maksimum 14 gün için de vazgeçmek isterseniz, yatırdığınız ücretleri, firma karı olan organizasyon ücreti de dahil tüm yatırdığınız ödemelerinizi kesintisiz geri iade alırsınız.
•İlk sıra belirleme den sonra vazgeçmek isterseniz ise;
yatırmış olduğunuz tüm aylık taksitler, var ise peşinat olarak kullanmak istediğiniz kendi birikiminiz kesintisiz iade edilir.
•İlk sıra belirlemeden sonra vazgeçme durumunda organizasyon ücretleri ile ilgili kesintisi yaşanabilmektedir.
•Kesinti oranları ise firmadan firmaya değişkenlik gösterebilir.
•Yapılan sözleşmeler detaylı incelenmelidir.
•Oluşabilecek bir anlaşmazsızlıkta ise bu davalara ticaret mahkemeleri bakmaktadır.

Devlet Desteği Olacak mıdır?

Ülkemizde bir çok zaman yaşanılan olayların insanlarımızı mağdur etmesi hepimizi üzmüştür. Yine bir kaçma, vurgun vakası olabilme ihtimaline karşı hep temkinliyiz ve haklıyızda. Lakin bu Sektörün 2019 da rakamsal olarak büyüklüğü 15 milyon TL olup inanın aynı bir düzenlemeyi devletimizden bu firmalarda talep etmektedir.

Aslında kısa bir süre sonra bu firmalar organizetörlüğü devam ettirirken en büyük risk onlara ait olup, bir müşterinin vazgeçmesi ve aylık taksitlerini ödeyememesi diğer müşterileri etkilememe adına bütün riski alarak en büyük güveni vermektedirler.

Regülasyon Süreci

Mayıs 2020 başlarında Cumhurbaşkanlığı finans ofisi bir denetim mekanizması kurulması adına BDDK önderliğinde altyapı oluşturma ve düzenleme girişimlerinde bulundu. Her hafta düzenli olarak BDDK (Banka düzenleme denetleme kurulu) likitide rapor alarak önce tüm firmaların işleyişini ve genel finans durumlarını gözlemledi.

En son olarak 30-31 Ekim 2020 de İstanbul Zaim Üniversitesinde 2.’si düzenlenen Uluslararası tasarruf sempozyumunda ise özellikle Akademisyenlerden oluşan oturumda, bu tasarruf modelinin ekonomimizin dışa olan bağımlılığı bitirmesini öngörerek, bu model ve yöntemlerin ülke kalkınması bakımından olumlu bulmuşlardır. Aynı zamanda sempozyuma katılım sağlayan firma yetkilileri ise başka bir oturumda konu olarak, bu sistem in alt yapı olarak devlet tarafından belirlenen bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu açıkça dile getirmiştir.

Böylelikle hızlıca büyüyen ve tasarruf modellerini en güzel yöntemler ile hayatımıza koyabilecek bu sektör, bir devlet eli ile düzenlemeye girerek en önemli güven probleminide aşıp hayatımıza güzel bir dokunuş sağlayacaktır.

Yazar: İsmail Yiğittekin

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.