Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sven-Göran Eriksson Kimdir?

1 Sep 2001: Portrait of England coach Sven Goran Eriksson during the FIFA World Cup 2002 Group Nine Qualifying match against Germany played at the Olympic Stadium, in Munich, Germany. England won the match 5-1. DIGITAL IMAGE. Mandatory Credit: Ross Kinnaird/Getty Images
0 288

Sven-Göran Eriksson Kimdir?

Sven-Göran Eriksson, 5 Şubat 1948 tarihinde, İsveç’in Sunne şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski bir profesyonel futbolcu olan Eriksson, şu an itibariyle teknik direktörlük yapmaktadır. Profesyonel futbolculuk kariyerinde birçok kulüpte forma giymiş olan Eriksson, Avrupa’nın elit liglerinde forma şansı bulamamıştır. Futbolculuk kariyerinde, sağbek olarak görev yapmış olan Eriksson, Torsby IF, SK Sifhallai, KB Karlskoga ve Vastra Frölunda IF gibi pek tanınmamış İsveç’in alt liglerinde mücadele eden kulüplerde forma giymiştir. İlk profesyonel mukavelesini 1966 yılında yapan Eriksson, 1975 yılında aktif futbolculuk kariyerine nokta koymuştur. Kariyeri boyunca birçok kulüpte forma şansı bulan Eriksson, toplam 200 lig müsabakasında görev yapmış ve 33 kez de gol sevinci yaşamıştır. 1975 yılında Frölında IF forması altında futbola nokta koyan Eriksson, 1977 yılında teknik direktörlük kariyerine başlamıştır.

1977’de Degerfors IF’in başına geçen Eriksson, burada sadece 1 sezon kalmıştır. 1979’da İsveç’in en önemli ekiplerinden biri olan IFK Göteborg’un başına geçen Eriksson, burada 3 yıl süre ile görev yapmıştır. IFK Göteborg ile bu dönemde 1 UEFA Kupası 1 İsveç Ligi 1 de İsveç Kupası kazanan Eriksson, Avrupa’nın gözde teknik adamlarından biri olmayı başarmıştır. 1982’de gelen UEFA Kupası ile Eriksson, Portekiz Süper Ligi ekiplerinden Benfica’ya transfer olmuştur. Benfica’da da yükselen performansını sürdüren Eriksson, 3 Süper Lig, 1 Portekiz Kupası, 1 Portekiz Süper Kupası kazanma başarısı göstermiştir. Ayrıca 1983’te UEFA Kupası, 1990’da da UEFA Şampiyonlar Ligi finali kaybeden Eriksson dünya çapında bir teknik adama dönüşmüştür. Benfica’yı 1982’de 2 yıl 1989’da da 3 yıl çalıştırmış olan İsveçli teknik adam oldukça büyük başarılara imza atmıştır.

Sven-Göran_Eriksson,_2014Ancak 1984’te Roma ve 1987’de Fiorentina’yı çalıştırmış olan Sven-Göran Eriksson, başarısız sonuçlar almış ve İtalya’dan dönem dönem ayrılmak zorunda kalmıştır. 1992’de Benfica’dan ayrılarak İtalya’nın Sampdoria takımının başına geçen Eriksson burada 5 yıl boyunca görev yapmış ve 1994’te İtalya Kupası zaferi elde etmiştir. Bunun haricinde 1986’da da Roma ile aynı kupayı kazanmış olan Eriksson, 1997’de SS Lazio’nun başına geçmiştir. Lazio ile adeta bir sıçrama yakalayan Eriksson, 1 Serie, 2 İtalya Kupası, 2 İtalya Süper Kupası, 1 UEFA Kupa Galipleri Kupası ve 1 de UEFA Süper Kupası kazanma başarısı göstermiştir. 4 yıllık Lazio döneminde, Eriksson ayrıca 1998’de UEFA Kupası finali oynamış ancak kupayı kazanma başarısı gösterememiştir. Lazio ile gelen başarıların ardından, 2001’de İngiltere milli takımının başına geçen Eriksson, burada 5 yıl görevde kalsa da İngiltere turnuvalarda en iyi derecesini 2002 yılında FIFA Dünya Kupası’nda çeyrek final oynayarak elde etmiştir.

2006’de İngiltere milli takımının teknik direktörlüğünden ayrılan Eriksson, Premier Ligi ekiplerinden Manchester City ile 2007’de sözleşme imzalamıştır. Ancak bu birliktelik fazla sürememiş ve 2008’de Eriksson takımın başından ayrılmak zorunda kalmıştır. Sonrasında birçok milli takımı da çalıştıran İsveçli hoca, şu an itibariyle Shanghai SIPG takımının başında görev yapmaktadır. Bu görev için 10 milyon avronun üzerinde bir yıllık ücret aldığı da bilinmektedir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.