Yılmaz Güney Kimdir?

Okuma Süresi: 4 Dakika  | Yazdır

Yılmaz Güney, 1 Nisan 1937 tarihinde Adananın Yenice Köyünde dünyaya geldi. Asıl adı Yılmaz Hamitoğlu Pütün olan ve yoksul bir ailenin çocuğu olan Yılmaz Güney, 7 yaşına kadar mutlu bir hayat geçirdikten sonra babasının ikinci bir eş almasıyla zorlu günler geçirir. İlkokuldan sonra eğitim hayatı boyunca pamuk işçiliği, gazete satıcılığı, gazoz satıcılığı gibi işlerde çalışarak ailesine yük olmadan okumaya devam eder.

7463_yilmaz_guney_kimYılmaz Güney, sinema ile 14 yaşında tanışır. Film dağıtım şirketlerinde çalışmaya başlayan ve izlediği filmler ile ilgili notlar tutan Yılmaz, Sosyalizm ile 17 yaşındayken tanışır. Nazım Hikmet şiirlerine hayranlık duyan Yılmaz Güney, artık düşünce hayatına da yön vermiştir. Bu noktadan sonra sinemayla beraber öğrenme aşkıyla yanıp tutuşur ve o zamana kadar çevrilmiş tüm Dünya Klasikleri’ni okur.

Hapis Hayatı Başlar

Yazmaya başlayan Yılmaz Güney, 1956 yılında yazdığı Üç Bilinmeyenli Eşitsizlik Sistemleri adlı sistemi eleştiren hikayesinden dolayı hapse girer. Aynı yıl hapisten çıkar ve üniversiteyi kazanır ancak fakirlik yakasını bırakmaz ve okulu bırakmak zorunda kalır.

Yılmaz Güney, birkaç yıl sinema şirketi Dar Filmde çalışmaya başlar ve şirketin payını toplamak için doğu ve güney doğu illerini gezme imkanı bulur. Bu gezilerde karşılaştığı insan manzaraları da onu derinden etkiler.

Yılmaz Güney, 1959 yılında Atıf Yılmazın yönetmenliğini yaptığı Bu Vatanın Çocukları ve Alageyik isimli filmlerin senaryosunu kaleme alır, aynı zamanda filmlerde rol almaya başlar. Aynı dönemde On Üç isimli dergide yazdığı bir öykü nedeniyle tutuklanır ve 1,5 yıol hapse mahkum edilir.

Yılmaz Güney, hapisten çıktıktan sonra macera filmlerinde rol almaya başlar. Özellikle Lütfi Akadın yönetmenliğini yaptığı Hudutların Kanunu filmiyle ön plana çıkar ve bu dönemde Çirkin Kral lakabını alır. Bu dönem, özellikle oyunculuğunu geliştirme aşaması olmuş ve tüm ülkede tanınan bir isim haline gelmiştir.

7463_yilmaz_guney_kimdirYılmaz Güney, 1972 yılında yeniden yargılandı ve devrimcilere yardım suçundan 2 yıl hapse mahkum edildi. 1974 yılında cezaevinden çıktı. Bir yıl içinde çektiği Arkadaş filmiyle adından söz ettirdi. Aynı yıl içerisinde Endişe adlı filmin çekimleri sırasında Yumurtalıkta bir gazinoda ilçe yargıcı Sefa Mutluyu öldürmekten tutuklandı ve 19 yıl hapse mahkum edildi.

Hapisten Firar ve Son Yılları

Hapisteyken de sinemaya olan ilgisi devam etti. Bu dönemde yazdığı, Zeki Ökten tarafından çekilen Sürü filmi ve Şerif Gören tarafından çekilen Yol filmleri büyük bir ilgi gördü. Yurt dışına kaçtıktan sonra ise, Duvar filmini çekti.

Yılmaz Güney, 5 yıl hapis yattıktan sonra, izinli olarak çıktığı Isparta Yarı Açık Cezaevinden firar etti. Önce Antalyanın Kaş İlçesine oradan da Yunanistana bağlı Meis Adasına ve oradan da İsviçreye kaçmıştır. Sonrasında da Fransaya gitmiş ve hayatının geri kalanını burada geçirmiştir.

Hayatı mücadele ve hapis cezalarıyla geçen Yılmaz Güney, başta Cannes Film Festivali Altın Palmiye Ödülü olmak üzere birçok ödül almıştır. Yılmaz Güney, 9 Eylül 1984 tarihinde, 47 yaşındayken mide kanaması nedeniyle Pariste hayatını kaybetmiştir. Pariste bulunan Pere Lachaise Mezarlığına gömülmüştür.

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C4%B1lmaz_G%C3%BCney

http://www.turkcebilgi.com/y%C4%B1lmaz_g%C3%BCney#bilgi

Yazar:Ensar Türkoğlu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir