Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

10 En Şaşırtıcı İnsan Yapımı Adalar

0 474

10 En Şaşırtıcı İnsan Yapımı AdalarNotre Dame Adası (Kanada)

1967 yılında Universal Exposition’a hazırlanmak için Quebec Montreal şehrinde metro sistemi kuruldu. Metro sistemini inşa etmek için 15 milyon ton kayayı kazmaları gerekiyordu ve bunu kullanmaları için Saint Lawrence Nehri’nde Notre Dame Adası’nı yaptırarak dahice bir yol buldular.
Bugün ada, Kanada Grand Prix’sinin yapıldığı Jacques Villeneuve Circuit ve Montreal Casino’nun bulunduğu yerden turistlere ev sahipliği yapmaktadır.

Wilhelmstein (Almanya)

Wilhemstein, kuzeybatı Almanya’nın en büyük gölü olan Steinhude Gölü’nde bulunmaktadır. Yapımı, Count of Schaumburg-Lippe (William) tarafından emredilmiş olup, 1765-1767 yılları arasında inşa edilmiştir. Balıkçıların yardımı ile gemiden kayaları alıp ada oluşana kadar suyun içine atarak oluşturulan ada, 134.548 feet kare olup başlangıçta Kont için güçlü bir gizlenme yeri olarak tasarlanmıştır. Bugün ise varlığını müze ve turistik cazibe merkezi olarak sürdürmektedir.

Hazine Adası (ABD)

Başlangıçta San Francisco sahilinde, ocağın tekneler için bir tehlike oluşturduğuna karar verildiği için inşa edilen ada, 1936 yılında ABD Kara Kuvvetleri Mühendisleri Birliği tarafından denetlendi. Körfezin her yerinden 25 milyon kübik alana adayı inşa ettirdi. Golden Gate Uluslararası Fuar için 1939’da tamamlandı. Sergi, Eylül 1940’da sona erdikten sonra Donanma devraldı ve Donanma İstasyonu, “Hazine Adası” oldu. Eylül 1997’de sivil kullanıma kapatılmıştır.

Ayrıca toprakta radyoaktif atıklarla kontamine olduğu için sınırlı bir terk edilmiş ev alanı bulunmaktadır. Deniz Kuvvetleri, neden radyoaktif atık olduğunu açıklayamadı, ancak iki teori üretmişlerdir. Birincisi, Pasifik’teki nükleer bomba testleri sırasında nükleer radyasyona maruz kalmış gemileri orada onarmış olmaları. Diğer bir teori askerleri eğitmek için radyasyona maruz kalmış bir gemiyi kasten örtmüş olmalarıdır.
Donanma onlarca yıldır, adanın radyoaktif atıklarla kontamine olduğu gerçeğini gizledi ve sonra halka duyurulduğu zaman araştırmayı reddetti. 2010 yılında ise bölge temizlemeye başlanmıştır.
Geçen yıl, 20 yıllık planlamanın ardından 8000 ev, otel ve parkın adada inşa edileceği ve bunun 5 milyar dolara mal olacağı açıklandı.

10 En Şaşırtıcı İnsan Yapımı AdalarHulhumalé (Maldivler)

Hulhumalé, Maldivler’in başkenti Malé’nin Kuzey Doğu Sahili’nden 8 km uzaklıkta ve Velana Uluslararası Havalimanı’ndan (Hulhulé) 6.5 km uzaklıkta, 188 hektarlık alanda ıslah edilmiş bir adadır.
2002yılında inşası tamamlanan ada, geliştirilirken sürdürülebilirlik üzerinde duruldu ve ada iklim değişikliğine karşı dirençli olacak şekilde tasarlandı. Ada’da otel ve lokantalar bulabilirsiniz, ancak ana cazibe güzel bir kumsal, deniz hayatıyla dolu berrak suya sahiptir. Şnorkelle yüzme gibi su sporları mevcuttur ve tekne gezileri oldukça popülerdir. Ayrıca Hulhumalé, ülkedeki nüfus konsolidasyonuna odaklanan en büyük proje olan toplam 240.000 nüfusa sahip Maldivler’in nüfusunun üçte ikisini barındıracak durumdadır.

THUMS Adaları (ABD)

THUMS Adaları 1965 yılında Kaliforniya Long Beach’te inşa edilmiştir. Bu yapay alan, dört yapay adadan oluşmaktadır ve adları, Texaco, Humble (şu an Exxon), Union Oil, Mobil ve Shell’dır. Adaları inşa eden firmalar yerleşim yeri yerine, petrol sondaj tesisleri işletmek için inşa etmişlerdir.
Adaları inşa edilirken geliştiricilerin karşılaştığı sorunlar, petrol sondaj tesis inşa etmeyi planladıkları alanın, milyon dolarlık plaj önü özellikleri ile dolu olmasıdır.
Ada hala petrol sondajı için kullanılmaktadır ve 2015 yılı itibarıyla yaklaşık 1.550 aktif sondaj aracı bulunmaktadır.

10 En Şaşırtıcı İnsan Yapımı AdalarDünya (Birleşik Arap Emirlikleri)

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük ve en kalabalık şehri olan Dubai’nin en ilginç projelerden biri Dünya Adaları’dır. İnşaat 2003 yılında adalarda başladı, ancak 2008 mali krizinden dolayı proje üzerindeki ivme durdu. O zamandan beri, yedi kıtayı oluşturan 300 ada, Basra Körfezi’nde batmaya başladı.
2014’te proje hayata döndü ve adalar üzerine inşaat yeniden başlatıldı. Geliştiriciler, denizatı denilen yarım dalgıç, yarım skylit denilen yüzen evlerin yanı sıra lüks oteller ve restoranlar olacağını belirtti. Her biri 2,8 milyon dolara mal oldu ve yüzde 70’i satılmış durumdadır.

Amwaj Adaları (Bahreyn)

Bahreyn, Basra Körfezi’nde küçük bir ülkedir ve Amwaj Adaları olarak adlandırılan güzel yapay adalar bazı kesime ev sahipliği yapmaktadır.
Adalarda yapılan inşaat 2002 yılında başladı ve akıllı bir şehir olarak tasarlanan adada, Cisco ve Oracle gibi şirketler, adalar üzerindeki tüm ev ve işyerleri için fiber optik ağları geliştirmek için sözleşme yapmışlardır.
Adaların farklı bölümleri vardır ve en etkileyici alanlardan biri de Yüzen Şehir olarak da bilinen Al Marsa’dır. Evler, ev sahiplerinin teknelerini evlerinin önüne park etmesine olanak tanıyan derin kanallarla çevrili olup Venedik den esinlenmişlerdir.
Adaların bir diğer etkileyici alanı, adaların ticaret bölgesi olan Central Lagoon’dur. Central Lagoon’da açık hava pazarları ve iki düzine restoran içeren yaklaşık 600.000 feet kar bulunmaktadır.

IJburg (Hollanda)

1996 yılında Amsterdam da inşa edilen ada, IJburg, şehrin doğusunda IJmeer Steigereiland, Haveneiland ve Rieteilanden olmak üzere üç adadan oluşmaktadır. Adalar ana arter IJburglaan’ında köprüler vasıtasıyla bağlanmaktadır.
Modern mimari, su sporlarına erişim iyi bir şekilde sunulmaktadır. Daha yüksek kazancı olanlar, teknelerini arka bahçesinde yanaştırma seçeneğine sahipler.
IJburg, ana köprü ile şehre, Merkez İstasyon’a tramvayla 15 dakika uzaklıktadır. Diemen ve Amsterdam Oost’a bisikletle gezinti köprüsü bağlanır.
2015 yılı itibariyle, IJurb’de yaşayan 20.000 sakin yaşıyordu, ancak inşaat tamamlandıktan sonra 45.000 kişiye ev sahipliği yapmıştır. Adalarda da okullar, alışveriş merkezleri, hastaneler, restoranlar ve plajlar bulunmaktadır.
IJurg’da, Waterbuurt ya da Su Bölgesi diye bir mahalle var. Bu mahallede, evler iskelelere bağlanan kayan ev tekneleridir.

10 En Şaşırtıcı İnsan Yapımı Adalarİnci-Katar (Katar)

Katar Ortadoğu’da petrol zengini bir ülkedir ve aşırı ısı nedeniyle futbol oynamak fiziksel olarak imkânsız olsa da, 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Dünya Kupasını izlemeye gelen birkaç turist incelikle insan yapmı adalarından biri olan İnci-Katar’da kalabilecek durumda. Ada’nın altyapısı yaklaşık 10 yıl almış olup, inşaat 2014 yılında tamamlanmıştır.
Yaklaşık 20 mil kıyı şeridinde bulunan adada üç – beş yıldızlı otel, 492.000 fitküp uluslararası perakende, restoran ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Buna 64.000 metrekare aile eğlence merkezi de dahildir.
2014 yılı itibariyle, adada yaşayan 12.000 kişi vardı, ancak bu rakamın 2018 yılına kadar dört kat artması beklenmektedir.

Palm Jumeirah (Birleşik Arap Emirlikleri)

Dünya Adaları’nın her iki yakasında da iki Palm Adası vardır. Sol tarafta Palm Jumeirah, sağında Palm Jebel Ali yer alıyor. Palm Jebel Ali’nin henüz bitmemiş olup ne zaman tamamlanacağı belli değildir. İnşaat bittiğinde 250 bin kişiye ev sahipliği yapması ve dört tema parkına sahip olması bekleniyor. Palm Jumeirah’daki inşaat biraz daha netleşmiş olup, 2006’da insanlar adaya taşınmaya başlamıştır.Tamamlandığında kıyı şeridine 320 mil eklenmiştir. Şaşırtıcı bir şekilde, iki adanın dışında, Palm Jumeirah küçük olanı ve Palm Jebel Ali’nin sadece yarısı kadar büyüklüğündedir. Birçok otel, tatil yeri, restoran ve alışveriş merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Dubai’nin yapay adalarının üçü de deniz tabanından milyonlarca metre küp taranarak inşa edildi. Ardından, Palm Jumeirah için adayı dalgalar ve okyanustaki fırtınalara karşı korumak için 17 merdivenli palmiye ağacının etrafında yedi millik bir dalgakıran meydana getirmek için yedi milyon ton dağ kayası kullanıldı.

Kaynakça:
http://www.toptenz.net/10-amazing-man-made-islands.php
http://www.qatarliving.com/moving-qatar/posts/pearl-island-living-why-luxurious-hot-spot-everyones-mind
https://newatlas.com/go/8065/
https://www.iamsterdam.com/en/living/about-living-in-amsterdam/neighbourhoods/ijburg
https://hdc.com.mv/hulhumale/

Yazar:Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.