Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

40 Yaş ve Sonrasında Vücudu Destekleyecek Yaşlanma Karşıtı 10 Gıda

0 257

Güzel ve parlayan bir cilt ne yediğimizle ilgilidir ancak yaşlanma karşıtı gıdalar bundan daha da fazlasını sağlar. Beslenmeye sağlıklı yağlar, antioksidanlar, su ve temel besinlerle su dolu gıdalar dahil edildiğinde cilt üzerinde olumlu etkiler görülür. Cilt çoğu zaman vücudun içindeki problemleri gösteren ilk yerdir. Cilt sorunları görüldüğünde losyonlar, kremler, maskeler ve serumlar kullanılmadan önce vücuda alınan besinlere daha yakından bakılmalıdır. Araştırmacılar sebze ve meyve tüketmenin ince çizgiler ve mat ciltle savaşmanın güvenli, sağlıklı bir yol olduğunu belirtmektedir. Aşağıda en iyi yaşlanma karşıtı 10 gıdadan bahsedilmiştir.

1-Su Teresi

Su teresi kalsiyum, potasyum, manganez, fosfor, A, C, K, B1 ve B2 vitaminleri içeren nemlendirici yeşil yapraklı harika bir bitkidir. Su teresi antiseptik özellikte olup dolaşımı artırır ve vücudun her yerine mineral iletimini ve cildin oksijenlenmesini sağlar. Su teresinde bulunan antioksidanlar vücut için zararlı olan serbest radikalleri nötralize ederek ince çizgi ve kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur. Bu lezzetli yeşillik ayrıca bağışıklığı artırabilir, sindirime yardımcı olur ve iyot içeriği nedeniyle tiroid bezine destek sağlar. Daha parlak bir cilt ve genel sağlık için bir avuç su teresi salatalara eklenebilir.

2- Kırmızı Dolmalık Biber

Kırmızı biberler kollajen üretimini destekleyen yüksek oranda C vitamini içeriğinden başka 40 Yaş ve Sonrasında Vücudu Destekleyecek Yaşlanma Karşıtı 10 Gıdakarotenoidler adıyle bilinen antioksidanlar içermektedir. Karotenoidler, çoğu sebze ve meyvede görülen parlak sarı, turuncu ve kırmızı renklerden sorumlu olan bitkisel pigmentlerdir. Bu pigmentler anti-inflamatuar özelliğe sahiptir, cildi güneş hasarından, kirlilik ve çevreden kaynaklanan toksinlerden korumaya yardımcı olur. Kırmızı dolmalık biberler dilimlenerek tavada hafifçe pişirilerek, kavrularak ya da çiğ olarak salatalara ilave edilerek tüketilebilir.

3-Papaya

Bu lezzetli yiyecek cilt elastikiyetini geliştirmeye, kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar, mineraller (kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor) ve vitaminler (A, C, K,E ve B vitaminleri) açısından zengindir. İçerdiği geniş antioksidan yelpazesi, serbest radikallerin vereceği hasarlarla savaşmaya ve yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesine yardımcı olur. Papayada ayrıca anti-inflamatuar olarak çalışan ve yaşlanma karşıtı faydaları olan papain denilen bir enzim bulunur. Papaya peeling ürünlerinin çoğunda bulunur. Papaya tüketmek (veya papain enzimi içeren güzellik ürünleri kullanmak) ölü cilt hücrelerinin uzaklaştırılmasına yardımcı olur ve canlı, parlayan bir cilt kazandırır. Kahvaltı için bir tabak papaya üzerine taze sıkılmış limon suyu dökülebilir veya gece kullanmak üzere papayalı bir cilt maskesi hazırlanabilir.

4-Yaban Mersini

Yaban mersini, yaşlanma karşıtı bir antioksidan olan antosiyanin ve A, C vitaminleri bakımından zengindir. Yaban mersinine koyu mavi rengini veren antosiyanindir. Bu antioksidanlar,40 Yaş ve Sonrasında Vücudu Destekleyecek Yaşlanma Karşıtı 10 Gıdainflamatuar cevabı hafifleterek, kollajen kaybını engelleyerek cildin güneşten, kirlilikten ve stresten kaynaklanan zararlardan korunmasına yardımcı olur. Bu lezzetli, düşük şekerli meyveler sabahları tüketilmek üzere bir smoothie’ye veya meyve kasesine eklenebilir.

5- Brokoli

Vücutta cilde güç ve elastikiyet veren ana protein olan kolajenin üretilmesi için C vitamini gerekir. Brokoli aşağıdaki anti-aging ve anti-inflamatuar kaynaklarıyla doludur:
*K ve C vitaminleri
*Lif (posa)
*Çeşitli antioksidanlar
*Kalsiyum
*Lutein
*Folat
Brokoli atıştırmalık olarak çiğ tüketilebilir ancak zaman varsa, yemeden önce hafifçe buharda pişirilmelidir. Brokolinin pişirilmesi aslında vücuda daha çok fayda sağlar.

6-Ispanak

Ispanak, vücudun yenilenmesine ve oksijenlenmesine yardım eden antioksidanlarla dolu bir sebzedir. Ayrıca aşağıdaki besleyiciler bakımından zengindir:
*A, C, E ve K vitaminleri
*Lutein
*Bitki bazlı heme demir
*Magnezyum
Bu yeşil yapraklı sebzenin içerdiği C vitamini cildin sıkı ve pürüzsüz kalması için gerekli olan kollajenin üretilmesini destekler. İçerdiği A vitamini parlak ve güçlü saçların oluşumuna, K vitamini ise hücrelerdeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Ispanak smoothie’lere, salatalara eklenebilir veya sotelenerek tüketilebilir.

7- Kuruyemiş

40 Yaş ve Sonrasında Vücudu Destekleyecek Yaşlanma Karşıtı 10 GıdaBirçok kuruyemiş (özellikle de badem) cildi onarmaya, cildin nemini korumaya ve cildi zararlı UV ışınlarından korumaya yardımcı olabilen iyi bir E vitamini kaynağıdır. Kuruyemişlerin içerdiği anti-inflamatuar özellik taşıyan omega–3 yağ asitleri şunlara yardımcı olur:
*Cilt hücrelerinin zarlarını güçlendirmek
*Cildi güneş hasarına karşı korumak
*Doğal olarak bulunan yağ bariyerini koruyup cilde parlaklık kazandırmak
Kuruyemişlerden faydalanmak için salataların üzerine bir miktar kuruyemiş karışımı serpilebilir veya atıştırmalık olarak bir avuç tüketilebilir. Kuruyemişlerden biri olan ceviz kalp hastalıklarının, antep fıstığı Tip 2 diyabet riskinin azaltılmasıyla, badem ise yaşlı yetişkinlerde bilişsel gerilemenin önlenmesi ile bağlantılıdır.

8-Avokado

Avokado, esnek ve pürüzsüz bir cildi teşvik eden, iltihapla savaşan yağ asitleri bakımından zengindir. Bundan başka yaşlanmanın negatif etkilerini önleyebilen K, C, E, A ve B vitaminleri, potasyum ve çeşitli temel besinler içerir. Avokadoda bulunan zengin A vitamini ölü cilt hücrelerinin atılmasına ve muhteşem, parlak bir cilde kavuşulmasına yardımcıdır. İçerdiği 40 Yaş ve Sonrasında Vücudu Destekleyecek Yaşlanma Karşıtı 10 Gıdakarotenoidler toksinleri ve güneş ışınlarından kaynaklanan hasarları engellemeye, cilt kanserine karşı korunmaya yardımcı olur. Avokado bir kaşıkla sade olarak yenebilir ya da salatalara, smoothie içine biraz ilave edilerek tüketilebilir. Ayrıca, iltihapla savaşmak, kızarıklıkları azaltmak ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olmak için avokado ile hazırlanan nemlendirici maskeler topikal olarak kullanılabilir.

9-Tatlı Patates

Tatlı patatesin turuncu rengi beta-karoten adı verilen ve A vitaminine dönüştürülen bir çeşit antioksidandan kaynaklanır. A vitamini cildin elastikiyetinin geri kazanılmasına, cilt hücresi döngüsünü teşvik etmeye ve nihayetinde yumuşak, genç görünümlü bir cilde katkıda bulunabilir. Bu lezzetli kök sebzesi aynı zamanda iyi bir C ve E vitamini kaynağıdır. Bu vitaminlerin her ikisi de cildi zararlı serbest radikallerden koruyabilir ve cildi parlak tutabilir. Tatlı patates ile tostlar, kahvaltılıklar ve aperatifler hazırlanabilir.

10- Nar Tohumları

Nar yüzyıllar boyunca kullanılmış şifalı bir tıbbi meyvedir. C vitamini ve çeşitli antioksidanlar açısından zengin olan nar, vücudu serbest radikallerin hasarından koruyabilir ve sistemdeki iltihaplanma seviyelerinin azaltmasına yardımcı olabilir. Bu sağlıklı meyve ciltteki kollajeni koruyan ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya yardımcı olan punicalagins adı verilen bir bileşik içerir. Araştırmalar ayrıca, narın bağırsak bakterileri ile etkileşime girdiğinde üretilen urolithin A adlı bir bileşiğin mitokondriyi gençleştirebileceğini göstermiştir. Sıçanlar üzerinde yapılan çalışmalarda kas yaşlanmasını tersine çevirebildiği de görülmüştür. Yaşlanma önleyici olarak bu küçük tatlı tohumlar salatalara eklenebileceği gibi sıkılarak çıkarılan suyu da içilebilir.

Yaşlanma karşıtı bu gıdalarla beslenerek, elden gelenin en iyisini yapılabilir ve daha iyi hissetmek için enerji kazanılabilir. Denemek için daha lezzetli bitkiler arayanlar koyu renkli meyve ve sebzeleri seçmelidir. Zengin tonlar genellikle cildi sağlıklı ve canlı tutan daha güçlü radikal mücadele yeteneklerinin bir işaretidir. Tabaklarda ne kadar çok renkli meyve ya da sebze olursa o kadar iyidir.

Kaynakça:
https://sagligabiradim.com
https://www.healthline.com

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.