Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

4K Televizyon Teknolojisi Nedir?

0 465

4K Televizyon Teknolojisi Nedir?Ultra Yüksek Çözünürlüklü (Ultra High Definition 4K), büyük ekranlı TV’lerin yeni standardıdır. Yüksek Çözünürlük (High Definition – HD) yıllarca 1080p (1920 x 1080) çözünürlük anlamında kullanılmaktadır. Ancak hızla gelişen teknoloji ile birlikte artık Yüksek Çözünürlük teriminin yerini Ultra Yüksek Çözünürlük (UHD) almıştır. Genelde UHD, 4K teknolojisi olarak bilinir. 4K teknolojisi artık olgunlaşmış ve erişilebilir bir teknoloji konumundadır. Bu nedenle televizyon alacaksanız bu teknolojiye de göz atmanız faydanıza olacaktır.

4K Nedir?

Bir UHD veya 4K ekranı en az 8 milyon aktif pikselden oluşmaktadır. Televizyonlarda bu çözünürlük 3840 ile 2160 piksel oranında standartlaştırılmıştır. Dijital sinemada ise 4K (4K sinemalarda çözünürlük) 4096 ile 2160 arasındadır ve biraz daha yüksek bir orana sahiptir. Bu rakamlar, standart HD ekranların yani 1080p çözünürlüklü ekranların dört katı piksel sayısına ve 23 kat daha fazla çözünürlüğe denk gelmektedir.

Yeni başlayanlar için, 4K açıkçası 1080p’den çok daha keskin bir görüntü sunabilmektedir. 1080p TV’de bir piksellik alanda, aynı boyuttaki 4K’lık bir TV’nin dört kat kapasitesi vardır. Eğer izleyecek 4K video kaynağınız varsa bu oran çok ciddi oranda görüntü kalitenizi artıracağı anlamına gelmektedir.

Çözünürlük çok daha yüksek olduğundan, bu video akışlarını iletmek için çok daha fazla bant genişliği gerekmektedir. HDMI 2.0 standardı 4 K’yı desteklemek üzere geliştirilmiştir ve 2160p’li videonun saniyede 60 kare olarak görüntülenmesine izin vermektedir. Daha eski HDMI standartları, bir ölçüde 4K’lık bir kaynak ile çalışabilir ancak güvenilir şekilde desteklemeyebilir. Ayrıca 4K video sunucularından internet üzerinden de kaliteli yayınları izleyebilirsiniz. Ancak çok hızlı bir internet bağlantısı gerektirecektir. Örneğin; Netflix, 4K içeriğini izlemek için sabit 25Mbps akış hızını önermektedir.

4K çözünürlüğe sahip video kaynağınız yoksa 4K TV, filmleri, dizileri ve TV şovlarını daha iyi izlemenize imkan verecektir. Tüm 4K televizyonlar, 1080p ve daha düşük çözünürlüklü videoları görüntülemek için bir çeşit üst dönüştürücü kullanır. Bu üst dönüştürücüler, her pikseli dört eşit piksele bölmekten fazlasını yapar; ideal olarak daha keskin bir resim elde etmek için kenar düzeltme ve gürültü azaltma algoritmaları kullanırlar. Bunun sonucunda, 4K ekranınızda doğal görünen kaliteli bir video elde edersiniz (videolara yeni ayrıntılar eklemez, sadece daha keskin çizgiler ve daha fazla renk ve ışık eklenmiş olur). Eğer dönüşüm kaliteli sağlanmaz ise 1080p olan görüntü 4K TV’de biraz bulanık daha doğrusu sonradan boyanmış gibi bir hal alabilir.

4K Televizyon Teknolojisi Nedir?Kalite farkını gözeten izleyiciler, küçük televizyonlarda 1080p ile 720p arasındaki farkı görmekle uğraşırken, 50 inç ve daha büyük televizyonlarda kalite farkı çok daha belirgindir. 4K, özellikle mobil cihazlardaki günümüzün yüksek çözünürlüklü ekranlarında gösterilen inanılmaz küçük piksellere giderek daha fazla netlik ve ayrıntı açısından önemli bir teknolojik atlamadır. Özellikle 65 inç modeller 55 inç TV’lerin sadece birkaç yıl önce olduğu kadar uygun maliyette olduğu için, 4K teknolojisi büyük ekranlı televizyonlar için de önemli bir gelişimdir.

HDR (High Dynamic Range) Nedir?

Yüksek dinamik aralıklı görüntüleme (HDR), birçok yeni 4K TV’de mevcut olan bir video biçimi kategorisidir. HDR içeriği normal 4K video ile aynı çözünürlüğe sahiptir, ancak her piksele çok daha geniş ve daha ayrıntılı renk ve ışık aralığı atanabilir. Bu durum, HDR videolarının standart dinamik aralıklı videolardan çok daha ayrıntılı, doğru ve gerçeğe yakın görünmesine olanak tanır. Bununla birlikte, bir HDR uyumlu ekrana ihtiyacınız vardır ve içeriğin HDR formatında kodlanmış olması gerekmektedir. Halihazırda mevcut iki büyük format bulunmaktadır: HDR10 ve Dolby Vision. Tüm HDR uyumlu TV’ler HDR10’u desteklerken, Dolby Vision teknolojisini desteklemeyebilir. HDR destekli televizyonunuz yoksa endişelenmeyin; HDR içeriği sunan tüm fiziksel medya ve akış hizmetleri, aynı materyalin SDR sürümlerini ekranlarda görüntülemenize imkan verir.

4K TV Almalı mıyım?

4K TV’ler piyasaya çıkalı birkaç yıl oldu ve sonunda hem ekonomik hem de işlevsel hale geldi. 4K TV’ler ilk çıktığında inanılmaz pahalıydı. Şu an ise iki yıl önce orta veya üst seviye 1080p destekli bir TV fiyatına artık 4K TV’ler alabilirsiniz.

Yeterli hızda internet bağlantınız varsa, en büyük video aktarım hizmetlerinden 4K ve hatta HDR video içeriği akışı sağlayabilirsiniz. Amazon, Google Play, iTunes, Netflix ve Vudu, çok çeşitli 4K film ve şovlar sunmaktadır. Video aktarım siteleri haricinde, fiziksel 4K filmler alabilirsiniz. Ultra HD Blu-ray diskler mağazalarda çoğalmaya başladı ve büyük formatlı stüdyo bültenleri giderek bu yeni format ile çıkmaktadır. Yine de yeni bir format için yeni bir oynatıcıya ihtiyacınız olacaktır. Ultra HD Blu-ray oynatıcılar hala çok nadir ve oldukça pahalı, çoğu zaman standart bir Blu-ray oynatıcının maliyetinin birkaç kat fazlasına mal olmaktadır. Xbox One S ve Xbox One X, Ultra HD Blu-ray diskleri de oynatabilir.

4K Televizyon Teknolojisi Nedir?Yeni bir TV almak istiyor ve henüz 4K’ya geçiş yapmadıysanız, artık vakti geldi diyebiliriz. En iyi ve kaliteli TV çekimlerinin tümü, artık HDR’yi destekleyen 4K modellerinde sunulmaktadır. Teknolojinin geldiği seviye 4K destekleyen bir TV almanıza imkan sunmaktadır. Bu modellerin fiyatlarının da 1080p televizyonlara yaklaşmış olması tercihinizi mantıklı hale getirecektir. 4K TV alarak, gelecek senelere ve gelecek teknolojiye hazır bir şekilde girmiş olursunuz. Eğer bütçeniz el veriyorsa, 4K TV’leri de seçeneklerinizin arasında değerlendirmeniz tavsiye edilmektedir.

Kaynakça:
https://www.pcmag.com/article2/0,2817,2412174,00.asp
http://www.alphr.com/technology/1006490/4k-tv-technology-explained-what-is-4k-and-why-should-you-care
http://home.bt.com/tech-gadgets/tv/what-is-4k-television-and-do-you-need-it-11364167250345

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku