Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bu 6 Hastalık Sinirlerimizi Bozuyor

0 228

Günümüzde en fazla merak edilen konulardan biri de sinirlerimizi bozan hastalıkların hangileri olduğu konusudur. Makalemizde sinirlerimizi bozan en önemli 6 hastalığın hangileri olduğu hakkında bilgiler sunacağız. Dilerseniz bu 6 hastalık sinirlerimizi bozuyor hakkında bilgileri hemen sunalım.

İşte Sinirlerimizi Alt Üst Eden 6 Hastalık

Tiroid hastalıkları: Belki tahmin etmezdiniz fakat sinirlerimizin bozulmasına neden olan hastalıklarından biri de tiroid hastalıklarıdır. Tiroid bezlerinin gereğinden fazlaca çalışmasıyla birlikte vücudumuzun direnci düşmekte ve bu olumsuz durum sonucunda sinirlerimizin bozulması söz konusu olabilmektedir.

8724_eker-hastaligiŞeker hastalığı: Birçok şeker hastasının çoğu zaman huzursuz ve sinirli olduklarını fark etmişsinizdir. Bunun ana nedeni kan şekerinin düşmesiyle birlikte çarpıntı, acıkma hissi, panik atak ve sinirliliğin meydana gelmesidir. Dolaysıyla sinirlerimizin bozulmasına neden olan hastalıklardan biri de şeker hastalığıdır.

Adet öncesi sendromu: Bu hastalıkta ilk olarak bireyde duygusal değişimler meydana gelmektedir. Bunun sonucunda ise olaylara aşırı derecede tepki göstermektedir. Adet öncesi sendromda birey bu esnada ya güler ya ağlar veya da aşırı biçimde sinirlilik halin gösterir. Dolaysıyla sinirlerimizin bozulmasına yol açan 6 hastalıktan biri de adet öncesi sendromudur.

Kronik hastalıklar: Kronik hastalıklar da sinirlerimizin bozulmasına yol açmaktadır. Örneğin akciğer, kalp veya kanser hastalıkları bireylerin sinirlerinin çoğu zaman gergin olmasına neden olabilmektedir.

İlaçları aksatmak: İlaçların aksatılması çoğu zaman sinir bozucu durumlardandır. Bununla birlikte ilaçların yüksek dozajlarda alınması da sinirlerimizin bozulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle uzmanlar sinirlerin bozulmaması açısından ilaçların aksatılmaması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Menopoza girmek: Sinirlerimizi bozan hastalıklardan biri de hiç kuşkusuz ki menopoza girmektir. Östrojen maddesi hiç kuşkusuz ki kadının yaşantısının önemli bir hormonudur. Menopoz dönemine giriş yapıldığı zaman bu hormon az üretilmekte ve bu nedenle de bazı değişimler meydana gelebilmektedir. Yani duygusal durumda değişimler oluşmaktadır. Birey ya ağlar ya güler veya da sinirlilik göstermektedir.

Makalemizde çokça merak edilen bu 6 hastalık sinirlerimizi bozuyor konusu hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda fayda sağlayabilmişizdir. Sağlıcakla kalın.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.

Kaynakça:
posta.com.tr

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.