Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tony Romo Kimdir? Yaşam Şekli ve Başarıları

0 255

Tony Romo Kimdir? Yaşam Şekli ve BaşarılarıÜnü: Amerikan Futbolu Oyun Kurucu Oyuncusu

Uyruk: Amerikan

Doğum Tarihi: 21 Nisan 1980

Yaşı: 37

Burcu: Boğa

Boyu: 1.88 M

Doğum Yeri: San Diego, California, ABD

Babası: Ramiro Romo

Annesi: Joan Romo

Kardeşleri: Danielle Romo, Jossalyn Romo

Eşi: Candice Crawford (M. 2011)

Çocukları: Hawkins Crawford Romo

Net Değeri: 9 Mart 2017 itibariyle 60 Milyon Dolar

Eğitimi: Eastern İllinois Üniversitesi

Tony Romo Kimdir? Yaşam Şekli ve BaşarılarıTony Romo olarak bilinen Antonio Ramiro Romo, Ulusal Futbol Ligi Dallas Cowboys için oynayan emekli bir Amerikan futbolcudur. Kariyerine Eastern İllinois Üniversitesi’nde kolej futbolu oynayarak başladı. Takımdaki performansı mükemmeldi ve takımını Ohio Valley Konferansı Şampiyonasına götürdü. California, Romo’da doğan Romo, çocukluğunda futbol ve basketbol oynamayı severdi. Okul yılları boyunca, atletik becerileri birkaç spor ödülü kazanmasına yardımcı oldu. NFL ile olan kariyeri Dallas Cowboys ile serbest bir sözleşme olarak imzalandığında başladı. Yakında ekibin başlangıç ​​oyun kurucusu oldu. Her ne kadar on üç yıl boyunca oynadıktan sonra emekli olacağını açıkladıysa da, Spordaki inanılmaz yeteneklerinden dolayı NFL’nin en popüler ve başarılı oyuncularından biri olarak hatırlanmaktadır. Ayrıca, Dallas bölgesindeki yardım faaliyetleri ile tanınan Romo, Birleşik Yol ve Hayvanlara Zulüm Önleme Derneği gibi çeşitli kuruluşlarla çalışmaktadır. Ayrıca spor radyo programlarında da sık sık misafir olarak görünür. Bradie James’le birlikte ‘Inside the Huddle’ adlı programda bir saatlik yorum şovuna ev sahipliği yapmaktadır.

Tony Romo Kimdir? Yaşam Şekli ve BaşarılarıTony Romo, 21 Nisan 1980’de ABD’de San Diego, Kaliforniya’da Antonio Ramiro Romo ismini alarak doğdu. Babası Ramiro Romo Jr. ABD Donanması için çalıştı, annesi Joan Romo ise bir mağazada katip olarak çalıştı. Çocukluğunun çoğunu Southern Wisconsin’de geçirdi. Okul günlerinden beri spor yapmakla meşguldür. Green Bay Packer’larından Brett Favre’yi idolleştirdi ve oyun tarzından çok etkilendi. 1998’de liseden mezun oldu.

Tony Romo, Charleston, Illinois’deki Eastern Illinois Üniversitesi’ne katıldı ve futbol takımı için oynamaya başladı. Düşünmenin de bir yetenek olduğunu kanıtladı. Yılın sonunda, All-Ohio Valley Konferansı üyesi ve Yılın OVC Oyuncusu olarak onurlandırıldı. 2002 yılının Aralık ayında, üniversitesi tarafından Walter Payton Ödülü’nü kazanan ilk oyuncu oldu ve son yıllarında toplam 3.165 yard ve 34 touchdown geçtikten sonra parlak yeteneklerine ve başarılarına rağmen, 2003 NFL taslağı sırasında tasarıma gitti.

Tony Romo Kimdir? Yaşam Şekli ve BaşarılarıNFL Taslak’tan kısa bir süre sonra, Tony Romo, Dallas Cowboys tarafından çaylak olarak sözleşme imzalandı. İlk üç sezonunda takımla çok az zaman geçirmesine rağmen, 2006’da oyun kurucu oldu. Ekibinin genel performansını artırmasına yardımcı oldu, bunun için çok takdir topladı. 2006 normal sezonunu 19 touchdown’dan geçerek 2.903 yarda bitirdi. Aynı zamanda ProBowl için seçilecek takımın ikinci çeyreği oldu. Ertesi yıl, ekibi dokuz yıl içinde ilk Ulusal Futbol Konferansı Doğu Bölümü unvanını kazanmayı başardı. 2007 normal sezonunu toplam 36 touchdown ve 4,211 metre yarısıyla bitirdi.

Bir sonraki sezonda inanılmaz bir şekilde oynamaya devam ederek takımını 2008 sezonunda Cleveland Browns’a karşı 28-10’luk bir galibiyete taşıdı. Bununla birlikte, sezonun son oyunundan sonra, Cowboys’un 44-6 kayıp yaşadığı Philadelphia Eagles’a karşı eleştiri aldı. Ancak, ertesi yıl, eleştirmenlerini kariyerine 4.483 metre karelik bir başarı alarak susturdu. Romo, 2010 sezonunda sakatlanma nedeniyle sadece altı oyunda yer alabildi. Ancak, önümüzdeki birkaç sezon boyunca mükemmel performanslarla takım için oynamaya devam etti. 2014 sezonundaki performansı kariyerinin en iyisi olarak kabul edilebilir, çünkü NFL’yi 113 dokunmatik puan alarak ve 34 dokunma ve 9 kesişme ile yönetmiştir. Ekibi de bu sezon bir bölüm unvanını kazandı.

Tony Romo Kimdir? Yaşam Şekli ve BaşarılarıSakatlanmalardan dolayı, 2015 ve 2016 sezonlarında çok az oyun oynadı. Nisan 2017’de NFL’den emekliye ayrıldığını anlatan bir açıklama yaptı. Emekli olduktan sonra CBS Sports, NFL TV yayınları için bir yorumcu olarak işe başladı. Tony Romo’nun kariyerinde kazandığı ödüller arasında en önemlileri, 2002’de Eastern Illinois için oynadığı Walter Payton Ödülü ve NFL kariyeri boyunca kazandığı Ed Block Courage Ödülü’dür.

Başarılarından bazıları, bir oyunda iki kez (2006 ve 2013) toplam beş gol atma ve bir oyunda en çok geçen sahile sahip olmadır. (2013) Tony Romo, 2007 yılında Amerikalı bir aktris ve şarkıcı olan Jessica Simpson’la tanıştı. İlişkileri görünüşe göre iki yıl sürdü, çünkü 2009’da ayrıldıkları bildirildi. Aynı yıl, eski bir televizyon muhabiri ve ünlü aktör Chace Crawford’un kız kardeşi Candice Crawford ile tanıştı. 2010 yılında nişanlandılar ve 2011’de evlendiler. Ertesi yıl ilk oğulları Hawkins Crawford Romo doğdu. İkinci oğulları 2014 yılında doğdu.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.