Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Zeytin Yağlı Sabunlar Nasıl Üretiliyor?

0 402

Günümüzde en fazla kullanılan sabun markalarından biri de hiç kuşkusuz ki zeytin yağlı sabunlardır. Aslında bu harika sabunların kullanım potansiyelleri oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. Ancak günümüzde eski tarihlere kıyasla çok daha fazla kullanılabilmektedir. Peki zeytin yağlı sabunlar nasıl üretiliyor hiç merak ettiğiniz mi, dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorumuzu hemen cevapandıralım.

İşte Zeytin Yağlı Sabunların Üretim Aşamaları

Zeytin yağlı sabunları kademe kademe üretilmektedir. İşte bu harika sabunların üretim aşamaları şunlardır;

  • 8719_zeytin_yagliToplanan zeytinler ilk olarak çekirdekleri ile birlikte iyice ezilmektedir.
  • Bu işlemden sonra tamamen pirne yağ haline dönüştürülmektedir.
  • Hemen sonrasında meydana gelen pirne yağ büyük kazanlara konulmakta ve içeriğine kostik adını alan hidroksit maddesi eklenmektedir.
  • Bu işlem sonrasında ise büyük kazanlarda tam 2 gün boyunca kaynatılarak pişirilmektedir.
  • Bu süre sonrasında ise zembille sergiye dökülmektedir.
  • Burada da 1 gün boyunca bekletilmekte ve sonrasında ise kesilerek kubbe biçiminde duvar şeklinde örülerek kuruma işlemine bırakılmaktadır.
  • Kuruma işleminde de yaklaşık olarak 4-5 ay bekletildikten sonra paketlenmekte ve yurtiçi ve yurtdışına satış için gönderilmektedir.

Görüldüğü üzere günlük olarak kullandığımız zeytin yağlı sabunların üretimleri hiç de kolay görünmemektedir. Dolayısıyla kullanımlarının oldukça kolay olduğu ürünlerin aslında oldukça zor koşullarda üretildiğini unutmamalıyız. Makalemizde zeytin yağlı sabunlar nasıl üretiliyor konusu hakkında bilgileri sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku