Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Aare Nehri Nedir, Nerededir, Özellikleri Nelerdir?

0 606

İsviçre’de bulunan ve hem özellikleri hem de kullanımı ile oldukça önemli bir yere sahip olan Aare nehri, Bern Alplerinin doğusundan başlayarak Grimsel eteklerinden ortaya çıkar. Oradan da Kuzeybatı’ya yönelerek Bern’e ulaşmayı başarır. Uzunluğu 295 KM olarak ölçülen Aare nehri, hem sağdan hem de soldan kollar alarak kuzeye doğru akar ve Rhein Irmağı ile buluşur.

Bern Alplerinin kar ve buzları, Jura dağının da bol yağmurları ile sürekli beslenen Aare nehri, suları bakımından da oldukça bereketlidir. Doğduğu yerden ulaştığı yere kadar pek çok göle çıkıp girdiği için de rejimi oldukça düzgündür

Ekonomiğe Katkısı Oldukça Büyük

8678_3Geçtiği bölgeler açısından bakıldığı zaman İsviçre’nin büyük kentleri arasında sayılan Bern, Kuzern ve Zürich’te kolları bulunan Aare Nehri, ekonomik hayata katkısı nedeniyle de oldukça önemlidir. Yüzölçümü açısından da İsviçre’nin beşte ikisini kaplayan Aare Nehri, çevredeki köylere ve kasabalara da su ulaştırır. Kent hayatına da önemli katkılar sunan bu nehrin üzerinde ayrıca önemli sayılan elektrik santralleri bulunur.

Aare Nehri’nin Kültürel Tarihi

Ortaçağ’dan beri önemli bir sınır ve kullanımı bakımından da oldukça işlevli görünün Aare Nehri, o zamanlarda Hristiyan Bungundililer ve Alemanni kavimi arasında bir sınır görevi görmüş. Zamanla Bern şehrinin kurulması ile birlikte de nehrin kaderi tamamen değişmiş ve hakimiyet alanları da giderek büyümüş. İlk zamanlar kereste taşımacılığı yapılan nehir üzerinde zamanla elektrik santralleri yapılmaya başlandı.

Kaynakça:

tr.wikipedia.org

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku