Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Abadan Şehri Nedir, Nerededir, Özellikleri Nelerdir?

0 508

2006 yılı resmi nüfusu 217.988 kişi ve 48.061 hane olarak ölçülen, Güneybatı İran’ın Karun ve Şat-tülarap deltası üzerinde aynı adı taşıyan ada üzerinde kurulan bir şehir olan Abadan, Abadan Şehristanı’nın yönetim merkezi ile yönetiliyor. Fars Körfezi’nin kıyı kesiminde Şattülarap’da denizden 53 km içeri kısımda bulunan Abadan şehri, İsfahan’a da yaklaşık olarak 402 km uzaklıkta güneybatı kısmında bulunuyor.

En Büyük Petrol Rafinerine Sahip

8679_5Dünyanın en büyük petrol rafinerilerinden birine sahip olan bu şehir adeta bir petrol dışsatım limanı olarak işlev görüyor. İran’dan gelen petrol kaynaklarının boru hatlarının ulaştığı bu şehirde ayrıca en büyük petrol arıtma tesislerinden de biri bulunuyor. Naft Kel, Gach Sara ve Aga Dari gibi petrol bölgelerine borularla bağlı olan Abadan şehri, aynı zamanda teknlojosi enstitüsünü de bünyesinde barındırıyor.

Geçmişi İle Abadan Şehri

Tahmini 1047 yılında kurulan Abadan şehri, 1908 yılında petrolün bulunması ile bünyesine ilk rafinerleri almaya başladı. Bu sayede de küçük bir kasaba olarak tanındı. Şimdilerde İran’ın en işlek limanlarından biri olan Abadan şehri, Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise İran ile sürekli bir tartışma konusu oldu. Ancak 1847 yılında yapılan Erzurum Antlaşması ile birlikte İran’a bırakıldı. Geçmiş yıllarda 18 milyon ton ham petrol işlenilen bu şehir, İran-Irak savaşının başlamasıyla büyük bir zarar gördü ve Basra Körfezi’nin tarihteki en büyük petrol kirlenmesine de neden oldu.

Kaynakça:
dersimiz.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku