Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Sıradışı Enstrümanları

1 641

Dünyanın En Sıradışı Enstrümanları

1. Bikelophone
Orijinal olarak Haziran 1995’te Lyle ve Sparkleface Band için bir yan enstrüman olarak inşa edilen bikelophone, bir sonik keşif paletine dönüşmüştür. Bikelophone sakinliğin huzurundan ahenksizliğin dehşetine kadar çok değişik sesle üretmektedir. Döngü temelli kayıt sistemi ve dışarıdan takılmış sinyal işlem elemanları ( yankılar, gecikmeler, yükseklik değişimleri vb.) kullanılarak ses bileşenleri katmanlarda oluşturulur.

Dünyanın En Sıradışı Enstrümanları2. Nellophone

Nellophone, 3,6 metre genişliğinde bir daire içinde düzenlenmiş tüp (1,8 ile 9 metre uzunluğunda) bir alettir. Müzisyen bu enstrümanı çalarken onun ortasında durur ve özel küreklerle tüplerin girişine vurur. Aralıklar her bir tüpün uzunluğu ile tanımlanmaktadır.

Dünyanın En Sıradışı Enstrümanları3. Serpent

Serpent; üflemeli çalgılar gibi pirinç bir ağızlığı ve tahta nefesli çalgılar gibi yan tarafında delikler olan bir bas enstrümandır. Kornet’in soyundan gelmekte olup tubanın uzak bir atasıdır. Yılan gibi uzun kıvrılmış koni şeklinden dolayı bu adı almıştır. Kornet ile çok benzer olsalar da baş parmak deliği olmadığı için kornet ailesinden sayılmamaktadır.

4. Kedi Piyanosu

Dünyanın En Sıradışı Enstrümanları17. yüzyılda bir Alman Cizvit alimi olan Athanasius Kircher, Katzenklavier (“cat piano”) da dahil olmak üzere bazı fantastik cihazları belgelemiştir. Reil’in makineyle ilgili açıklaması şöyledir: Bir oktav değerindeki kediler birbirinin kuyruklarının arkasına uzatılan bir sıra oluşturmaktadırlar ve sivriltilmiş çivilerle donatılmış bir klavye onları harekete geçirmektedir. Vurulmuş kediler sesi oluşturmaktadırlar. Bilindiği kadarıyla şu zamana kadar kimse bir kedi piyanosu inşa etmemiştir.

5. Badgermin (Porsuk Teremini)
Dünyanın En Sıradışı EnstrümanlarıTeremin ve ölü bir porsuğun birleştirilmesiyle oluşan bir müzik aletidir. Bu müzik aletinin tereminden hiçbir farkı yoktur. İçine ölü bir hayvan koyulan ilk elektronik müzik aletidir. Badgermin, elektronik sanatçı ve heykeltıraş David Cranmer tarafından yapılmıştır ve söylediği kadar tuhaftır bir enstrümandır.

6. Pikasso Gitar

Dünyanın En Sıradışı EnstrümanlarıEnstrüman Pablo Picasso’nun kübist eserlerin benzediği için bu adı almıştır. Enstrüman dört boyunlu, iki ses deliği ve 42 dizgisi olan bir arp gitarıdır. Eşsiz kama şeklinde bir gövdeye sahip olan enstrüman, caz gitaristi Pat Metheny için 1984 yılında inşa edilmiştir.

7. Chrysalis

Cris Forster tarafından keşfedilen ve inşa edilen Chrysalis, Forster’in ilk konser boyu enstrümanıdır. Cihazın tasarımında büyük, yuvarlak, taşa oyulmuş Aztek takvimlerinden esinlenmiştir. Cris kendi kendine “Bir tekerlek şeklinde bir müzik aleti olsaydı ne olurdu? Tekerlek dönebilse, iplere sahip olsa ve oynatıldığı zaman nasıl olurdu? ” diye düşünmüş ve enstrümanı keşfetmiştir.

8. Müzik Kutusu

10 tonluk bir titreşimli kompaktör 920 kg’lık, bir kapıdan geçerek ikinci kat galerisine yerleştirilen ve ”The Star Spangled Banner ” adlı parçayı çalmaya başlayan bir müzik kutusuna dönüştürülmüştür.

Dünyanın En Sıradışı Enstrümanları9. Loophonium

Bu enstrüman tuvalet ve tubanın birleşiminden oluşmuştur. Loophonium, 1960 yılının Nisan ayında Liverpool Kraliyet Filarmoni orkestrası için orkestranın baş flütisti Fritz Spiegl tarafından yapılmıştır.

10. Dünya Harpı

Dünyanın En Sıradışı Enstrümanları

Dünyanın en uzun telli enstrümanıdır ve uzunluğu 1000 metreye kadar uzanan telleri vardır. Earth Harp’in ilk enstalasyonu, vadinin bir tarafına monte edilen rezonans odasıyla diğer tarafa yaklaşık 310 metreye gerilmiş tellerin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Enstrüman keman reçineli pamuk eldivenler ve müzikal yaylar kullanılarak çalınır. Müzisyenin elleri güzel viyolonsel tonları üretmek için dizeler boyunca koşturulur. Tellere sürtünme hareketi uzunlamasına bir basınç dalgası oluşturmaktadır.

Dünyanın En Sıradışı Enstrümanları11. Uncello

1977’de okyanusun üzerindeki oda operası Plazma için yapılmış, 19 Haziran’da Dünya Ticaret Merkezi’nde Dashuki Müzik Tiyatrosu tarafından prömiyeri yapılmıştır. Enstrüman; yankılayıcı cam kase, standart viyolonsel telleri ve köprü ile kaya akça ağacından yapılmıştır. Sesi çok tizdir ve çellodan çok gambaya benzemektedir.

12. Tamamen Buzdan Yapılmış Bir Kilise Orgu

Bu enstrüman dünyanın ilk ve en büyük buz otelinde bulunmaktadır. Org, 2004 yılında Amerikan Sanatçı ve Buz Heykeltıraşı Tim Linhart tarafından inşa edilmiştir.

Dünyanın En Sıradışı Enstrümanları13. Janko Klavyesi

Janko Klavyesi, 1882 yılında Paul von Jankó tarafından tasarlanan, piyanolar için alternatif bir müzikal klavye düzeneğidir. Her akor, ölçek ve aralık tutarlı bir şekle sahiptir ve aralığından bağımsız olarak veya mevcut tuşun ne olduğuna bakılmaksızın aynı parmakla çalınabilir.

Dünyanın En Sıradışı Enstrümanları14. Singing Ringing Ağacı

Enstrüman Lancashire, İngiltere’de Burnley’e bakan Pennine tepesinde bulunmakta olup; Galvanizli çelik borulardan yapılmış, 3 metre uzunluğunda, rüzgarla çalışan bir ses heykelidir. Bu bükülmüş metal ağaçların ürettiği ses, birkaç oktavı kapsamaktadır ve sesinde uyumsuzlukla melankoli aynı anda yaşanmaktadır.

15. Aelous
Dünyanın En Sıradışı EnstrümanlarıAeolus, Yunan Mitolojisinde rüzgar tanrısıdır ve bu dev müzik aleti, rüzgârın sessiz değişen desenlerini duymak ve sürekli değişen gökyüzünü görsel olarak yükseltmek için tasarlanmış akustik ve optik bir müzikholdür.

16. Telli Çit

Avustralyalı müzisyen Jon Rose, dünya çapındaki dikenli tellerden ordu çitlerine kadar her çeşit çitte müzik çalan bir “fencologist”tir. Suriye ile İsrail arasındaki eski 1967 sınırı veya Strzelecki Çölü gibi çeşitli yerlerde otuz yıldan fazla zamandır çitleri yayla çalarak müzik yapmaktadır.

Dünyanın En Sıradışı Enstrümanları17. Zeusaphone

Zeusaphone veya toramin, bir plazma hoparlör türüdür. Kıvılcım çıkışını modüle ederek müzik tonları üretmek için değiştirilmiş katı hal Tesla bobininin bir varyasyonudur. Ortaya çıkan aralık, bir analog sentezleyiciyi anımsatan ses gibi düşük doğrulukta kare dalgasıdır.

18. Senfonik Ev

Senfonik Ev, 6.200 metrekarelik, İskandinav ve Japon dokunuşları ile yapılmış 2,4 milyon dolarlık beton ve ahşap bir yapıdır. Ev sadece doğal sesleri vurgulamakla kalmaz, aynı zamanda pencereleri oturma odasındaki devasa ev arpına rüzgarın girmesine izin verecek şekilde ayarlanabilen bir araçtır.

Dünyanın En Sıradışı Enstrümanları19. Büyük Stalacpipe Orgu

Büyük Stalacpipe Orgu, Virginia, ABD’de bulunan Luray mağarasında bulunan elektrikle çalışan bir litofondur. 1956 yılında Leland W. tarafından üç yıl boyunca tasarlanmış ve mağaranın içine uygulanmıştır. Tonları üretmek için değişen boyutlardaki solenoid-aktivasyonlu kauçuk tokmaklarla eski sarkıtlara dokunmasını sağlayan özel bir konsol ile çalıştırılır.

20. Sebze Orkestrası
Dünyanın En Sıradışı EnstrümanlarıDünya çapında bir tür olan Sebze Orkestrası, taze sebzelerden yapılan aletler üzerinde çalışmaktadır. Çeşitli rafine edilmiş bitkisel aletlerin kullanımı, müziksel ve estetik açıdan benzersiz bir ses evreni üretmektedir.

Dünyanın En Sıradışı Enstrümanları21. 12 Boyunlu Gitar

Japon sanatçı Yoshihiko Satoh kitlesel ürünleri almış ve onları “işlevlerinde ve şeklindeki iklimi açığa çıkarmak” için değiştirir veya çoğaltmıştır. Bu enstrüman onun en etkileyici eseri olduğu kadar Satoh; ütüler, oyuncak kamyonlar ve hatta fonksiyonel küçük motorsikletlerde bile abartılı uzunlukları deneyimlemiştir.

22. Teremin

Thereminist (sanatçı) tarafından fiziksel temas olmadan kontrol edilen erken bir elektronik müzik aletidir. 1928 yılında cihazı patentleyen Rus kâşifi Léon Theremin’in ismini almıştır.

23. Hidrolik Org (Hydraulophone)

Hydraulophone, sesin hidrolik olarak üretildiği veya etkilendiği suyla (bazen diğer akışkanlarla) doğrudan fiziksel temas tarafından oynanan bir ton akustik müzik aletidir. Steve Mann tarafından keşfedilmiş ve az gören bireyler için duyusal bir keşif cihazı olarak kullanılmıştır.

Dünyanın En Sıradışı Enstrümanları24. Chapman Gitarı

Chapman Gitarı, 1970’lerin başlarında Emmett Chapman tarafından tasarlanan bir elektrikli müzik aletidir. Gitar ailesinin bir üyesi olan Chapman Gitarı’nın genellikle on ya da on iki bireysel olarak ayarlanmış teli vardır ve bas çizgileri, melodi çizgileri, akorları veya dokuları çalmak için müzik kayıtlarında kullanılmıştır. Tamamen polifonik akord enstrümanı olarak tasarlanan bu enstrüman müzikal parçaların birçoğunu aynı anda kapsayabilmektedir.

25. Yabahar
Dünyanın En Sıradışı EnstrümanlarıYaybahar, İstanbul merkezli müzisyen Görkem Şen tarafından tasarlanan, elektriksiz, tamamen akustik bir enstrümandır. Tellerden gelen titreşimler, sarmal yaylar üzerinden çerçeve tamburlarına iletilmektedir. Bu titreşimler, sargılı yaylarda ileri ve geri yankılanan zarlar tarafından sese dönüştürülmektedir.

Kaynakça:
https://www.cmuse.org/most-unusual-music-instruments/

Yazar: Derya Demirörs

1 yorum
  1. ses temizlik şirketi diyor

    evet böyle enstrumanlara bence gerek yok. çünkü zaten çıkabilecek sesler ortada. bunlar genlede fantazi için yapılmış şeyler. bir ses daraltılıp genişletilerek yada tıraşlanıp bambaşka hallere dönüştürüle bilir. kapı gıcırtısı bile bir enstruman olabilir. gacırdıyan kapıdan do re mi çıkartmak ne kadar zor olabilir elinizin altında bir bilgisayar varken .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.