Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Abdera Kenti Nedir, Nerededir, Özellikleri Nelerdir?

0 583

Abdera Kenti Batı Trakya’da İskeçe sınırları içinde yer alan ve Ege Denizi’ne, Mestos(Karasu) Nehri’nin döküldüğü alanda kurulmuş olan bir Antik Yunan şehridir. Kısaca tarihçesine bakacak olursak; ilk kez koloni olarak Klazomenai kentinde yaşayan Timesias tarafından kuruldu. Kurulma tarihi MÖ 654 yıllarına denk gelmektedir. Ancak ilerleyen zamanlarda burada yaşayan koloniler Trakyalılar tarafından kovuldu. Persler’in işgalinden kaçan Teoslular da Abdera’ya sığınınca kent yeniden kurulma aşamasına girdi.

Kente Hayat Veren İnsanlar Nasıl Özelliklere Sahipti?

8683_18Kentin insanları; çabuk sinirlenen, düşünerek hareket etmeyen, ön yargılı ve aydın düşünmekten uzak olarak tanımlanmışlardır. Bu nedenle de Eski Çağ’ın eleştirel yazılar yazan yazarların eserlerine sık sık misafir olmuşlardır. Haklarında yazılan çok fazla yazılar olduğu için bu öykülerden pek çoğu günümüze kadar gelmiştir. Tuhaf davranışlar gösteren ve garip düşünce yapısına sahip olan bu insanlarla ilgili bir öyküye yer verecek olursak; şehir Doğu ve Batı olarak ikiye ayrıldığında Doğu’da kalanlar Batı’yı kaybettikleri için yas tutarken, Batı’da yaşayanlar ise Doğu’nun kendilerine ait olduğunu düşünerek şikayette bulundukları anlatılmaktadır.

Felsefe Şehri

İlkçağ felsefesinin ünlü düşünürlerini de içinde büyütmüş bir kenttir. Leukippos, Demokritos MÖ 5. Yüzyılda yaşamış ünlü düşünürlerdendir. İzmirli Anaksarkhos, Sicilyalı Empedokles ve Protagoras da burada yetişmiştir. Ünlü felsefe okulu olan Atomcular Okulu da burada kurulmuştur. Bu okulu Leukippos kurmuş ve Demokritos’u da burada yetiştirmiştir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku