Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Archaeopteryx Nedir?

0 236

4456_3Archaeopteryx hakkında pek bilgi sahibi olamadığımız, hatta birçoğumuzun ismini dahi ilk defa duyduğu aslında kuşların atası olan bir kuştur. Hakkında kesin olmamakla birlikte çok az bilgi bulunabilmektedir. Tam uçamayan yani modern kuşlar gibi değilde biraz daha düşük bir seviyede uçabilen, havada süzülebilen pençeli ayakları olan tüylü güvercin büyüklüğünde bir kuştur. Almanca ilk kuş anlamına gelen “Urvogel” adıyla da anılır.

Archaeopteryx kuşunun, kuşlarla dinozorların birleşmesi sonucu ortaya çıktığını ortaya koyan bir takım iddaalarda bulunulmaktadır. Günümüzden yaklaşık 150 yıl önce ortaya çıkmıştır. Az da olsa uçma yetenekleri var olan bir canlı türüdür. Fiziksel özelliklerini incelediğimizde Archaeopteryx, bir kuştan daha çok dinozoru andırmaktadır. Bu farkı resimlere baktığınızda sizlerde açıkça görebilirsiniz. Archaeopteryx büyük bir gagası olan etcil bir tarih öncesi kuştur. İri vücüdunu taşıyabilecek kadar güçlü kaslara sahip olmadığı için sadece kısa mesafeli alçak uçuşlar yapabiliyordu. Bir gagası olmasına rağmen tıpkı dinozorlar gibi gagasının içinde dişleri mevcuttur.

4456_1

Yakın zamanlarda, dinozorlarla Archaeopteryx’in arasındaki kimyasal benzerlikte olduğu anlaşılmıştır. İlk iki adet fosil kalıntısı, 1861 yılında bulunmuştur. Uçmayı ilk olarak başaran canlı türü olduğuna inanılır bu yüzden kuşların atası olarak kabul edilmiştir. Kuşlarla dinozorların evrimleşmesi sonrası ortaya çıktığı düşüncesi sadece varsayım değildir. Çeşitli bilimsel verilere de dayanmaktadır. Kuş türlerinden olmasına rağmen uçamayan kuşlarda bulunmaktadır. Kanatları küçük olması nedeniyle kanatları vücut ağırlıklarını kaldıramamakta ve uçamamaktadırlar. Bu kuş türü ise vücut ağırlıkları fazla olmasına rağmen kanatları da büyük olması sayesinde uçabilmektedirler.

Görünüşleriyle insanları şaşırtan bu canlılar Yüce Yaratıcının yaratmış olduğu eşsiz güzelliklerden sadece bir tanesidir. Doğada çevremize baktığımızda bizi hayretlere düşüren daha binlerce canlı bulunmaktadır. Tabiat kimi zaman bizi korkutan, kimi zamanda güzellikleriyle bizi büyüleyen bir sürü canlı türünü bünyesinde barındırmaktadır.

Yazar:sahra

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...