Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kurşungeçirmez Kahve Nedir?

0 206

Kurşungeçirmez (bulletproof coffee) kahve sıradan bir kahve değil, enerji ve bilişsel işlevler üzerinde büyük bir etkisi olan yüksek performanslı bir içecektir. Kurşungeçirmez kahve CEO çalışanlarından profesyonel sporculara, meşgul ebeveynlere kadar her ihtiyacı olanın enerjisini artırmasını sağlar.

İçtiğimiz kahveler kahve bitkisinin çekirdekleriyle üretilir. Çekirdeklerden elde edilen 1/1 yemek kaşığı yığma, taze öğütülmüş kahve sıcak suyla demlenir. Faydalı kahve yağlarını korumak için kullanım kolaylığı nedeniyle Fransız Presi kullanılabilir. Demlenmiş kahveye bir çay kaşığı beyin oktan yağı eklenir. Çok güçlü bir yağ olduğundan fincan başına 1 çay kaşığı ile başlayıp birkaç gün içinde 1–2 yemek kaşığına çıkarılabilir. Kurşungeçirmez Kahve Nedir?Tuzsuz tereyağı veya ½ çay kaşığı ghee yağı da eklenebilir. Bu karışım aynı zamanda şimdiye kadar içtiğiniz en yaratıcı, en lezzetli kahveyi ortaya çıkarır. Köpüklü bir latte gibi görünene kadar hepsi bir karıştırıcıda 20–30 saniye karıştırılır. Kahvaltı yapmak yerine kurşun geçirmez kahvenin tadını çıkarılır.

Güne mısır gevreği, gevrek, yulaf ezmesi, kızarmış ekmek, meyve veya başka bir karbonhidratlı kahvaltı ile başlayarak kan şekerinizi yükseltirseniz hızlı bir enerji patlaması elde edersiniz ancak günün ortasına kadar kan şekeriniz düşer ve aç, yorgun ve odaklanamamış bir hale gelirsiniz. Güne kurşungeçirmez kahve ile başlamak size üç şey kazandırır:

1.Bastırılmış açlık: Beyin oktan yağı açlık hormonlarınız olan ghrelini ve CCK’yi dengeler ve sizi öğlene kadar tok tutar.
2.Kalıcı enerji: Otla beslenen hayvanların sütünden elde edilen tereyağındaki doymuş yağ, kafein emilimini yavaşlatır, bu da size birden yükselen kafein ve kan şekeri yerine birkaç saat yetecek kadar enerji verir.
3.Zihinsel berraklık: Beyin oktan yağı hızla beyninizin karbonhidrat veya şekerden daha verimli kullandığı bir molekül tipi olan ketonlara dönüşür. Yavaş yavaş salınan kafein ile ketonlar eşleşir ve kelimenin tam anlamıyla zihniniz berraklaşır. Güne enerji için yağla başlamak öğle yemeğine kadar doğrudan tok uyanık tutar. Kurşun geçirmez kahve enerjiyi ve beyin Kurşungeçirmez Kahve Nedir?fonksiyonlarını arttırır. Kahvede bulunan biyoflavonoitler beyindeki nöronal ateşlenmeyi yoğunlaştırarak sizi daha zindeleştirir. Bu, beyin hücrelerinizin daha hızlı iletişim kuracağı ve böylece daha hızlı düşünüleceği, daha iyi hatırlayacağı anlamına gelir. Kahve yaşlandıkça beyni de korur.
Kahvenin sadece tadı güzel değildir. İçinde B vitaminleri, potasyum ve manganez gibi temel besinlerle doludur. Kahve, kronik dejeneratif hastalıklara yakalanma riskini azaltan ve beyni zinde tutan birçok antioksidan içeriyor.
*Daha mutlu bir görünüm: Günde birkaç fincan kahvenin ruh halini ve uyanıklık hissini geliştirebileceğine dair bazı kanıtlar vardır.
*Daha iyi fiziksel performans ve daha az yağ: Kafein fiziksel dayanıklılığı artır, böylece egzersiz yapmak kolaylaşır. Kahvede bulunan kafein ayrıca yağ yakmaya da yardımcı olur ve metabolizmayı artırır.
Ancak yanlış kahveyi içiyorsanız bunların hiçbirinden yararlanamazsınız. Tıpkı vücudunuza aldığınız besinler gibi içtiğiniz kahvenin de kalitesi Kurşungeçirmez Kahve Nedir?önemlidir. Sertifikalı kahve çekirdekleri ile üretilen kahveler gereken zihinsel üstünlüğü ve enerjiyi sağlar. Sağlıklı yağ, enerjinizi saatlerce korur, hormonlarınızı dengeler ve bilişsel işlevinizi artırır. Tereyağı ile sadece gerekli yağ asitlerini ve diğer besin maddelerini elde etmekle kalmaz, aynı zamanda sahip olabileceğiniz en kremalı kahveyi de hazırlarsınız.
Kurşungeçirmez kahvenize eklediğiniz tereyağı türü önemlidir. Otla beslenen inekler ve onlardan elde edilen tereyağı diğerlerinden daha sağlıklıdır. Kaliteli bir tereyağında omega-3 yağ asitleri, beta-karoten, yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri, CLA (güçlü yağ kaybı yararları olan bir yağ asidi) ve antioksidanlar bulunur.

Tereyağı Beyniniz ve Sindirim Sisteminiz İçin İyidir

Otla beslenen tereyağında iltihabı (inflamasyonu) önleyen ve azaltan kısa zincirli bir yağ asidi olan butirat yüksektir. Yüksek inflamasyon seviyeleri, depresyondan kansere kadar her şeyle bağlantılıdır, bu yüzden inflamasyon ne kadar azsa o kadar iyidir. Sabahları sağlıklı yağ tüketmeye geçtiğinizde vücudunuzun yağ yakma sistemleri birkaç hafta içinde tamamen değişir ancak enerji ve bilişsel işlevdeki artış hemen hissedilir. Kurşungeçirmez Kahve Nedir?Güne ot beslemeli inek sütünden çıkarılan tereyağı ile başlamak kişiye çok fazla enerji verir.

Beyin Oktan Yağı

Beyin oktan yağı temiz enerji sağlar, kurşungeçirmez diyetin temel maddesi ve kurşungeçirmez kahvenin temel bileşenidir. Beyin oktan yağı birkaç nedenden ötürü önemli bir bileşendir:
*Saflık: Beyin Oktanı % 100 saf hindistancevizi yağından türetilmiş, orta zincirli bir trigliseritin (MCT) saflaştırılmış şeklidir.
*Kalite: Beyin oktanı kalite standartlarına uygundur.
*Tat: Beyin oktanı ayrıca diğer MCT yağlarının aksine kokusuzdur ve sindirimi olaydır.
Farklı yağ türlerinin farklı işleri vardır. Beyin oktanı moleküler yapısı nedeniyle açlığın azalmasına, yağ kaybedilmesine ve beynin yüksek vitese alınmasına yardımcıdır. Vücudun şeker yerine yağdan arındırmasını sağlar.
Beyin oktanı şunları yapar:
*Açlığı bastır: Beyin oktanı kendinizi aç hissetmenize neden olan hormon olan ghrelini baskılar. Ayrıca sizi tok hissettiren hormon olan CCK’yı da güçlendirir. Sonuç, saatlerce az miktarda Beyin oktanıyla bile kendinizi güçlü hissetmenizdir.
*Kilo verdirir: Kandaki ketonlar metabolizma hızınızı artırır, depolanan yağ miktarını azaltır ve sahip olduğunuz yağları yakar.
*Daha hızlı düşündürür: Beyin oktanı dakikalar içinde ketonlara dönüşür.Kurşungeçirmez Kahve Nedir? Bu ketonlar beyninizin enerjiye neredeyse anında erişimini sağlar. Beyninizin açıldığını berraklaştığını, hızlı düşündüğünüzü hissedersiniz.
*Daha çok çalıştırır: Beyin oktanlı kurşungeçirmez kahve antrenman için mükemmel bir yakıt sağlar. Kahvenin içindeki kafein spor salonunda da güzel bir destek verir. Böylece gününüz ve egzersiziniz için güçlendirilmiş hissedersiniz.
Bu kahveden bir fincan içtiğinizde, saatlerce tok kalırsınız, yeme isteği duymazsınız. Bu arada vücut yağlarınız kolayca enerjiye dönüşür ve kilo almazsınız ya da kiloluysanız verirsiniz. Ancak kahvenize şeker eklememelisiniz. Şeker bal veya akçaağaç şurubu gibi doğal formlarda olsa bile kan şekeri seviyesini etkiler ve yağ yakılmasını önler.

Kahvaltı Yerine Kurşungeçirmez Kahve

Kurşungeçirmez kahve tek başına bir kahvaltıdır İçerdiği sağlıklı yağlar nedeniyle saatlerce kendinizi tok ve enerjik tutar. Kan şekeri ve açlık hormonları dengelendiğinde, şeker ve karbonhidrat yeme isteği ortadan kalkar. Beyniniz şeker yerine yağ ile çalışırken, daha fazla odaklanır ve yüksek karbonhidrat diyetlerde olduğu gibi enerjide düşüşler yaşanmaz, metabolizmanız yağ yakma moduna geçer.

Bilim yağın zararsız olduğunu gösterse de çoğu insan hala ondan korkmaktadır. Yağ, şeker veya karbonhidrat gibi kan şekeri seviyelerinizi karıştırmaz. Yağ, kan şekeri seviyesini kontrol altında tutan karbonhidratların emilimini yavaşlatır. Dengeli kan şekeri, stres hormonlarını ve iltihabı azaltmanın anahtarıdır. Yağ daha uzun süre tok hissettirir. Diyetinizde sağlıklı yağları artırmayı denemelisiniz. Bunu yaptığınızda aslında daha az yediğinizi görürsünüz. Kaliteli yağlar genellikle A, D, E ve K vitaminleri gibi yağda çözünen vitaminler içerir. Diğer besleyici yoğun gıdaların yanı sıra yağ yemek, onlardan emdiğiniz yağda çözünen besinleri de artıracaktır.

Kahve Sevmenize Gerek Yok

Tereyağı ve beyin oktanından fayda elde etmek için mutlaka kahve içmek ya da sevmek zorunda değilsiniz. Bir blender içerisindeki sevdiğiniz başka bir sıcak sıvıya tereyağı ve beyin oktanı ekleyerek kremsi, köpüklü bir versiyon elde edip tadını çıkarabilirsiniz. Sıcak çikolata, çay ve zerdeçal çayı sadece birkaç seçenekler arasındadır.
Kurşungeçirmez kahvenin sizin için işe yarayıp yaramadığını anlamanın en iyi yolu denemektir. Sabahları kurşungeçirmez kahve içip öğle yemeğinizi ve akşam yemeğinizi her zamanki gibi yemeli veya sadece aç olduğunuzda yemelisiniz.

Kahvaltınızı şu şekilde değiştirmeniz gerekir.
*2 bardak kahve
*2 yemek kaşığı otla beslenmiş hayvan sütünden yapılan tuzsuz tereyağı
Kurşungeçirmez Kahve Nedir?*Yarım yemek kaşığı hindistancevizi (coconut) yağı
Bir fincan kurşungeçirmez kahvede yaklaşık olarak 441 kalori verir,51 gram yağ (% 80’i doymuş yağdır) bulunur. Kurşungeçirmez kahve ayrıca 0 gram karbonhidrat veya lif ve 1 gram protein içerir. Bütün bunlara rağmen üzerinde yapılan bilimsel çalışmaların eksikliği nedeniyle iyi dengelenmiş ve besleyici diyetleri seçmek, uzun süreli ve sürdürülebilir sağlıklı beslenmeyi sağlamanın tek kurşungeçirmez yoludur.

Kaynakça:
https://www.foodinsight.org
https://blog.bulletproof.com

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku