Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Aşık Reyhani Kimdir?

0 1.485

Hayatı:

6661_asik_reyhani_hayatiAşık Reyhani, 1934 yılının Eylül ayında, Erzurum’un Pasinler ilçesine bağlı olan Alvar köyünde dünyaya gelmiştir ve asıl adı Yaşar Yılmaz’dır. Babası İranlı bir göçmen olup, önce Kars’a daha sonra da Erzurum’a yerleşmiştir. Ölen ablası Yaşar’ın kimliğinin Aşık Reyhani’ye verilmesi sebebiyle, doğum tarihi 1932 olarak kayıtlara geçmiştir. Aşağı Tahirhoca köyünde başladığı ilköğretimini üçüncü sınıfta bırakan, daha sonra sınavlara girerek diploma alan Aşık Reyhani’nin çocukluğu köyünde ve civar köylerde geçmiştir.

Aşık Reyhani köye gelen aşıklardan etikelenerek, aşıklardan ve kitaplardan birçok halk hikayesi öğrenmiş, 14 yaşlarında şiirler söylemeye başlamış ve 18 yaşından sonra aşıklığa başlamıştır.

6661_asik_reyhani_ozellikleriAşık Reyhani genç yaşlarda bir kız kaçırmış ancak birkaç ay sonra evliliğinde geçimsizlik başlayınca eşinin ailesi kızlarını alarak başka biriyle evlendirmiştir. Bu durumdan sonra “Dertli” mahlası verilen Aşık Reyhani’ye kısa bir süre sonra Bayburtlu Hicrani tarafından “Reyhani” mahlası verilir.

Aşık Reyhani ilk şiirini Aşağı Tahirhoca köyünde 18 yaşındayken söylemiştir. Aşık Huzuri Baba, Efkari, Nihani, Cevlani ve Gülistan Çobanoğlu gibi aşıklardan usul ve gelenek öğrenmiştir.

Bardızlı Nihani, Kağızmanlı Cemal Hoca, Bayburtlu Hicrani gibi önemli ozanlarla aynı meclislerde bulunmuş, karşılaşmalar yapmıştır. Gezgin ozanlardan olmuş, köy köy, şehir gezmiş aynı zamanda hikayelerde düzenlemiştir. Birçok ülkede türkü söylemiş, katıldığı birçok yarışmada birincilik çoğunlukta olmak üzere ödeller almıştır.

6661_asik_reyhaniAşık Nuri Çırağı ile birlikte 1976 yılında Erzurum’da aşıklar kahvesini açmıştır. 1980 yılında kurduğu Doğulu Halk Ozanları Kültür Derneği’nin ise 1989 yılına kadar başkanlığını yapmıştır.

Aşık Reyhani, 1992 yılında Michigan Üniversitesi(ABD)’nde katıldığı konferansta “Fahri Öğretmen” lik ünvanını almıştır.

1996 yılında Bursa’ya yerleşen Aşık Reyhani, 2006 yılında (74) Bursa’da hayatını kaybetmiştir.

Eserleri :

Alvarlı Reyhani (1962)

Böyle Bağlar (1966)

Kervan (1988)

Aşık Yaşar Reyhani (1997): Dilaver Düzgün tarafından düzenlenmiştir.

Aşık Reyhani Hayatı ve Şiirleri (2003): Ozan Yusuf Polatoğlu tarafından hazırlanmıştır.

Ölümünden Sonra Aşık Yazar Reyhani (2006): Muhsin Koç tarafından hazırlanmıştır.

Kaynakça:
http://www.edebiyadvesanatakademisi.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku