Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Adrenalinin Tavan Yaptığı 7 Spor Dalı

0 1.032

Sporu ve doğayı sevenler için birbirinden farklı özellikte sporlar yer almaktadır. Özellikle adrenalin dolu sporlar ise macera tutkunları için ayrı bir özellik taşımaktadır. Ülkemizin en güzel bölgelerinden biri olan Karadeniz bölgesinde ise adrenalin seveler için birbirinden farklı spor aktiviteleri bulunmaktadır.

Coğrafi yapıları gereğinde engebeli araziler ve parkurlu alanlar her zaman adrenalin sporları için doğru bir tercih olmaktadır. Farklı ve muhteşem bir doğa, engebeli arazi yapı, nehirler, akarsular ve vadiler sportif faaliyetlerinde ön plana çıkmaktadır. Ülkemiz her zaman coğrafi özellikleri sayesinde spor aktivitelerinde de üstünlük sağlamaktadır.

İşte coğrafi özelliklerine göre adrenalini en yüksek olan sporlar;

6662_raftingRafting:

Yüksek debili akarsularda botun üzerinde yapılan ve adrenalini en yüksek olan spor dallarından bir tanesidir. Rafting ile suya batmada kürek yardımıyla ayakta kalma mücadelesi vardır. Akarsularda belirlenen parkurları tamamlama çalışması ile birlikte rafting sporu da böylece bitirilmiş olmaktadır. Rafting yapmak için en uygun akarsular ise Karadeniz’de bulunmaktadır. Özellikle bahar aylarında Karadeniz bölgesinin Artvin, Bolu, Rize ve Gümüşhane gibi illerinde rafting severler için unutulmaz anlar yaşatılmaktadır.

Trekking:

Trekking, Karadenizin meşhur yaylaları üzerinde yapılmakta ve yüksek rakımı olması nedeniyle gökyüzünden coğrafi bölgeyi yakalama fırsatı bulmayı sağlamaktadır. Bir kuş misali gökyüzünde süzülmeyi andiron ve yapılan bu adrenalin dolu spor, aynı zamanda da bol bol oksijenin depolanmasını sağlamaktadır. Yapılan her bölge için farklı güzellikleri gözlemleme fırsatı sunulmakta ve kalabalık gruplar halinde de gerçekleştirilmektedir. Trekking sporu adrenalin yüksek olmanın yanı sıra kalabalık gruplar halinde olması nedeniyle arkadaşlığı da pekiştirmektedir.

6662_dagcilikDağcılık:

1800 yıllardan bu yanan ülkemizde yapılan ve adrenalini en yüksek olan sporlar arasında belki de en çok tercih edilen sporlardan biri olan dağcılık, belirlenen konumlara göre yapılmaktadır. Ancak dağcılık sporunun yapılabildiği en iyi coğrafi bölgeler denize paralel uzanan dağ toplulukları olan yerlerdir. Bu özelliklere en uygun olan bölgeler eşliğinde dağcılık sporunu yapmak da mümkündür. Dağcılık sporunun en bilinen tırmanma seçenekleri arasında ise Karadeniz ve Gürcistan gelmektedir.

6662_kitesurfingKitesurfing:

Yamaç paraşütü ile sörfün birleşimi olarak bilinen Kitesurfing sporu, rüzgar ile dalgaların dans etmesi arasında yapılan bir spordur. Mükemmel bir adrenalin sporu olan Kitesurfing, Fethiye, Alaçatı ve Urla gibi tatil bölgelerinde oldukça fazla yapılmaktadır.

Bungee Jumping:

Yapılması en ekstrem sporlardan biri olan Bungee Jumpingin kökeni Doğu Avustralyadan gelmektedir. Her ne kadar Pasifik okyanusunda 6662_bungee_jumpingyaşayan yerli halkın erkekliğe geçiş törenleri sırasında belirlenen kulelerden sarmaşık ipleri ile atlaması şeklinde yapılan Bungee Jumping, ülkemizde de adrenalin severler tarafından oldukça fazla yapılmaktadır. Ancak o dönemden bu döneme kadar gelişen teknolojik imkanlar sayesinde çok daha fazla farklı özellik geliştirilmiştir. Bu yüzden de teknolojik imkanlarla yapılan ekstrem bir spor dalı olarak yerini almaktadır.

6662_skydivingSkydiving:

Sporcuların sırtlarına bir paraşüt takılarak yaklaşık olarak 10 bin feet yükseklikten atlayarak yapılan Skydiving, adrenalini en yüksek olan sporlardan bir tanesidir. Yalnız Skydivingin özelliği bu sporu cazip kılmaktadır. Skydiving yaparken sporcuların sırtına takılan paraşüt belirli bir mesafenin ardından açılmaktadır. Adrenalini yüksek olması ise bu özelliği ile bilinmektedir.

Adrenalinin Tavan Yaptığı 7 Spor Dalı

Snowboarding:

Adrenalini yüksek olan sporlardan biri olan ekstrem sporu Snowboarding, kış mevsiminde yapılması ile bilinmektedir. Kar üzerinde board yardımıyla sınırsız kayak yapma keyfini yaşatan Snowboarding, en bilinen ekstrem sporlarından bir tanesidir. Kış mevsiminde Rampaları ve manevraları ile karın içinde kaybolarak çeşitli atlayışlar gerçekleştirilmektedir.

Kaynakça:
http://www.hadiyapartik.com/blog/adrenalin-sporlari/

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku