Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dennis Quaid Kimdir?

0 242

3431_dennis_quaidDennis William Quaid, 9 Nisan 1954 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Texas eyaletinin Houston şehrinde dünyaya gelmiştir. Birçok Hollywood yapımı filmde rol alan Quaid, en çok drama ve komedi rollerinde karşımıza çıkmıştır. 1980’ler ilk başlarda dikkate çeken Dennis Quaid, 1990’larda şöhrete ulaşmayı başarmıştır. Ancak 1990’lardan önce çeşitli sağlık sorunları yaşayan Quaid, uyuşturucu bağımlısı oluş ve yemeden içmeden kesilmiştir. Bu korkunç durumdan tedavi görerek kurtulmayı başaran Amerikalı aktör adeta küllerinden doğmuştur.

Zor bir dönemi geride bırakan Dennis Quaid, 1990’larda Breaking Away, The Rookie gibi filmlerde rol almış ve hayatını yeniden şekillendirmeyi başarmıştır. Footloose filminde Kevin Bacon ile beraber rol alan Amerikalı aktör en büyük çıkışını ise, Last Detail filmi ile beraber yapmıştır. Uyuşturucu bağımlısı olmaktan kurtulan Dennis Quaid, kendisi gibi oyuncu olan Meg Ryan ile 1991 yılında dünya evine girmiştir. 10 yıl süren evliliğinden bir de çocuk sahibi olan Quaid, daha sonra Kimberly Buffington ile, 2004 yılında 3. kez evlenmiştir.

220px-Dennis_Quaid_TIFF_2,_2012Dennis Quaid, 1975 yılında başlayan oyunculuk kariyerinde sayısız filmde rol almış ancak herhangi bir büyük ödüle aday dahi gösterilmemiştir. Aynı zamanda Houstou Üniversitesi’ni de bitiren Quaid, 2004 yılında büyük ses getiren The Day After Tomorrow yani Yarından Sonra filminde başrol oynamıştır. Dennis, Quaid’ın kökeni, İrlanda’ya dayanmaktadır ayrıca, bir kuşak öncesi ise, Fransız kökenli olan Quaid, İngilizce dışında, az da olsa Fransızca bilmektedir.

The Last Detail filmi ile Hollywood’a sağlam bir adım atan Quaid, bu filmde yardımcı erkek oyuncu olarak rol almış ve Oscar’a aday gösterilmesine karşın ödülü kazanamamıştır. 1979 yapımı Breaking Away filmi ile büyük ses getiren Dennis Quaid, ilk kez başrolde oynama şansını bu film aracılığı ile yakalamıştır. Oynadığı drama karakterleri sebebiyle adından sıkça bahsettirmeye başlayan Dennis Quaid, The Right Stuff filminde oynama fırsatı bulunca bunu hemen kabul etmiştir.

Daha sonra sırasıyla, Düşman Benim, İnnerspace gibi projelerde de yer alan Quaid, uyuşturucu kullanmaya başlayınca uzun bir süre herhangi bir projede yer alamamıştır. Bir uyuşturucu bağımlısı haline gelmesi kariyerini ciddi anlamda olumsuz etkilemiştir. Sonrasında gördüğü terapi sayesinde uyuşturucudan tamamen kurtulan Quaid, Meg Ryan ile aşk yaşamaya başlamış ve çift çok geçmeden evlenmiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.