Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hormonlar ve Mutluluk Arasındaki Bağ

0 775

Hormonlar ve Mutluluk Arasındaki BağMutluluk hormonları üç çeşittir ve bu hormonlar nedensiz mutluluk sebebidir. Kimyasal olarak yıllardır bu hormonların salgılanması için yiyecekler, içecekler ve aktiviteler yapılmakta. İşte bu üç düzensiz ve nedensiz hormon melatonin, serotonin ve endorfin yardımıyla daha çok mutlu olmayı başarmanız için bu yazıyı yazıyorum.

Dopamin; beynin ön bölgesinde bulunan, şizofrenide rol oynayan bir çeşit kimyasal bağdır. Moraliniz bozuk olduğunda vücudunuz dopamin eksikliği çekiyor demektir. Dopamin, bir şeyi yapabilmemiz için bizi motive eden önemli bir kimyasaldır. Dopamin hormonunu normal düzeyde tutmamız için hareket etmeli,deniz balığı,fındık ve fıstık tüketmeliyiz.

Hormonlar ve Mutluluk Arasındaki BağSerotonin ve neşe birbiriyle uyumlu iki çift gibidir. Serotonin az öncede söylediğim gibi mutluluk hormonunun özünü oluşturur. Aynı zamanda düzenli uyku,seksüel enerji, mutlu ruh hali ve iştah için de gereklidir. Serotonin eksikliği; depresif, huzursuz ve sinirli bir ruh hali oluşturur. Serotonin beslenme yoluyla etkilenen tek nörotransmitterdir (Nöron hücreleri arasında iletişimi sağlayan maddelerdir). Serotonin, beyin hücrelerinde bulunan triptofan adıyla bilinen protein sayesinde artar. Triptofan özellikle muz,çikolata,yulaf ve peynirde bol miktarda bulunur.

Endorfin vücut tarafından üretilen en güçlü uyuşturucudur. Doğan afyondur (morfin). Rahatlık, hoşluk, keyif ve huzur gibi duygularla ilgilidir. Daha çok mutlu bir haber alınca, çikolata yendiğinde veya güzel bir tatlı yendiğinde salgılanır. Umutsuz bir aşkın ilacı endorfindir. Endorfin salgısının artması için yapılabilecek tek şey spordur.

Nerodrenalin tehlikeli durumlarda salgılanan hormon çeşididir. Kızgınlık, öfke, saldırganlık durumlarında daha çok yükselir. Bu hormonun görevi, organizmayı acil harekete hazırlamaktır. Stresten uzak durmak nerodrenalin düzeyini kontrol altına alır. Stres hormonunu azaltmanın yolu hareket etmektir.

Hormonlar ve Mutluluk Arasındaki BağAdrenalin gençlik ateşinin cayır cayır yandığı heyecan dolu bir hormondur. Adrenalinin en önemli görevlerinden biri, şeker ve yağın metabolizmada sindirilmesiyle oluşan enerji depolarının acil durumlarda kullanıma geçmesini sağlamak. Adrenalin sıkıntı, korku ruh hallerinde yükselen bir hormondur. Dikkati son düzeye ulaştırır ve görsel hafızayı güçlendirir. Nerodrenalin gibi, stresten uzak durmak gerekir.

Melatonin ise uyku ve mutluluk hormonudur. Havanın kararmasıyla salgılanması artan bir hormondur. Gün içinde üretimi azdır. Biyolojik saatimiz, melatonin tarafından yönetilir. Spor yaparak kan şekerini dengelemek, bu hormonun düzenli salgılanmasını sağlar.

Mutlu olmak tamamen hormonlara bağlıdır. Hormonların düzeni içinde sık sık hormon testi yapılabilir, çikolata,dondurma tüketilebilinir, spor yapılabilinir.

Yazar: Müjgan KAHRAMAN

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.