Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Afgan Tazısı Nasıl Bir Hayvandır?

0 659

3799_afgan-tazisi

Genellikle av köpeği olarak yetiştirilen Afgan Tazısı, süs köpeği olarak da yetiştirilmektedir. Diğer köpek türlerinden daha farklı fiziksel özelliklere sahip olması, koku alma özelliğinden ziyade görerek avlanması, onu farklı kılmaktadır. Av esnasında zorlu arazi şartlarında sıçrayışları, dönüşleri ile ünlü olan bir hayvan türüdür. Hayvan türleri arasında çok güzel bir görünüme sahip olan cinslerden biridir. Farklı renklerden oluşan bu köpek türü, uzun ve yumuşacık tüyleri ile dikkat çekmektedir. Uzun tüyleri, başının hizasına kadar uzanmaktadır. Üst kısmı ise kısa tüylerden oluşmaktadır. Uzun tüyler, neredeyse ayak bitimine kadar uzanmaktadır. Bu da bu cinsin, hoş görünmesine sebep olmuştur. Atikliği ve kıvrak hareketleri ile avcılıkta tercih edilmektedir.

Eski çağlardan bu yana farklı türlerin karışımı ile genetiği oluşmuştur. Mısırda bu ırkın resimleri bulunsa da asıl vatanı Afganistan olarak kabul edilmiştir. Özel olan bu hayvanı korunması ve ırkının tükenmemesi için önlemler alınmıştır. Afganistanda ayrıca çoban köpeği olarak da yetiştirilmektedir. Kuş türlerini, ani ve hızlı koşma ve hareket etme özelliği ile yakalayabiliyor ve diğer köpek türlerini harekete geçirebiliyor. Dayanıklı ve zorlu olan şartlara direnç gösteren bu hayvan türü, 1900lü yıllarda Avrupaya getirilerek çoğaltılmaya başlandı. Zardin adlı köpek türüne benzetilerek, köpek yarışmalarına katılarak, iyi dereceler aldı ve ilgi çekici bir hale kavuşturuldu. Toplumda görsel olarak daha cezp edici bir hal almaya başlayan Afgan tazısı, elit kesimin süs köpeği türleri arasında yer almayı başardı.

3799_afgan_tazisi__2_

Kuyruk kısmının kıvrımlı olması, ince ve uzun kafa yapısına sahip olması, tüylerinin ipeksi ve uzun yapısı, bademi andıran gözleri, uzun kulakları, bu türü daha cazibeli ve sempatik kılıyor. Kalça kemiğinin çıkık olması hoş bir görünümden ziyade, daha hızlı koşmasını ve daha çevik zıplamasını sağlıyor. Tüylerinin uzun ve sık olması soğuk hava şartlarında korunmasını sağlamaktadır. Ayaklarının büyük olması ise daha rahat oturmasını ve zorlu arazi şartlarında daha rahat gezinebilmesini sağlamaktadır. Yürüyüşü ile dikkat çeken Afgan tazısı, mağrur ve işveli yürüyüşü ile dikkat çeker. İnsanlara karşı mesafeli olan bu köpek türü, dik yürüyüşü ve kendinden emin adım atışları ile sempati kazanır.

Av ve çoban köpeği özelliklerini taşıdığı için süs olarak evde ya da bahçede bakımını yapmak zor olabilir. Sürekli yürümek, koşmak, zıplamak ister. Hareketlerinde sınırlama yapamaz. Bu gibi zorluklarının yanı sıra bakıcısının talimatlarını yerine getirme meziyeti vardır. Çağrıldığında hemen yanınıza gelebilir. Dışarıda diğer hayvan türleri karşı saldırgan olsa da ev içinde aynı türler ile çok iyi iletişim kurabilir. Doğasında avcılık olan hayvanın başka kişiler ile iletişimi kuvvetli değildir. Çocuklarınızla oyun oynamak istemez ya da fazla ilgiden rahatsız olabilir.

Afgan tazısının normal yaşam süresi, 12-14 yılları arasındadır. İyi bakım ile bu süre uzayabilmektedir. Haftada 2 defa tüylerinin fırçalanması ve bakılması gerekmektedir. Beslenme konusunda sıkıntı yaratmayan köpeğin bakımı ve eğitimi sabır istemektedir. Yiyecek ya da farklı bir eşya çalma gibi huyları bulunmaktadır. Kanser ve alerjik gibi hastalıklara kapılma olasılığı yüksektir. Anesteziye büyük hassasiyetleri vardır. Ciddi derecede zarar görebilmektedirler. Doğayla içi içe olduğu için ve geyik, yaban keçisi, kurt gibi hayvanları avlarken kullanıldığı için ev ortamına kolay kolay adapte olamaz. Aşırı sevgi ve sabır, bakımını yaparken ve eğitirken büyük önem taşır.

Yazar:Elif Açıkgöz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.