Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İş Hayatında Moral ve Motivasyonun Önemi

0 367

5691_is-ortaminda-motivasyonGünlük hayatın içinde, öğrenci olmayan kesimin en çok vakit geçirdiği yer olan iş yerlerinde, kişinin huzuru ve şirketin başarısı çok önemli iki unsurdur. Bu iki durumun sağlanmasında, iş motivasyonu ve hayat enerjisi oldukça kritiktir.

Şirketin başarısının sürekliliği, elde ettiği karlılık, kalite ve verimlilik ile ölçülmektedir. Sürekli başarının temelinde yatan bu etmenlere ulaşmak için de, kendini isteyerek işine veren, yaptığı işi seven çalışanların istihdam edilmesi gerekmektedir. Ancak bu heves ve hırs, sadece işe ilk girişte kalmamalı, işletme bunların oluşması için gereken koşulları çalışanlara sağlamalıdır. Her gün küfrederek, söylenerek ya da suratı asık şekilde işe gelen çalışanlarla, sürekli başarı elde edilemez. Motivasyon, bu noktada çok önemlidir. Şirketlerin, çalışanlara işlerini sevdirmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, çalışanların bağlı oldukları şirketlere, kendilerini ait hissetmeleri de şarttır. Tüm bu koşullar ise, bir takım moral ve motivasyon eylemlerini beraberinde getirmektedir.

5691_d_666haber_motivasyonŞirketlerde, çalışan motivasyonunu artırmaya yönelik olarak, bir takım çalışmalar yapılmaktadır. Bunlardan en bilineni, maaşlara yapılan önemli oranda artış yansıtılmasıdır. Çünkü her çalışan, çalıştığı şirkete para kazanmak amacı ile gelmektedir. Çalışanın ekonomik durumu, ister iyi, isterse kötü olsun, ücretlerin yükseltilmesi her koşulda işe yarayan bir etmendir. Parasal artışın getirdiği motivasyonun yanı sıra, sosyal hayata ve çalışma şartlarına yönellik iyileştirmelerin de moral olarak çalışanları oldukça olumlu etkilediği bilinmektedir. Bugün, dünyanın en büyük şirketleri, çalışma alanlarını ferahlatma ve sosyal anlamda çalışanların özgür hissedebileceği ortamları yaratma yolune gitmektedirler. Şirketin içine kurulabilecek oyun alanları, müzik dinleme sistemleri, çocuk bakım tesisi, spor alanı gibi ülke şartlarımıza göre hayal gibi gelen etmenler, Amerika birleşik Devletleri ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde uygulanan sıradanlaşmış yöntemlerdir. Bu şekilde, çalışanlar bağlı oldukları şirketleri daha çok sahiplenerek, işletmeleri evleri gibi görmektedirler. Kendini güvende ve rahat hisseden çalışan, şirket adına varını yoğunu ortaya koymaktadır.

5691_motivasyon2Bir diğer moral ve motivasyon kaynağı ise, çalışanlara verilen değeri kanıtlamak adına, doğum günü kutlamaları, ayın elemanı seçimi gibi bilindik ve kolay uygulanabilir yöntemlerdir. Bu sayede çalışan kişi, şirketi nezdinden önemsendiğini anlayarak, işine dört elle sarılacaktır. Çalışanların birlik ve beraberliğinin sağlanması da, bir başka motivasyon kaynağıdır. Düzenlenen partiler, ailelerin de kaynaştığı piknikler, çeşitli toplu aktiviteler, çalışanların birbirlerine olan dayanışma duygusunu kuvvetlendirecek, güvenli ve mutlu hissedilmesi sağlanacak ve sürekli başarı yakalanacaktır.

Sonuç olarak, çeşitli yöntemlerle çalışanları mutlu etmek mümkündür. Moral ve motivasyon artışının yapılan işlere yansıması da, verimlilik ve kaliteyi artıracaktır. Verimlilik ve kalitenin birlikte arttığı her firma, kaçınılmaz olarak daha fazla kar edecektir. Hem kişisel başarı, hem de kurumsal başarı artacak ve nihai amaca ulaşılacaktır.

Kaynakça:
http://www.kigem.com/motivasyon-ve-basari-icin-icin-tam-50-taktik.html

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.