Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Agent Orange(Portakal Gazı) Nedir?

0 2.292

3989_portakal_gazi_5034yeni

Son günlerde adını sıklıkla duymaya başladığımız portakal gazı, ilk olarak 7 Şubat 1967 yılında ABD ordusu tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Vietnam savaşı sırasında kullanılan bu zehirli gaz maddesi, asetik asit olarak da adlandırılmaktadır. Etkisi oldukça tehlikeli olan madde, kas ve vücut bozukluklarına sebebiyet vermektedir. Özelikle hamile kadınları etkileyen gaz, bebeklerde anormal sorunlara yol açmaktadır. Hatta bu madde, ABD’de birçok bebeğin doğuştan sakat doğmasına ve yetişkinlerinde ölmesine neden olmuştur.

3989_296239_528118160558506_1186609610_n

Orange Agant rengi, isminden anlaşıldığı gibi sarı ya da turuncu değildir. Bu rengi, kutusundaki turuncu işaretlerden almaktadır. Rengi beyaz renginden oluşmuş ve insana verdiği zararın yanı sıra doğaya da olumsuz etkileri bulunmaktadır. Gaz bombası, özellikle kanser hastalığına zemin oluşturmaktadır. Lösemi, solunum zorluğu, körlük, yumuşak doku sarkması, sinirsel hastalıklara neden olmakta ve sinir sistemi dokularını deforme etmektedir. Biber gazından daha fazla olumsuz etkiye davetiye çıkartan madde, diğer ülkelerde yasak edilmiş ve hatta bulundurmak bile suç kabul edilmiştir.

Portakal gazının çok yakıcı etkisi vardır. Temas esnasında geçici felç ve görme bozukluklara neden olabilmektedir. Gözleri yaşartan gaz, Dioxin maddesi etrafa bıraktığından oldukça tehlikeli ve zarar vericidir. Vücuda girdiği anda hemen yayılma özelliği, özellikle karaciğer, prostat, cilt kanserlerine neden olabilmektedir. Burun kanamasına sebep olan gaz, astım hastalığını tetikliyor ve kişinin hayati fonksiyonlarının yitirmesine neden oluyor.

3989_portakal-gazi_454417_mBu zararlı maddeye maruz kalanların mutlaka tıbbi destek görmesi gerekmektedir. Ve gaz ortamına maske takılmadan yaklaşmamak, kişi için önem teşkil etmektedir. Gazın dumanı yok olsa da yoğunluğu 15 dakikadan fazla sürdüğünden, madde atılan bölgeye bir müddet yaklaşılmamalıdır. Eğer portakal gazına maruz kaldıysanız, kesinlikle sığara içmeyiniz ve hemen bir hekime başvurunuz. Alkol gibi zararlı maddelerin uzun süre tüketilmemesi gerekmektedir. Çünkü tehlikeli madde, akciğere hemen ulaştığından buradaki dokuları tahrip eder ve diğer zararlı alışkanlıklar kullanıldığında, ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Eğer gazın kapsülü size yakın bir mevkide ise asla elinize almayınız ve atmak için çaba göstermeyiniz. Çünkü gazdaki maddeler, vücudunuza daha çabuk etki etmeye ve yayılmaya başlar.

Eğer portakal gazından etkilendiyseniz yanan ya da tahrip gören bölgeye su kullanmayınız. Diğer gazlar olduğu gibi limon kullanmak, bu maddenin etkisini gidermeyecektir. Süt ürünlerini hem etkilenen bölgeye sürmek ve zararlı etkilerini yok etmek için gereklidir. Sürekli yoğurt yiyerek zararlı etkisini vücuttan atabilirsiniz. Sütle elinizi ve yüzünüzü yıkamak faydalı olacaktır.

Yazar:Elif Açıkgöz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.