Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Aşk’ın Kelime Kökeni

0 156

5748_images_(4)Aşk’ ın sözlük anlamı, aşırı sevgi ile bağlanma, şiddetle sevme, şiddetli ve yakıcı sevgi olsa da kelime kökenini incelediğimizde farklı dillerde farklı anlamları olduğunu görüyoruz.

Etimolojik olarak incelersek ;

Arapça “aşaka” , sarmaşmak, sıkıca sarılmak, sarmaşık anlamına geliyor. Bazı kaynaklarda ise Farsça’ da, avesta dilinden , ‘işka/işk’ kelimesinden geldiği ve anlamının “istemek, şiddetli muhabbet, candan sevmek” olduğu yer almaktadır. Fars edebiyatında aşkın etkileri yoğun olarak görülmektedir. Şiirlerde sevgi ve aşk sözcüğü yoğun olarak kullanılmıştır. Farsça aşk sözcüğü “Eşgh”olarak okunmaktadır. Türkçe’ ye de “Aşk ” olarak geçmiştir.

5748_imagesAslında farklı anlamlara geliyormuş gibi görünen aşk… Bizi tüm duygularıyla sarıp sarmalayan, o değil midir? Vücudumuz sarmaşıklarla sarılmış bir ev gibidir. Elimiz kolumuz bağlı, ondan kurtulmak istemeyiz çoğu zaman. Gözlerimiz kör, yüreğimiz yangın yeri… Bize hissettirdiği onlarca duygunun içinde kaybolup gideriz.

Onu her an görmeyi, yanında olmayı, şiddetle ve ta içimizden istemez miyiz? Aşk nasıl söylenirse söylensin, her yürekte farklı duyguların kapılarını açar. Kiminin yüzünü hüzne bular. Kiminin yüreği bir salıncak gibi mutlulukla sallanır. Kimi için imkansızdır aşk…

Ya sizin için?

Yazar:Eda Şahan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku