Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çoçuk Eğitiminde Anne Rolü

0 738

Her kadının hayali anne olmaktır. Anne olmanın zorluklarını ise çoğu insan anne olunca anlar. Bu zorlukların başında ise, çocuğun annesini örnek alıyor ve kopyalıyor olması gelmektedir. Bu yüzden annenin iyi bir rol modeli olması gerekir. Çünkü çocuk eğitimi ilk zamanlardan itibaren başlamaktadır.

Çoçuk Eğitiminde Anne RolüYapılan çoğu araştırma ile bir çocuğun daha doğmadan öncesinde başlayan bir öğrenme ve eğitim aşaması başlar. Şöyle ki, bir bebek anne karnında gelişmeye başladığı ilk günden itibaren belli başlı şeyleri algılar, duyar ve bilinçaltında kalır. Yani ileride sahip olacağı birçok özelliğe anne karnında sahip olur. Bunlardan çocuğu etkileyecek en önemli etken ise şüphesiz annedir. Bebek daha üç aylıkken annesinin sesini algılar ve yaptığı çoğu işi fark eder. Yani bir anne adayı hamileliği sırasında sinirli bir yapı ile yaşarsa çocuğun da doğduktan sonra sinir problemleri yaşaması muhtemeldir. Aynı şekilde bir anne adayının hamileliği sırasında dinlediği müzikler, çocuğun ileride dinleyeceği müzikleri hatta çalmak isteyeceği enstrümanı dahi belirleyebilir. Öyle ki bir annenin çocuğunun eğitimi üzerindeki etkisi daha ceninken başlar.Peki, doğumdan sonra? Şimdi bir annenin hamileliği sırasındaki yaptığı her şey gibi sonrasında da yapacağı her şey çocuğun eğitimi ile ilgili doğrudan etkilidir. Yani bir annenin çocuğu yaklaşık iki yaşında ve çocuğun pek tabi oyuncakları var. Sahip olduğu çoğu oyuncak birçok çocuğun ilgi alanını ve ileride alacağı eğitimi belirler. Yani örnek vermek gerekirse, bir anne erkek çocuğuna polis arabası aldı ve çocuk bu oyuncak ile oynamaya başladı. Yaklaşık 5 yaşına geldiğinde çocuk polis olmak istediğini söyleyecektir. Ya da 2 yaşındaki bir çocuğa alınan müzik enstrümanı oyuncağı, ileriki yaşlarda çocuğun müziğe ilgi duymasını ve ilerki yaşlarda bu alanda eğitim almasına neden olur. Bir çocuğun vaktini babayla geçirmesi onu eğitim alanında çok etkilemezken bir çocuğun vaktini anne ile geçirmesi çocuğun eğitimini ciddi anlamda etkilediği görülür. Bunun nedeni çocukların anne ile kurdukları bağın baba ile kurulandan daha çok güçlü ve etkili olduğudur. Buda çocuğun en çok anneden etkilendiği anlamına gelir. Bu yüzden çocuk eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler uzmanlar tarafından sıklıkla önerilmektedir.

Öyle ki bir anne çocuğu ile geçirdiği zamanlarda yaptığı her şeye dikkat etmelidir çünkü her ne kadar çocuk okula gidip eğitimini o anlamda dahi alsa onu yönlendirecek olan etken yine anne olacaktır. İlk eğitim her zaman aile de başlar, sözü derinlemesine inilince bu aile teriminin aslında hemen hemen anneden ibaret olduğu fark edilir. Sahip olduğunuz çocuğunuzun yanında dinlediğiniz müzikten, sevdiğiniz renklere kadar, giyim tarzınızdan, konuşmanıza kadar her türlü özelliğiniz çocuğunuzu etkiler ve bu etkileme çocuğun hayatına yön vermesi, ilgi alanı yani eğitimini etkiler. Bu anlamda çocuğun eğitimi, geleceği ve karakteri üzerinde anne faktörü ciddi anlamda bir önem kazanmış olur.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku