Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ahlak Nedir?

0 409

Ahlak Nedir?Ahlak, insanın huylarının ve özelliklerinin bütünüdür. İnsan bu huy ve özelliklerinin etkisiyle iyi ya da kötü davranışlar gösterebilir. Ahlaklı olmak insanın doğru, güzel ve iyi davranışlarda bulunması; yanlış, çirkin ve kötü davranışlardan uzak durmasıdır.

Sözlük anlamı olarak ahlakın hem olumlu hem de olumsuz yönleri vardır. Fakat ahlak sözcüğü tek başına kullanıldığında genellikle olumlu bir anlam akla gelir. Olumlu manada iyi huylu güzel davranışlı kişiler için ahlaklı insan denir. Kötü huylu ve kötü davranışlı kişilere de ahlaksız insan denir.

Müslümanların güzel ahlaklı olmaları islamın temel amaçlarındandır. İslam dini en son en mükemmel din olduğu için islamın ahlak kuralları da en son en mükemmel, en yüce ahlak kurallarıdır.

İslam ahlakının temelinde Allah’ın emir ve yasakları bulunur. Ahlak, iyi davranışlarda bulunup bu davranışları huy haline getirmeyi ve kötü davranışlardan uzak kalmayı gerektirir.Ahlaklı insan da güzel davranışlarla kendini geliştirip kötü davranışlardan uzak durmaya çalışan insandır. İslama göre ahlak ve iman bir bütündür. Çünkü ahlaki kurallara uymak ve yasaklardan kaçınmak imann gereğidir.

Güzel ahlak insanın kendisine ve yaşadığı topluma büyük fayda verir. Toplumsal güven ve huzurun oluşması, insanların mutlu olması, kardeşçe geçinmesi, saygı, sevgi gibi olumlu neticelere sadece güzel ahlaklı kişiler sayesinde ulaşılabilir.

Ahlak Nedir?

Yazar: Orhan Emre

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.