Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ahlat Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

1 716

Günümüzde en fazla merak edilen bitki türlerinden biri de Ahlat bitkisidir. Birçok özelliklerinin ve faydalarının bulunduğu Ahlat bitkisi hakkında merak edilen tüm bilgileri yazımız üzerinden sizlerle paylaşacağız. Dilerseniz ilk olarak bu bitki türünün ne olduğu hakkında bilgiler sunalım.

Ahlat Bitkisi Nedir?

8730_ahlatAhlat bitkisi doğa ortamında kendiliğinden yetişen yabani bir armuttur. Toplumda yaban armutu olarak da bilinen Ahlat bitkisi birçok nitelikleri sayesinde diğer bitki türlerinden ayrılmaktadır. Bu bitki türünü diğer bitki türlerinden ayıran en belirgin nitelik ise hemen her iklimde yetişebilmesidir. Ahlat bitkisinin yetişmesi için iklim şartılarının fazla bir önemi bulunmamaktadır. Dolaysıyla bu bitki türü her iklimde kolaylıkla yetişebilmektedir. Ahlat bitkisi daha çok ormanlık alanlarda ve bozkır alanlarında yetişmektedir.

Ahlat Bitkisinin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Bu bitki türünün birçok özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde diğer bitki türlerinden oldukça farklıdır. İşte Ahlat bitkisinin başlıca özellikleri;

8730_ahlattBoyu yaklaşık olarak 9 metreye kadar ulaşabilmektedir. Dolaysıyla bitki türleri arasında en kısa boylu bitkilerdendir. Yaprakları oldukça tüylüdür. Oldukça mayhoş bir kokuya sahiptir. Yapraklarının rengi koyu gridir. Kış aylarının sonlarına doğru çiçek açmakta ve yaz aylarının ortalarına doğru meyvelerini yenilemektedir. Ahlat bitkisi oldukça dikenli ve oldukça sert bir yapıya sahiptir. Meyveleri ise oldukça sert ve kabızlık rahatsızlığına neden olabilmektedir. Bitkinin içeriğinde C, B, karoten, pektin ve asitler yer almaktadır.

Ahlat Bitkisinin Başlıca Faydaları Nelerdir?

Bu bitki türünün özellikleri hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de faydaları hakkında bilgiler sunalım. Ahlat bitkisinin birçok faydaları bulunmaktadır. İşte Ahlat bitkisinin başlıca faydaları;

Vücudumuzda yer alan alkalitleri düzenlemektedir.
Sakinleştiricidir.
İdrar yollarında meydana gelen sorunları kısa sürede ortadan kaldırmaktadır.
İdrar sökücüdür.
İshal kesicidir.
Zehirli haşere sokmalarında meydana gelen zehirin etkisini yok etmektedir.
Kalbin çalışma işlevinin kuvvetlenmesini sağlamaktadır.

Ahlat Bitkisinin Ülkemizdeki Kullanımı

Ahlat bitkisi geçmiş dönemlere göre günümüzde başta ülkemizde olmak üzere birçok ülkede yoğun ilgi görmektedir. Faydalarının oldukça fazla olması nedeniyle ilgi gören bu bitki türü ülkemizde hemen her yaştan kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Tek bir yan etkisinin kabızlık yapması olduğu Ahlat bitkisi bu yan etkisi dışında herhangi bir yan etkisinin bulunmaması bu bitki türünü popüler bir konuma getirmiştir.

Ahlat Bitkisinin Kullanımı Nasıldır?

Ahlat bitkisinin başlıca faydaları hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu bitki türünün tüketimi hakkında bilgiler sunalım. Ahlat bitkisin kullanımı oldukça basittir. Bu bitki türünden faydalanmak için yapmanız gerekenler şunlardır;

İlk olarak bitkinin yaprakları temizlenir.
Sonrasında bir kase içerisine bir miktar su ile birlikte konularak birkaç dakika kaynatılır.
Kaynatma işleminden sonra su ile birlikte düzenli olarak tüketilir.
İşte hepsi bu kadar.Görüldüğü üzere Ahlat bitkisinin kullanımı oldukça kolay ve pratiktir.

Ahlat Bitkisini Diğer Bitkilerden Ayıran Başlıca Nitelikleri Nelerdir?

Ahlat bitkisini diğer bitki türlerinden ayıran birçok nitelikleri bulunmaktadır. Bu nitelikler ise şunlardır;

  • Ahlat bitkisinin boyu diğer bitkilere göre daha kısadır.
  • Tadı diğer bitkilere göre daha ekşimsidir.
  • Yapısı diğer bitkilere göre daha serttir.
  • Diğer bitkiler kabızlık sorununa iyi gelirken Ahlat bitkisi tam tersine kabızlık sorununa neden olabilmektedir.
  • Diğer bitkiler sınırlı iklimlerde yetişebilirken Ahlat bitkisi her iklimde yetişmektedir.

Ahlat Bitkisini Nerede Bulabilirsiniz?

Ahlat bitkisinin kullanımı hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu bitki türünü nerede bulabileceğiniz hakkında bilgiler sunalım. Makalemizin üst kısmında da belirttiğimiz üzere Ahlat bitkisi genel olarak ormanlık ve bozkır alanlarında yetişmektedir.

Dolayısıyla bu bitki türünü en fazla bu alanlarda bulabilirsiniz. Bununla birlikte başta internet dünyasında yer alan birçok aktar sitelerinde ve birçok satış noktalarında bulabilir ve sipariş verebilirsiniz.

Görüldüğü üzere Ahlat bitkisi birçok bakıma diğer bitkilerden farklılık göstermektedir. Makalemizde Ahlat bitkisi hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir. Sizler de Ahlat bitkisinin faydalarından yararlanmak isterseniz bu bitki türünün satıldığı yerler ile iletişim kurabilir ve Ahlat bitkisini sipariş vererek yukarıdaki uygulanış tarifini gerçekleştirebilirsiniz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Çerkeşli Salih kirdal diyor

    Ahlat turşusu yapın ahlati yıkayın gavonuza koyun az bir şeker az bir şirke ve suyu gavonuzun tamamına kadar doldurunuz kavonuzu kapatın 1 ay sonra yimeye suyunu içmeye başlayın. Suyu gittikçe ekleyen bilirsiniz süper bir içecek haline geliyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.