Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ahtapotlar Hakkında Büyüleyici Gerçekler: Sevimli Adorabilis, Dumbo ve İki Nokta

0 33

Büyüleyici Omurgasızlar

Ahtapotlar büyüleyici omurgasızlardır. En azından bazı türler normalde omurgalılarla ilişkilendirdiğimiz zekaya sahiptir. Ahtapotlar omurgalılardan farklı bir vücut yapısına sahiptir, ancak nesneleri çok etkili bir şekilde algılayabilir ve manipüle edebilirler. Araştırmacılar bu etkileyici ve sıra dışı hayvanlar hakkında yeni gerçekleri keşfetmeye devam ediyor.
Kaliforniya sahillerinde üç özellikte ilginç ahtapot türleri yaşamaktadır. Biri resmi bir isimden yoksun ama bazen sevimli görünümünden dolayı sevimli olarak tanımlanıyor. Dumbo ahtapot, Dumbo the Elephant olarak bilinen Disney çizgi film karakterini gözlemleyenleri hatırlatıyor. Bilim adamları geçtiğimiz günlerde Kaliforniya’daki iki-noktalı ahtapotun genomunu sıraladılar ve bazı çok sıra dışı özellikler içerdiğini keşfettiler.

Bir Ahtapotun ÖzellikleriAhtapotlar Hakkında Büyüleyici Gerçekler: Sevimli Adorabilis, Dumbo ve İki Nokta

Çoğu ahtapotun ortak özellikleri vardır. Hayvanların tamamı iyi bilinmediğinden ve yeni türler hala keşfedilmediğinden, aşağıdaki “kuralları” ihlal eden bazıları olabilir.
-Bütün ahtapotlar okyanusta yaşar.
-Sekiz kol ile yumuşak bir vücuda (daha büyük veya daha az) sahipler.
-Bir ahtapotun kolları ağzını sarar. Ağız avını öldürmek ve parçalamak için kullanılan sert, papağan benzeri bir gaga içerir. Gaganın içinde, raspa dişleriyle kaplı dil benzeri bir radula bulunur.
-Bütün ahtapotların zehirli bir ısırığı vardır, bu bazı vakalarda acı veren sonuçlar üretir. Ancak, sadece mavi gözlü ahtapot insanlar için tehlikelidir. Isırması ölümcüldür ve zehri hızla öldür.
-Bir ahtapotun başını örten saç benzeri beden, manto olarak bilinir. Hayati organlar manto altında bulunur.
-Birçok ahtapot, tehdit edildiğinde mürekkebini bir mürekkep kesesinden serbest bırakır. Mürekkep, cildimizi ve saçımızı renklendiren aynı pigment olan konsantre melanin içerir. Bir mürekkep bulutunun serbest bırakılması, avcıların kaçmasına izin vererek yırtıcıları karıştırır.

Bazı Diğer Özellikler

-Çoğu ahtapot, gözlerimiz gibi bir iris, mercek ve bir retinaya sahip iyi gelişmiş bir göze sahiptir. Ahtapot gözlerinin, insanlardan bağımsız olarak evrilmiş olduğuna inanılmaktadır.
-Ahtapotlar solungaçları sayesinde nefes alırlar. Su, gövdenin tabanındaki bir açıklıktan vücuda girer, solungaçların üzerinden akar ve daha sonra vücudu sifon denen bir borudan bırakır. Sifon, hayvanın vücudunun kenarında görülebilir. Solungaçlar sudan oksijen çıkarır ve karbondioksit bırakır.
-Bir ahtapotun üç kalbi vardır.
-Ahtapotun kanı mavidir. Kandaki pigmente hemosiyanin denir ve bakır içerir. Bizim kanımızdaki pigmente hemoglobin denir. Kırmızı renktedir ve demir içerir.
-Ahtapotlar yerde sürünerek veya yüzerek hareket eder. Bazıları bir tür jet tahrikiyle yüzer. Mantolarındaki açıklıktan suyu emerler ve ardından sifonları vasıtasıyla kuvvetli bir şekilde çıkarırlar.
-Bir ahtapotun nöronlarının veya sinir hücrelerinin en az üçte ikisi kollarına girer. Kollar sahiplerinden ayrıldığında bile işlerini yapabilir (sınırlı bir süre için).
-En azından bazı ahtapot türleri problemleri ve bulmacaları çözebilir, yeni şeyler öğrenebilir ve araçları kullanabilir.

Üreme

-Çiftleşme sırasında, erkek dişi vücuduna hectocotylus adı verilen özel bir kol ile bir paket sperm yerleştirir. Bazen kolu spermiyle ayırır ve daha sonraya kadar saklamak için dişiye verir.
-Döllenme dişinin vücudunda gerçekleşir.
-Yumurtalar döküldükten sonra, dişiler yumurtadan çıkana kadar onları önemser. Daha sonra gençleri kaderlerine bırakır.
-Ne yazık ki ahtapotlar çok uzun yaşamaz. Daha büyük olanların bazıları beş yıl kadar yaşayabilir, ancak bu maksimum ömür gibi gözükür ve çoğu zaman bunu bile elde edemezler. Bazı ahtapotlar ise sadece altı ay yaşar. Dişiler yumurta yumurtadan çıktıktan hemen sonra ölür. Erkekler de üremeden hemen sonra ölürler.

Sevimli Ahtapot: AdorabilisAhtapotlar Hakkında Büyüleyici Gerçekler: Sevimli Adorabilis, Dumbo ve İki Nokta

Bu hayvanın 1990 yılından beri bilinmesine rağmen henüz resmi bir bilimsel ya da ortak bir ismi yoktur. Opisthoteuthis adorabilis adı önerilmiştir.
Ahtapot küçük ve narindir. Sevimli olarak sınıflandırılmaktadır. Soluk ve koyu turuncu renklidir. Jelatinimsi ve kırılgan bir gövdesi vardır. Büyük gözleri vardır, bu da doğal yaşam alanının karalık sularında görmeyi kolaylaştıran bir özelliktir. Kolları kısa ve perdelidir. Mantosunun her iki tarafında yüksekte bulunan küçük bir yüzgeci vardır. Ahtapot, ağı bir paraşüt gibi kolları arasında yayar ve yüzerek ilerler. “Paraşüt”, Opisthoteuthidae ailesinin bir özelliğidir. Ailenin üyeleri şemsiye ahtapotlar olarak bilinir.

Dumbo Ahtapot: Grimpoteuthis

Dumbo ahtapotlar Grimpoteuthis cinsine aittir.
Sevimli akrabaları gibi, dumbo ahtapotlar derin suda yaşayan ve büyük gözleri olan küçük hayvanlardır. Bununla birlikte, genellikle sevimli ahtapot gibi hassas bir görünümü yoktur.
Bir dumbo ahtapot, mantosunun içinde U şeklinde bir kabuğa sahiptir. Bu, vücudunun tamamen yumuşak olmadığı ve ince ahtapotlardan farklı olarak küçük alanlarda sıkışamayacağı anlamına gelir. Kabuk genellikle mantoya pürüzsüz ve hafif soğanlı bir görünüm verir.

Dumbo Ahtapot’un Yaşamı

Dumbo ahtapotlar diğer ahtapotlar gibi yırtıcılardır. Solucanlar, kabuklular, kabuklu deniz hayvanları ve copepodlar ile beslebirler. Gagaları vardır ama radulaları bazılarında olabilir bazılarında olmayabilir. Genellikle avlarını yutarlar.
Dumbo ahtapotlar okyanusun dibinde gezinerek ve yüzerek hareket ederler. Yüzgeçlerini kaparlar ve bazen yüzdüklerinde şemsiyelerini katlarlar. Hareketleri genellikle yavaş ve zariftir. Ancak, sifonlarını ve gerektiğinde kanatsız ahtapotların tercih ettiği jet tahrik yöntemini kullanabilirler.
Kadın dumbo ahtapot bir erkekten sperm alır. Döllenme içseldir. Dişinin farklı gelişim aşamalarında yumurta içerdiği ve yılın herhangi bir zamanında yumurta bırakabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Californiya İki Nokta Ahtapot

California iki-noktalı ahtapot ( Ahtapot bimakuloides ) finest alt düzeye aittir. Kaliforniya dahil olmak üzere birçok yerde bulunur. Yetişkinler renginde değişkendir. Genellikle benekli sarı, kahverengi veya gri bir görünüme sahiptirler.
Alt kümesinin diğer üyeleri gibi, California iki nokta ahtapot avlanmadığı zaman bir den içinde gizlenir. Bir yırtıcıdır ve yengeçler, ıstakozlar, yumuşakçalar ve küçük balıklar gibi kabuklular tüketir. Ahtapot da bimac ahtapot olarak bilinir ve bazen bir evcil hayvan olarak tutulur.

California İki Nokta Ahtapotunun Genomu

Bilim adamları şaşkınlıkla Kaliforniya’nın iki nokta ahtapotunun olağandışı genomunun ilgi çekici doğasını vurgulamak için “bir uzaylı gibi” bir şeyden geldiğini söylediler. Bazı yayınların iddialarına rağmen ahtapotlar uzaylı değildir, ancak genomunun bazı beklenmedik özellikleri vardır.
-California’nın iki noktalı ahtapotunun genomu neredeyse bir insan kadar büyüktür. Ek olarak, proteinleri kodlayan 33.000 gen içerir. İnsan genomu, 25.000’den az protein kodlayan gen içerir.
-Ahtapot genomu, insanlar kadar iki kat daha fazla olan, 168 protocadherin gen içerir. Bu genler sinir sisteminin gelişmesinde ve nöronların etkileşiminde çok önemlidir.
-Çinko parmak transkripsiyon faktörlerinin ilginç ismine sahip bir gen ailesi, ahtapot genomunda büyük ölçüde genişlemiştir. Aile, ahtapotlarda yaklaşık 1.800 gen içerir. Bu genlerin ahtapot gelişmesinde önemli olduğu düşünülmektedir.
-Araştırmacılar, refleks adı verilen proteinleri kodlayan altı gen bulmuşlardır. Bu proteinler, ışığın ciltten nasıl yansıdığını kontrol eder ve böylece ahtapotun görünümünü değiştirir.

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku