Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ahvaz Kenti Nedir? Nerededir?

0 461

Ahvaz kenti, köklü bir tarihe sahip olan İran’ın Huzistan Eyaleti’nin yönetim merkezidir. Ahvaz Karun Nehri kıyısında bulunmaktadır. Kentin Basra Körfezi ile coğrafi iletişimi demiryoluyla sağlanmaktadır. Kent petrol üretimi konusunda önem arz etmektedir. Petrol üretimi günlük 250 bin varili bulmaktadır. Ancak kent zamanla güzelliklerini yitirmiştir. Öyle ki kent havası oldukça kirlidir.

Ahvaz Kentinin Bilinmeyen Özellikleri

8735_7Hava kirliliğinin yanı sıra kentin siyasi tarihi oldukça karanlıktır. Kentteki siyasi karmaşanın nedeni bölgenin petrol kaynağı olmasından kaynaklanmakta olabilir.
-Bölge İran’ın kontrolünde bulunmaktadır. Bölgede insan hayatına en büyük hakaret olan ötekileştirme sorunu yaşanmaktadır. Söz konusu haksızlıkları ise mezhepçi ve ırkçı politikalar oluşturmaktadır.
-Bölgedeki sorunlar nedeniyle toplumsal karmaşalar da meydana çıkmıştır. Arap halk ayrımcı politikalar neticesinde en tabii hakları olarak özgürlük talebi ile ayaklanmıştır. Ancak bu durum beraberinde üzücü sonuçları doğurmuştur. Ayaklanmalar, kanlı eylemlerle bastırılmıştır. Ve medya bu duruma seyirci kalmıştır.
-Yapılan araştırma sonuçları bölge halkının baskı altında yaşadığını göstermektedir.
-Bölge araplarının baskıları ciddi boyutlara ulaştığı için bu sorunların ele alınması adına “Ahvaz Konferansı” düzenlenmiştir. Konferansta uluslararası gözlem komitesi oluşturulması talebinde bulunulmuştur. Konferans ayrınca basının göz yumduğu insan hakları ihlallerine de vurgu yapması yönünden önem taşımaktadır. Öyle ki; bölgedeki insani durum, uygulanan baskı ve zulümler neticesinde yüksek derecede zedelenmiştir.
-Kent halkının keyfi tutuklamalara maruz kaldığı da söylenmektedir.
Kaynakça:
tr.wikipedia.org/wiki/Ahvaz

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku