Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ağaç Şakayığı Bitkisi Nedir?

0 610

Ağaç şakayığı bitkisi, başka bir ismi olan paeonia ismiyle de bilinmektedir. İlkbahar aylarının başında yetişen bu bitki değişik renkte çiçek vermektedir. Başlıca ise iki gruba ayrılmaktadır. Şakayık bitkisi saksılarda sağlıklı bir şekilde yetişememektedir. Özgürlüğüne düşkün olan bu bitkinin yaşam alanı saksıda kısıtlanmaktadır. Bitkinin daha iyi gelişim göstermesi için bahçede yetiştirilmesi gerekmektedir. Ancak şartlar müsait değilse tabi ki saksıda uygun koşullar sağlanmaktadır.

Ağaç Şakayığının Özellikleri Nelerdir?

8734_4İsmiyle çok fazla bilinmese de Ağaç Şakayı bitkisinin de kendine öz özellikleri bulunmaktadır. Bitkinin yetiştirileceği saksı en az 50 cm derinliğe sahip olmalıdır. Genişliğinde 40 cm olması gerekmektedir. Ağaç şakayığının yetiştirileceği toprak ise muhakkak gerçek toprak olmalıdır. Hazır poşetlenmiş topraklar bu bitkiye iyi gelmemektedir.

-Ağaç şakayığı bitkisi üç yıldan sonra oldukça kuvvetlenmektedir. Çünkü; kuraklığa dayanaklı hale gelmektedir.
-İhtiyaç duyduğu güneş ışığı günde 6 saattir.
-Ağaç şakayığının vatanı uzak doğudur. Japonya ve Çin’de yetişmektedir. Türkiye’de ise süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.
-Bitkinin çiçekleri solmadan toplanmalıdır. Kökleri ise bahar aylarında sökülmelidir.
-Ağaç şakayığının faydaları ise saymakla bitmez. Kanamalı yaralanmalarda şifa kaynağıdır. Gargara yapılması boğaz ağrılarına birebirdir.
-İç hastalıklara da fayda sağlanmaktadır. Boğmaca ve öksürük şikayetlerine ayrıca vereme iyi gelmektedir.
-Eğer gerildiyseniz ağaç şakayığı işinize yarayacaktır. Sinirleri yatıştırmaya yarar.
-Ayrıca kaynatılarak tüketilmesi de önerilmektedir. Demlendikten sonra süzülerek içilmektedir.
Kaynakça:
azbitki.com/sakayik-paeonia

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku