Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Baş ve Boyun Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

1 36

Baş ve Boyun Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?Uzmanlar, baş ve boyun kanserinde erken teşhisin her zaman etkili olduğunu belirtmektedir. Tedavi edilmeye müsait rahatsızlık olarak görülen bu kanser türlerinde erken teşhis önemli rol oynamaktadır. Özellikle bu kanser türlerinde belirtilerde önceden belli olmaktadır. Öncelik olarak bu belirtileri iyi bilmekte fayda vardır. Ayrıca doktorunda büyük bir rol oynadığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Uzmanlar, bu belirtileri bilmenin önemini hayati bir olay olarak aktarırlar.

Baş ve Boyun Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Baş ve Boyun Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?Maddeler halinde sıralayacağımız bu belirtileri özellikle başı ve boynunda ağrı hissedenler iyi kavramalıdır.

Deri değişikliği: Deri kanseri olarak bilinen bu durum en fazla baş ve boyun kısmında görülür. Erken teşhis ile anında müdahale edilerek tedavi başarılı bir şekilde sonuçlanır. Bu kısımlarda isim olarak söyleyebileceğimiz kanser türü bazal hücreli kanser türüdür. Kapsadığı alanlar ise alın, yüz, kulak çevresi gibi alanlardır.

Özellikle güneşin direkt gördüğü alanlar demek daha doğru olacaktır. Tabii diğer kısımlarda görüldüğü durumlarda olmuştur.

Baş ve Boyun Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?İlk başta kendisini soluk bir şekilde gösterir. Bu tıpkı ciltte oluşmuş bir leke gibidir. Eğer doktora gidilmezse yara şeklinde kendini gösterir ve ilerler. Kendiliğinden iyileşme süreçleri de olabilir. Eğer iyileşme görülmüyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

 

 

Baş ve Boyun Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?Yine bir diğer kanser ismi yassı hücreli kanserdir. Bu ve birçok kanser tipi boyun ve baş kısmında görülmektedir. Tabi hepsinin görüldüğü kısımlar değişkenlik gösterir. Özellikle yassı hücreliler alt dudak altında ve kulak çevresinde görülmektedir. Görünümleri yukarıda yazdığımız gibi bazal hücreliye benzese bile daha az risklidir. Tabi bu risk azlığı sadece tedavi edildikten sonra geçerlidir.

Özellikle deride bir gün siyah diğer gün mor renkli bir leke fark ederseniz mutlaka doktora gitmelisiniz. Bu durum leke içinde görülebilir. Özellikle dudak ve yüz kısmında kendini gösterir.

Seslerin Kısılması Ne Gibi Sonuçlar Doğurur?

Uzmanlar, ses değişiklerinin birçok duruma bağlı olduğunu açıklamaktadır. Özellikle birkaç haftadan fazla süren ses kısılmalarında gırtlak kanseri şüphesi düşünülebilir. Tabi en kesin sonuç için doktora gitmeniz gerekmektedir. Özellikle kanser olacak diye bir durum yoktur. Her ihtimale karşı diyerekten kulak/burun/boğaz hastalıkları dalına başvurmalısınız.

Ağız İçi Şişlik Nedir?

Baş ve Boyun Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?Ağız içi şişlik durumunda dil ve ağız kanseri olarak düşünülebilir. Çünkü birçok durumda ağız içi şişlik ve sonrası durumlarında oluşacak yaralar kanser belirtisi olarak görülmektedir. Bu şişlik durumlarında eğer ağrı sızı yoksa henüz iltihaplanma görülmemiş demektir. İltihaplanma meydana geldiği zaman ağrı başlayacaktır. Ayrıca tahriş olma durumunda ağız içi kanamalarda görülebilir. Eğer ağız içinde yaraları henüz yeni fark etmişseniz ve bu durum boyun kısmında da görülmüşse mutlaka doktora gitmeniz tavsiye edilir. Yapılacak biyopsi incelemesi sonucu durumunuz açığa çıkacaktır.

Yutkunma Probleminin Nedeni Nedir?

Baş ve Boyun Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?Yine boğaz kanserlerinde sıkça görülen belirti olarak yutkunma problemi görülmektedir. Alınan katı gıdaların yutkunmaya sebep olduğu ve daha sonra kusmaya neden olduğu düşünülürse, uzman bir doktora muayene olmaktan başka çözüm kalmamış demektir. Yapılacak endoskopi ile sonucunuz çıkarılır ve buna göre tedavi süreci başlatılır.

Tükürük ve Öksürük Sonrası Kan Kanser Belirtisi Mi?

Uzmanlar, bu durum kanser belirtisi olmaz ancak yinede tedbir almanın faydalı olduğunu söylemektedir. Ağız ya da akciğer kanseri gibi kanser türleri akla ilk gelen türler olsa bile sürekli tekrarlanmıyorsa endişelenmenize gerek yoktur. Ancak içiniz rahat etsin istiyorsanız muayene olmanız tavsiye edilir.

Sürekli Kulakta Ağrı Nedir?

Bu durum ile beraber eğer yutkunma varsa ağız içi iltihaplanma ya da tümör gibi rahatsızlıklar olabilir. Tabi bu ağrı neticesinde yutkunma, ses kısılması gibi durumlarda görülüyorsa mutlaka muayene gerekmektedir.

Boyunda Şişlik Nedir?

Boyunda şişlik durumu kanser başlangıcı olarak bilinir. Başka kısımlara sıçrama özelliği bulunduğu için erken teşhis şarttır. Boyun kısmında başlayan şişlik orada birkaç hafta kalmadan başka bölgeye gitmezler. Bunun için bu bölgelerde başlayacak şişliklerde mutlaka muayene yaptırmalısınız.

Baş ve Boyun Kanserleri Neden Ortaya Çıkar?

Baş ve Boyun Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?Uzmanlar, yapılan araştırmalara göre ortalama 90 üzeri bu meydana çıkan faktörleri tespit etmiştir. Buna göre özellikle sigara, pipo, puro ve tütün ürünlerinin tamamı kansere neden olmaktadır. Yanı sıra boğaz ve ağız içi gibi birçok kanser türü de alkol kullanımı ile ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalarda hayatında hiç alkol ve sigara kullanmayan kişilerin ağız ve boğaz kanseri görmedikleri tespit edilmiştir. Tabii bu oran hemen hemen anlamındadır. İçen ile içmeyen arasında çok büyük farklar şeklinde demek daha doğru olacaktır. Deri ve dudakta görülen kanserler ise güneşin zararlı ışınlarıyla alakalıdır. Uzmanlar, güneşin faydalı ışınlarını, zarara dönüştürmeden faydalanıp uzaklaşmanızdan yanadır.

Tüm Bunlardan Sonra Sonuç Nedir?

Baş ve Boyun Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?Her zamanki gibi sonuç erken teşhistir. Yukarıda yazdığımız makalenin tamamında her zaman bir şüphe duyulmalıdır. Bu şüphe olabilir ya da olmayabilir şeklindedir. Her zaman sonuca ulaşmak için muayene şarttır. Çünkü yazılan her satır insanlarda farklı sonuçlar doğurabilir. Her insanda farklı belirtiler görülebilir. Bunların birçoğu araştırma konusudur. Yapılan araştırmaların derinden detaylanması ile oluşturulmuş tespitler her insanda farklı görüleceği için, bu belirtilerin bir tanesi bile görünse hemen muayene tavsiye ediyoruz. Bu kanser türlerinin hepsinde erken teşhis yapıldıktan sonra iyileşme süreçleri çok hızlıdır ve olumludur.

Son olarak ise en fazla tütün ürünleri olmak üzere alkol gibi sağlığa zararlı ve kanser yapacak zararlı maddelerden uzak durunuz. Yanı sıra düzenli beslenme ve egzersizler ile sağlıklı bireyler olmak yine sizin elinizdedir.

Kaynakça:
uzmanasor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. dilara diyor

    Egzersiz, spor sağlıklı yaşam olmadığı sürece yakalanmamız için hiç bir sebep yok göründüğü gibi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku