Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Akut (Hızlı) Gelişen Troiditler

0 131

3244_hizli4Bakteriyel Tiroiditler
Bakterilerin neden olduğu tiroid bezi iltihaplanmaları oldukça nadirdir. Nedenleri ise; tiroid bezinin kapsüllü olması, iyot içeriğinin yüksek olması, kanlanmasının fazla olmasıdır.

Ancak, verem mikrobu, özellikle vücut direncinin düşük olduğu zamanlarda tüberkiloz gibi virülansı yüksek bakteriler tiroide yerleşebilirler. (Verem hastalığına ülkemizde halen rastlanılmaktadır).Bu bakteriler ya kan yoluyla ya da komşu dokulardan yayılarak tiroide yerleşirler. Hastalar tiroid biyopsisi sırasında mikrop kapıp kapmayacağı konusunda tereddüt yaşamaktadırlar. Bu durum nadir olsa da görülebilmektedir.

3244_hizli6

Genellikle bu hastalar hekime geldiklerinde tiroid bölgesinde ağrı, sertlik, boğazda gıcıklanma ve tahriş öksürüğü ile başvururlar. Bakterinin cinsine göre hafif ya da yüksek ateş görülür.Tiroid bezindeki bu enfeksiyon, genellikle hastalarda bir bölgede yerleşmiş olur. Muayene edilen hastalarda nödül veya nödüle benzer bir görünüm vardır. Bu nödül ağrılı bir nödüldür.

Yapılan tetkiklerde hastalığa neden olan etken değişmektedir. Vücut savunma hücrelerinde akyuvarlarda(lökosit) artış ve sedimentasyon yüksekliği ( özellikle vereme bağlı abselerde çok yüksektir) dikkati çeker. İltihablı alanla ultrasonla incelendiğinde nödül yada yalancı nödül şeklinde görüntü verirler. Tiroidit alanları sintigrafide, soğuk alanlar olarak görülür. Bu hastalığın tedavisinde etkene göre yüksek antibiyotik verilmesi gerekmekte olup aynı zamanda kültür antibiyogramı yapılması lazımdır.

3244_hizli

Radyasyon Tiroiditi
Tedavinin 3. ve 7. günlerinde tiroid bezinde sertleşme olur. Bu durum radyoaktif iyot tedavisi alanlarda görülür. Nedeni olarak tiroid folikül hücrelerinin yıkıma uğramasıdır. Bu dönemde hafif bir ağrı hissedilebilir. Ancak bu ağrı türü kişiyi çok rahatsız edecek bir ağrı türü değildir. Hastanın belirgin bir ağrısı varsa nonsteroid isimli iltihap çözücüler kullanılabilir. Bu tiroid bezi genellikle, 2-3 hafta içinde düzelir ve yumuşar.

Travmatik Troiditler
Troid bezi çok hassas olduğundan sert bir şekilde yapılan bir muayene bile hasara sebep olabilir. Özellikle trafik kazalarında emniyet kemerinin baskısı ile oluştuğu görülmüştür. Burada da belirgin bir ağı söz konusu ise nonsteroid isimli iltihap çözücüler kullanılabilir. Çoğunlukla bu tip troiditler fark edilmez ve gözden kaçabilirler.

Kaynakça: E.Ü halk sağlığı kitapları

Yazar: Duygu Zafar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku