Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Âşık Molla Rahim Kimdir?

0 2

Tasavvufi ve dini Türk şairlerinin 20.yy temsilcisi olan Âşık Molla Rahim, uzun yıllar eğitim almış, bilgili dinine çok bağalı ve üstün ilim sahibi bir kişidir. Yaşadığı yıllarda da büyük saygı ve itibar gören şair, ancak öldükten sonra daha da hayranlık duyulan ve çalışmalarına değer verilen bir şair olmuştur. Kadiri tarikatına bağlı olan Âşık Molla Rahim’in şiirlerinin tamamı, din ve tasavvuf üzerinedir ve hece vezni ile yazılmıştır.

Âşık Molla Rahim’in Hayatı

7301_k_molla_rahim1902 yılında Konya’da doğan Âşık Molla Rahim, çiftçilik ile uğraşan bir ailenin çocuğuydu. Ailesi Yunak ilçesinin köylerinden biri olan Adakasım köyünde yaşıyordu. Babası Bekir beyin Âşık Molla Rahim’den başka erkek çocuğu olmadığı için, Âşık Molla Rahim’e özel bir itina gösterilerek ve verilebilecek en iyi şartlar sunularak büyütülmüştür.

Daha çocuk yaşında medreseye gitmek isteyen Âşık Molla Rahim, medreseye gönderilmiş ve çok uzun yıllar medresede eğitim görmüştür. Medrese eğitimi boyunca Osmanlı harfleri ile eğitim almış olan Âşık Molla Rahim, tüm hayatı boyunca da Osmanlı harflerini kullanmış, Latin harflerini kullanmayı tercih etmemiştir. Kırk yaşına kadar zamanının çoğunu, iman ederek ve ibadetle geçiren Âşık Molla Rahim, 7 defa Haç ziyaretinde bulunmuş ve kendini Allah yoluna adamıştır. Hayatı boyunca dört kere evlenmiş olan şairin toplam 16 çocuğu olmuştur. 24ocak1980 yılında Konya’da vefat etmiştir. Yine Konya’nın Yunak mezarlığına defnedilmiştir.

Âşık Molla Rahim’in Edebi Kişiliği

Âşık Molla Rahim kırk yaşında iken HZ. Peygamberimizi rüyasında görür. Bu rüya onu çok derinden etkilemiş ve büyük bir ilham kaynağı olmuştur. Yedi ciltten oluşan ilk kitabını bu olay sonrası yazmaya başlamıştır. Coşkun Şiir, Yeni Mevlit, HZ. Yusuf, Diğer Mevlit, Hac Rehberi, İrşadü’l-Gafilin, Abdulkadir Geylani, Din Yıldızı isimlerinde toplam sekiz eseri bulunmaktadır. 11’li hece ölçüsü kullanılarak yazılmış olan mesnevi, 1207 beyitten oluşmaktadır. Tüm eserlerinde tam ve yarım kafiye kullanan Âşık Molla Rahim, eserlerini sade ve yalın bir dille anlatmayı tercih etmiştir.

Âşık Molla Rahim Eserlerinin Günümüze Taşınması

Âşık Molla Rahim’in yedi ciltten oluşmuş kitabı ve eşsiz eserleri, torunu olan Hakan Koç tarafından bir araya getirilmiş ve tek bir kitap şeklinde derlenerek, yeniden bastırılmıştır. Tasavvuf büyüklerinin yorumlarına göre, Âşık Molla Rahim’in öldükten sonra yarattığı tesir, hayatta olduğu zamana göre çok daha güçlüdür. Genellikle olduğu üzere, pek çok tasavvuf şairlerinin değeri, maalesef öldükten sonra anlaşılmıştır. Âşık Molla Rahim de bu değerli şairlerden biridir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.