Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Alaca Baykuş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

0 835

8825_alaca_baykus_-_3Baykuşlar hem adıyla hem görünümüyle kuşların arasında en çok ilgi duyulanıdır. Başlarının üzerinde kulakların olması gereken yerde kedilerin kulağını andıran iki adet sorguç bulunmaktadır. Bu egece kuşlarının kuyrukları kısa ama kanatları uzundur. Dünyanın birçok yerine yayılmış olan baykuş türlerinin bazıları kanatlarını açtığında iki kanat atasındaki uzunluğu bir adamın boyu kadar olabilmektedir. Bu türlerden biri de Alaca Baykuş’tur. Alaca Baykuş nedir, özellikleri nelerdir diyorsanız tüm türlerin ortak bazı özellikleri görülecektir. Kıvrık gagalı olan baykuşların pençeleri kuvvetlidir. Her pençede kancaya benzeyen tırnakları bulunur. Bu nedenle yırtıcı kuşlar denir.

Yuva Yaparlar Mı?

Baykuşların yuva yapma gibi bir içgüdüleri bulunmaz. Yumurtalarını doğrudan toprağın üzerine bırakır ve kuluçkaya yatarlar yani yumurtaların üstüne otururlar. Yumurtalarını bir başka cins kuşun yuvasına bırakanlar da olabilmektedir. Beyaz bir yumurtaya sahiptirler.

Yaşama Alanları

Aslında ormanlarda, ağaçlıklı bölgelerde yaşamaları gereken baykuşlar mecburiyetten dolayı artık şehir hayatına uyum sağlamışlardır. 60-70 yıl kadar yaşayabilmektedirler.

Beslenmeleri

Gelincik, fare ve benzeri küçük memelileri, kara kaplumbağalarını, kurbağaları, küçük kuşları, bazı böcekleri ve bazı balıkları yiyerek beslendikleri bilinir. Vücut renklerinden dolayı kendilerini karanlık ortamlarda fazla belli etmeden avlanmaktadırlar. İşitme bakımından da iyi gelişmişlerdir, böylece sessizce uçarak avlarını bulabilmektedirler. Karanlık ortamda kolayca avlarını görebilmelerinin bir diğer sebebi de gözbebeklerinin fazla büyümesidir. Uçma sırasında gözlerinin yönü aşağıya, bir yere konduğunda ise tam karşıya doğru yönelir. Bu özelliği sayesinde avlarını da düşmanlarını da fark edip yaşamlarını sürdürebilirler. Başları da 270 derece açıyla dönebilmektedir.

Baykuş Türleri

8825_alaca_baykus_-_2Baykuşların farklı boylarda 123 türü bulunduğu saptanmıştır. Bazılarının isimleri şöyledir:

*Alaca Baykuş

*Puhu

*Kukumav

*Peçeli Baykuş

*Cüce Baykuş

*Ak Baykuş

*Bataklık Baykuşu

*Kulaklı Orman Baykuşu

İçlerinden biri olan Alaca Baykuş nedir, özellikleri nelerdir, diyerek devam edelim.

Alaca Baykuş: Tür adı Strix aluco olan Alaca baykuşlar kuşlar (Aves) sınıfının Strigidae ( Baykuşgiller) familyasından olup, Afrika’nın Kuzeybatısındaki ormanlarla, Asya ve Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde yaşarlar. Orman olmasa da büyük parklar da onların yaşama alanı olabilmektedir. Açık kanatları arasındaki uzaklık 95-105 cm arasındadır. Diğer baykuşlar gibi gece avlanır, gündüzleri de bir ağaçta dinlenirler. Avlayacağı hayvana saldırmak için uyumasını tercih eder. Yaklaşık 500 gram ağırlığında olan Alaca baykuşlar “Ku, kui kuuo” gibi son derece ayırt edici bir ses çıkarırlar. Bu sesten başka “kuik” şeklinde bir ses de çıkarmaktadırlar. Türkiye’de de yılın her mevsiminde görülebilirler. Genellikle 5 veya 6 yumurta bırakırlar. 28 günlük kuluçka süresinin sonunda yavrular çıkmakta, 40 gün kadar yuvada kalmaktadırlar.
Kaynakça:
nkfu.com/baykus-cesitleri-ve-ozellikleri/

bilgizenginleri.org/hayvanlar-alemi/9289-baykus-turleri-ve-ozellikleri.html

medyacafe.net/baykuslar-nerede-yasarlar-ozellikleri.html#more-11132

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.