Alerjisi Olanların Yetiştirebileceği En İyi Çiçekler

Saman nezlesi mevsimi geldiği zaman alerji hastaları bitkilerden adeta nefret edecek konuma gelebilirler. Pek çok çiçeğin, özellikle Aster (Asteraceae) familyasından ve rüzgarla tozlaşanların, semptomlara neden olabileceği doğru olsa da, herhangi bir koklamaya neden olmaması gereken birçok çiçek bulunmaktadır. Saman nezlesi tetikleyicisi olarak şüphelenilen baskın kokulu bahçe bitkilerinden bazıları hiç alerjen değildir. Kamelya, zambak ve gül gibi çiçeklerin rüzgar tarafından dağıtılan polenleri yoktur ve genellikle saman nezlesi olan kişileri etkilememektedir. Bununla birlikte, alerjileri kötüleştirmeye bazı oldukça kokulu çiçekler, güçlü kokuları ile tahriş edici olabilmektedirler. Yakın bölgelerde, baş ağrısına ve mide bulantısına neden olabilmektedir, fakat açık havada etkileri yoktur, bu sebeple ev içinde yetiştirilmezler. alınamazlar. Bunlar gardenya, sümbül, yasemin ve leylakları içermektedir.
Bununla birlikte Fransız hibrit leylakların çoğu ve beyaz veya sarı çeşitler çok kokulu değildir ve tahriş etmemektedirler. Tabii ki, çoğunlukla yeşillikleri için yetiştirilen çok fazla bahçe bitkisi çeşidi bulunmaktadır. Bu çiçekler çiçek açmadığı zamanlarda kimseyi rahatsız etmemektedirler. Bu yazıda alerjileri olduğu halde evlerinde bitki yetiştirmek isteyen kişiler için en iyi çiçek seçenekleri bulunmaktadır.

Açelya Çiçeği

Açelya, tozlaşma için böceklere bağımlıdır ve nadiren tozlarını rüzgârla havaya bırakmaktadır. Yalnız bilinmesi gereken bir durum vardır ki, bu da; bu bitkinin alerjen olmamasına rağmen, açelya bitkilerinin tüm parçaları insanlar için zehirlidir ve polenleri içermektedir.

Begonya Çiçeği

Begonyalar, bu özgür çiçekli bitkiler hemen hemen her gölgeli bahçede olduğu için küçük polen dökme eğilimindedir. Fakat oran çok az olduğu için tüm popüler begonya türleri, alerjisi olanlar için güvenli çiçeklerdir.
Begonvil Çiçeği
Bilimsel adı Bougainvillea olan Begonvil bitkisinin göz alıcı güzel çiçekleri bulunmaktadır. Gerçek minik, boru şeklindeki beyaz çiçekler renkli çanakların içindedir ve çok az polen üretmektedirler. Bu yüzden alerjisi olan kişiler için güvenli olarak tanımlanmaktadır.

Kaktüs Çiçeği

Kaktüs bitkileri çiçek olarak düşünülmeyebilir fakat çiçek açmaktadırlar. Kaktüsün, canlı tohum üretmesi için başka bir kaktüs bitkisinden çapraz tozlaşma yapması gerektirmektedir, ancak dağıtmak için sadece rüzgara gerek yoktur çünkü böcekler ve kuşlar aracılığıyla yayılmaktadırlar.

Kamelya Çiçeği

Kamelya çiçeklerinin çok güzel bir kokusu vardır. Alerjiye neden olan bitkiler olduklarından şüphelenmek mümkündür, ancak kamelyalar dioiktir, yani aynı çiçek üzerinde hem erkek hem de dişi üreme organları bulunmaktadır. Bu yüzden polenlerinin tozlaşma için çok uzaklara gitmesi gerekmemektedir.

Yaban asması (Akasma) Çiçeği

Bilimsel adı Clematis olan çoğu yaban asması, Kuzey Amerika yerli Virgin’s-Bower (Clematis viticella) ve Sweet Autumn Virgin’s-Bower (Clematis terniflora) hariç, saman nezlesi olan insanları tahriş etmemektedir.

Kolyos Çiçeği

Bilimsel adı Coleus olan Kolyos bitkileri, çoğu bahçıvanın çiçek açmadan önce çiçekleri sıkıştırdığı yaprakları ile bahçeye çok fazla renk katmaktadırlar. Bu daha kalın, daha parlak bir bitki vermektedir ve alerji tetikleyicisi olmamaktadır.

Hasekiküpesi Çiçeği

Her ne kadar hasekiküpesi çiçeğinin fırça benzeri organlarındaki polen havaya karışacak gibi görünse de, bu bitkiler nektar seven kuşlara ve mahmuzları olan böceklerle tozlaşma gerçekleştirmektedir. Bu yüzden alerjisi olan kişileri etkilememektedir.

Sardunya Çiçeği

Sardunyalar (Pelargonium) çok az polen vermektedirler. Bilim adamları, henüz geniş bir yayılımda olmasa da, polen içermeyen bir sardunya çeşidi geliştirmişlerdir. Bu yeni tür hapşırmaya neden olmayabilirler, ancak bazı kişiler yapraklarına dokunmasa da cilt tahrişine neden olabilmektedir.

Ebegümeci Çiçeği

Ebegümeci çiçek, havada olmayan çok ağır polen üretmektedir. Bununla birlikte, saman nezlesi olan insanlar, çiçeklerle yapılan ve hala poleni içerebilen ebegümeci çayı içmemeye dikkat etmelidir.

Hosta Çiçeği

Hosta bitkileri bahçede çok tercih edilen bir bitki türüdür. Çiçek sevenler tarafından çok sevilmektedir çünkü çok az bakım gerektirmektedirler. Çiçekler genellikle çiçek açmadan önce kesildiğinden, alerjilerle ilgili bir sorun olmamaktadır.

Ortanca Çiçeği

Ortancaların alerjilerle olan ilişkisi için hala araştırılma yapılmaktadır. Tahriş edici olmayan cinslerinin çoğu özellikle modern çeşitlerdir. Ancak hassas kişiler Pee Gee Hydrangeas ( Hydrangea paniculata ) ve Oak Leaf Hydrangea’dan ( Hydrangea quercifolia ) kaçınmak isteyebilirler.

Impatiens Çiçeği

Impatiens’in polen parçacıkları büyük ve yapışkandır. Bu durum böceklerin polenleri başka çiçeğe taşıması için cazip hale getirmektedir. Ancak polenler rüzgar tarafından alınamayacak kadar ağır oldukları için alerjisi olanlar için güvenli çiçekler olarak değerlendirilmektedir.

İris Çiçeği

İris rüzgara bağlı değildir. İris çiçeğinde bombus arılarını ilgisini çeken eğimli sepalslar bulunmaktadır. Burada yapışkan polene karşı sürtünüp bir sonraki çiçeğe taşımaktadırlar.

Zambak Çiçeği

Zambaklar iyi miktarda polene sahipken, organlarındaki ve polen yüklü anterleri onlarla çıkarmak çok kolaydır. Dikkatli olunmalıdır, çünkü sarı polen kıyafetleri ve parmakları lekeleyebilmektedir. Daha da kötüsü, saplar hassas kişilerde cilt tahrişine neden olan bir özü yayabilmektedirler.

Orkide Çiçeği

Orkide poleni genellikle alerjik reaksiyonları tetiklememektedir, ancak çok hassas bazı kişiler saman nezlesi yaşayabilmektedirler, özellikle bitki iç mekandaysa bu risk daha fazladır. Daha büyük olasılıkla, bazı orkidelerin sızdığı saptan cilt tahrişleri meydana gelebilmektedir.

Petunya Çiçeği

Petunyalar, bitkiler toplu olarak yetiştirildiğinde çok daha belirgin hale gelen hafif bir koku vermektedirler. Bununla birlikte, polenleri alerjen olarak kabul edilmemektedir.

Floksa (Alev Çiçeği)

Floksa poleni hava ile taşınmaz ve bitkiler genellikle bu cinsin diğer üyelerinin neden olduğu tahrişe neden olmazlar. Bu yüzden alerjisi olanların yetiştirebileceği tarzda bir çiçektir.

Gül

Gül poleni hava yoluyla taşınabilse de, çoğu gül saman nezlesini tetiklememektedir. Yoğun yaprakları olan güller, tek çiçeklerden daha az polen salgılamaktadırlar. En fazla tetikleyenler arasında başta yaban gülü sayılabilir.

Aslanağzı Çiçeği

Aslanağzı, hem ilkbahar hem de sonbahar bahçeleri için mükemmel bir seçimdir. Arıların içine girmeyi sevdiği kopmuş kapalı çiçekleri, polenlerini içeride tutma eğilimindedir.

Bahar Ampul Çiçeği

Çoğu bahar soğanı kendiliğinden tozlaşmaktadır. Polenleri hava ile taşınabilse de, çiçekler polenlerde çok düşük olma eğilimindedir. Bu, çiğdem, nergis, sümbül ve laleler de dahil olmak üzere en popüler bahar çiçeklerini içermektedir.

Thrift Çiçeği

Thrift’in (Ameria maritima) pembe veya beyaz çiçeklerinin neşeli küreleri tozlaşma için arılara güvenmektedir ve saman nezlesinin sıkıntı çekmesine neden olmamalıdır.

Mine Çiçeği

Bilimsel adı Verbena olan Mine çiçeği bitkileri bahçeye daha fazla tozlayıcı çekmek için önerilmektedir. Her ne kadar nektar ve polen bakımından zengin olsalar da, polen rüzgârda taşınmamaktadır ve saman nezlesi olan kişileri etkilememektedir.

Viyola ve Hercai Menekşe

Hercai menekşeler de dahil olmak üzere viyola ailesinin üyelerinin kalın, yapışkan poleni, rüzgarın taşıması için çok ağırdır. Bu bitkiler saman nezlesine katkıda bulunmamaktadır.

Zinya Çiçeği

Zinnias, saman nezlesini tetikleyen pek çok bitki içeren Aster ailesinin bir parçası olmasına rağmen, yeni melezlerin çoğu kişi için sorun yarattığı görülmemektedir. Bunlar saman nezlesi sorunlarına neden olmayacak tek çiçek değildir, ancak alerjisiz bir bahçe sahibi olmaya yardımcı olacak bilgilerdir.

Kaynakça:
https://www.teleflora.com/floral-facts/best-worst-flowers-for-allergy-sufferers
https://www.1800flowers.com/blog/flower-facts/the-best-hypoallergenic-flowers/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar