Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Alternatif Temizlikte Sabun Cevizi

0 304

Alternatif Temizlikte Sabun CeviziEvlerimizde düşünmeden rahatlıkla kullandığımız şampuan, temizlik maddeleri, çamaşır deterjanları, yumuşatıcı gibi kimyasal maddelerin doğaya ve insanlara verdiği zararlar günümüzde iyice artmıştır. Canlıların yaşam kaynağı olan suyun, havanın ve toprağın kimyasal maddelerce kirlenmesi yaşam alanlarımızı bozmuş, sularımızı kirletmiş ve birçok bölgede suları kullanılamaz hale getirmiştir. Ülkelerin sanayileşmesi ile artan deterjan kullanımı, kontrolsüz üretimi de beraberinde getirmiştir. Deterjanlara temizleyici özellik veren yüzey aktif maddeler, beyazlatıcı, yumuşatıcı, köpürtücü, parlatıcı özellik veren maddelerin tümü doğanın dengesini bozmakta, gıda yolu ve deri teması ile insan bedenine girdiğinde ise dokularda irritasyona neden olmaktadır. Uzmanların üstüne basa basa deterjandan kaçının doğaya ve kendinize zarar vermeyin söylemini, doğada doğal olarak bulunan bitkilerle çözmek, bir nebzede olsun çevreyi korumak adına atılacak adımlardan biri olabilir. Hindistan Çin ve Nepal’de yüzyıllardır yüzde yüz doğal temizleyici olarak kullanılan sabun cevizi de bu bitkisel çözümlerden biridir.

Sabun Cevizi Nedir?

Sabun cevizi de denilen bitki meyvelerinin kabukları temizleyici olarak kullanılabilmektedir. İçeriğinde doğal olarak saponin bulunduran bu ağaç türü, yerli halkında baş temizlik maddelerinden biri olmakla beraber son yıllarda kimyasal deterjanlara karşı popüler hale gelmiştir. Saponin, sürfaktan olarak çalışan doğal bir temizleyicidir. Sudaki yüzey gerilimini kırarak elbiselerin liflerine nüfus eder ve kumaştaki lekelerin suya geçmesini sağlar.
Sabun cevizi sürdürülebilir temizlik ürünlerinden biridir ve organik olarak doğada kendi halinde yetişir. Tamamen doğaldır ve meyvelerin güneşte kurutulması ile üretimi yapılmaktadır. En kaliteli cinsi ise Hindistan ve Nepalde yetişen Sapindus Mukorussi’ dir. Himalayalarda erozyonla savaşmaya yardımcı olur. Yerel halkın geçim kaynaklarından biridir. İçeriğindeki saponinden dolayı hastalıklara ve böceklere karşı dayanıklıdır. Ağaç, yaklaşık 9 yıl sonra çiçek açmaya ve meyve vermeye başlar. Boyları 25 metreye kadar uzayabilir ve yaklaşık 90 yıl kadar yaşayabilirler. Birçok yönden zeytin ağacına benzer.
Sabun cevizi meyveleri olgunlaştıkça rengi koyulaşır ve buruşmaya başlar. Sabindus Mukorossi türü daha büyük, daha canlı ve parlak renktedir ve sabun üretmekte daha başarılıdır. Ağaçtan düştükten sonra toplanan meyveler çıkarılır ve kesinlikle kimyasal işlemden geçmeden güneşte kurutulur. Temizleme özelliği olmayan tohumları ise genellikle küpe, boncuk ve bilezik yapımı gibi el sanatlarında kullanılır.

Alternatif Temizlikte Sabun CeviziDoğal olarak kokusuz ve hipoalerjeniktir. Antimikrobiyaldir. Sedef, egzama gibi rahatsızlıklarda tedavi edici özelliğe sahiptir Kumaşa, yüzeylere ve doğaya zarar vermez. Makinenizi, boruları ve suları kirletmez. Doğal yumuşatıcılık özelliği vardır. Köpük çoksa her şey daha temizdir algısının tersine, sabun cevizi kullanımında köpük azdır. Kabukları, sabun yapıldıktan sonra doğada gübre olarak da kullanılabilir yani %100 biyolojik olarak parçalanabilir. Sadece 5 tane sabun cevizi kabuğu kaynatılarak şampuan, el sabunu, cam temizleyici, bulaşık makinesi sabunu, çamaşır temizleyici ve genel temizlik sabunu yapılabilir.

Sabun cevizi, temizleme ve yıkama işlemlerini yerine getirmek için basit, etkili, doğal ve çevreyi kirletmeyen alternatif bir yol sunar. Her birey zararlı kimyasal temizleyicilerden kaçarak dünyamızın korunmasına katkıda bulunabilir. Bu şekilde evlerimizi de daha yaşanılabilir yerler haline getirebiliriz. Tek bir sentetik kimyasal madde kullanmadan yaşam alanlarımızı, bulaşıklarımızı ve çamaşırlarımızı temizleyebiliriz.

Kaynakça:
http://www.naturoli.com/soapnuts/what.html#

Yazar:Yasemin Türközü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.