Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Nefes Kesen Dağ Kasabaları

0 544

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Nefes Kesen Dağ KasabalarıAvrupa’nın alp köylerine sahip olduğu yerlerde, Birleşik Devletlerin dağ kasabaları vardır. Bu dağ kasabalarının çoğu, Colorado Rockies’de veya Kaliforniya, Washington veya Oregon’un Pasifik Sahili Aralıklarında yüksekte bulunmaktadır. Engebeli tepeler ve Amerikan kovboy kültürünün bir birleşimi ile, bu dağ kasabaları, yüksek irtifa havasını emmek için en iyi yerlerdir. Bunlar Amerika Birleşik Devletleri’nde en nefes kesici 25 dağ kasabasını sizler için derledik.
Mammoth Lakes, Kaliforniya
Kaliforniya’nın önde gelen dağ beldelerinden biri olan Mammoth Lakes, kayakçılar, dağcılar ve yürüyüşçüler için harika bir atlama noktasıdır. Kıtadaki en uzun kar mevsimlerinden birine sahiptir ve bazen 10 aydan fazla bir süre açık kalan yamaçlar vardır.
Güney Gölü Tahoe, California
Tahoe Gölü, Kuzey Amerika’nın en büyük dağ gölüdür ve Güney Tahoe Gölü, gölün en büyük şehridir. Sierra Nevadaların çevrelediği kilometrelerce uzakta olup, meraklılarına belki de dış mekân için daha iyi bir yer bulanamayabilir.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Nefes Kesen Dağ KasabalarıJackson, Wyoming
Jackson’ın Teton Sıradağları’nın tam karşısındaki konumu, sakinler için çarpıcı bir arka plan manzarası sunuyor.
Allenspark, Colorado
Dağlarla çevrili yüksek bir çayır üzerinde yer alan Allenspark, Alp manzaraları, karla kaplı tepeler ve buzul havzalarına dalmak için iyi bir yerdir.
Grand Lake, Colorado
Colorado’daki en büyük doğal su kütlesi olan Grand Lake kıyılarında bulunan Rocky Mountain National Park, üç tarafı göl ve kasabayı çevreler.
Boulder, Colorado
Sağlık, yaşam kalitesi ve eğitim alanlarında yüksek puanlar alan Boulder, Rocky Dağları’nın Great Plains’e aktığı Colorado’nun hemen kuzeyindedir.
Cooke City, Montana
Montana ve Wyoming sınırında bulunan Cooke City, ortalama 13 C sıcaklıktadır. Kasabaya giden yolların yalnızca bir kaç yıl açık olduğu göz önüne alındığında, kar motosikletinin bu kadar popüler bir yer olduğunu görebilirsiniz.
Park City, Utah
Kasaba, 530 metrelik bir yükseklik farkı üzerine yayılmıştır ve 2002 Kış Olimpiyatları Oyunlarına ev sahipliği yapmakla ünlü olan bu kasaba, ünlü Sundance Film Festivali de dahil olmak üzere, yıl boyunca burada düzenlenen bir dizi festivalleri ile ünlüdür.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Nefes Kesen Dağ KasabalarıFrisco, Colorado
Vail, Breckenridge ve Keystone’a yakınlığı nedeniyle Frisco, Rockies’i ziyaret eden kayakçılar için popüler bir atlama noktasıdır.
Glenwood Springs, Colorado
Amerika’da Outside Magazine ve Amerika’nın “En Eğlenceli Kasabası” tarafından Amerika’da yaşamak için 5. en iyi yeri anlatan Glenwood Springs yükseliyor. Vail ve Aspen arasındaki yarım yol olan Glenwood Springs, Rocky Dağları’nı keşfetmek için bir atlama noktası olarak hizmet vermektedir. Ayrıca Denver’dan Amtrak adı verilen bir trenle kolayca ulaşabilirsiniz.
Georgetown, Colorado
Denver’ın dışında bir saatten daha kısa bir mesafede bulunan Georgetown, Rockies’e girerken karşınıza çıkacak ilk dağ köylerinden biridir.
Crested Butte çevresindeTepeli Butte, Coloradoki zorlu arazinin büyük miktarı, ABD Extreme Skiing Championships’i ve X Games’i cezbetmiştir. Ancak yaz aylarında kır çiçekleri tam olarak çiçek açıyor ve bu da kasabanın Colorado’daki Wildflower Başkenti olduğunu söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Nefes Kesen Dağ KasabalarıLeavenworth, Washington
Son derece sağlam Kuzey Cascades’te bulunan Leavenworth, Bavyera köyünden sonra modellenmiştir. Hatta yıllık bir Oktoberfest kutlamasına ev sahipliği yapmaktadır.
Estes Park, Colorado
Denver’ın hemen kuzeyinde, Estes Park Rockies Geçidi olarak bilinmektedir.
Aspen, Colorado
Bir kayak kasabasından hızlıca dönüşen Aspen, lüks alışveriş, kültürel teklifler, açık hava etkinlikleri ve eğitim kurumları ile dünyanın dört bir yanından insanları etkilemeyi başaran kasabadır.
Vail, Colorado
Amerika Birleşik Devletleri’nde muhtemelen en ünlü ve en iyi bilinen dağ beldesi olan Vail, Kuzey Amerika’daki ünlü bir kayak kentidir.
Creede, Colorado
Listemizdeki diğer bazı şehirler kadar büyük olmamasına rağmen Creede, şehir sınırlarının hemen dışında bazı kaba arazilere sahiptir. Buranın tadını çıkarmak için 4WD’ye ihtiyacınız olacak.
Ketchum, Idaho
Kel Dağının gölgesinde yer alan Ketchum, dünyanın her yerinden gelen insanı oldukça uzun bir zamandır cezbediyor. Ernest Hemingway son günlerini bu kasabada geçirmiş ve son nefesini bu kasabada vermiştir.
Silverton, Colorado
Listemizde San Juan Dağları’nda yükselen birkaç kasabadan ilki olan Silverton, denizaltı iklimi ve inanılmaz kayak alanıyla biliniyor. Bununla birlikte, yeni başlayan yamaçlar veya yollar olmadığını unutmayın. Bu kasaba Kuzey Amerika’nın en yüksek ve en sağlam dağıdır.
Beaver Creek, Colorado
1976 Kış Olimpiyatlarını geri çeviren ünlü Beaver Creek, Alpine Kayak Dünya Kupası etkinliklerine düzenli olarak ev sahipliği yapmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Nefes Kesen Dağ KasabalarıTelluride, Colorado
Güneybatı Colorado’daki en ünlü kasabalardan biri olan Telluride, onu kardeş kasaba olan Mountain Village’a bağlayan ücretsiz bir gondola sahiptir. Her ne kadar Telluride, diğer bazı Colorado kayak kentleri kadar iyi bilinmese de, devletin bu bölümünde bulunan Rocky Dağları, sivri topoğrafyaları, yemyeşil vadileri ve kayalık tepeleriyle Avrupa Alplerini hatırlatmaktadır.
Hood River, Oregon
Meyve bahçeleri, üzüm bağları ve şelaleler ile çevrili olan Hood River, karla kaplı Cascades’in gölgesinde yer almaktadır. Yaz aylarında, nehir vadisindeki rüzgâr, Hood River’ı rüzgar sörfçülerini yat limanı ile izlemek için harika bir yer yapmaktadır.
Durango, Colorado
Durango, güneybatı Colorado’daki en büyük nüfus merkezidir. Yürüyüş yapmaktan hoşlanıyorsanız, San Juan Dağları’na düzenli tren seferleri düzenlenir ve burada zirveye ulaşmaya çalışabilirsiniz. Tabii ki, tren yolculuğu, inanılmaz manzaralar ile de oldukça güzel bir kasabadır.
Joseph, Oregon
“Oregon’un Küçük İsviçre’si” etiketli olan Yusuf, yodeling ve alphorns içeren yıllık bir Alpenfest’e bile ev sahipliği yapmaktadır.
Ouray, Colorado
San Juan Dağları’na yerleştirilmiş eski bir maden kasabası olan Ouray, Amerika Birleşik Devletleri’nin buz başkenti olarak bilinir.

Kaynakça:
https://list25.com/25-most-breathtaking-mountain-towns-in-the-united-states/

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku