Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ametist Nedir? Faydaları Nelerdir?

0 595

4202_ametist

Dünya üzerinde yer alan bazı maddeler, oldukça değerli yapıdadır. Bu değer, gerek doğada nadir bulunmalarından gerek de insanlar için getirdiği yararlardan gelmektedir. Ametist bu türde değerli bir taştır. Bu taş, uluslar arası sertlik ölçeği olarak kabul edilmekte olan Mohs Sertlik Ölçeğinde 7 sertlik ölçeğinde kabul edilmektedir ki; bu ölçek 1den 10’a kadar sıralanmaktadır. Kuvars’ın en saf hali olan Ametistin yapısına bakıldığında bu maddenin içeriğinde Sİ02 olduğu görülmektedir.

Bu taşın kelime kökenine bakıldığında, karşımıza Eski Yunanca çıkmaktadır. Bu kelime Eski Yunancada sarhoş etmeyen anlamına gelmektedir. Eski dönemlerde Ametist taşıyla ilgili en önemli inanışlardan birisi, bu taşın sarhoşluğu engellediğidir. Bu nedenle de, bu dönemlerde bazı içki kadehleri, bardaklar, kupalar ve çanaklar ametist taşından yapılmıştır. Bu değerli taş,4202_ametist2 daha çok mor rengi ile tanınmaktadır. Fakat taş ısıya maruz kaldığında sarı renge dönüşmektedir. Ametist taşının, şifalı taşlar arasında olduğuna inanılmaktadır. Alkolü engellemesinin dışında, bu taşın manyetik ortamlarda bulunan radyasyonun da etkisini azalttığına inanılmaktadır. Yine bunların dışında bu değerli taşın daha birçok faydasının olduğuna inanılmaktadır. Bu taşın, bağışıklık sistemine, kanın temizlenmesine, enerji verimine, göz hastalıklarına, baş ağrılarına, zihinsel faaliyetlere, uykusuzluk sorununa ve de strese önemli derecede olumlu etkilerinin olduğuna inanılmaktadır. Faydalarına bakıldığında bu taş, geçmiş dönemlerde birçok farklı insan tarafından kullanılmıştır.

4202_ametist3

Daha çok insanoğluna fayda sağladığı için kullanımı tercih edilen ve popüler olan bu taş, aynı zamanda takı sektöründe de oldukça sık kullanılmış ve de kullanılmaya da devam etmektedir. Bu taş, geçmiş dönemlerdeki kraliyet ailelerinin üyelerinin sahip olduğu mücevherlerde kullanılmıştır. Taşın, takı malzemesi olarak kullanılmasındaki en büyük nedenlerden birisi ise, bu taşın aldığı mor renktir. Bu renkten dolayı ametist taşına mor yakut ismi de verilmektedir. Ametist taşının faydalı yapısından dolayı, bu taş hem takı hem de sağlık için kolye olarak da kullanılabilmektedir. Taşı bu bağlamda kullanmak isteyenler için, taşın ilk alındığında yıkanması gerektiği tavsiye edilmektedir. Ametist taşının radyasyonu önleyici etkisinden dolayı ise, bu taş farklı büyüklüklerde tercih edilerek evlerde ve iş yerlerinde, televizyon ve de bilgisayar gibi radyasyon yayan cihazların yanlarına koyulmaktadır. Aynı zamanda, taşın negatif enerjiyi aldığı inancıyla bu taştan evde kullanılmak üzere süs eşyaları yapılmaktadır.

Dünya üzerinde yer alan farklı kültürlerce farklı anlamlar ifade edebilme özelliği olan ametist taşı, değerli taş kültürü ve inancı olan kişiler tarafından oldukça sık bir şekilde tercih edilen taşlar arasında yer almaktadır. Özellikle de taşın almış olduğu mor renk, taşı daha da güzel kılarak taşın takı ve süs eşyası olarak kullanılmasına neden olmaktadır.

Yazar:Erdoğan Gül

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.