Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Büyük Havalimanı; “Dallas Havalimanı”

0 449

Dallas ya da diğer bir ifadeyle Fort Worth Uluslararası Havalimanı, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli hava meydanlarından biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Texas eyaletinde bulunan dünyaca ünlü Dallas şehrinin havalimanı olan Dallas Uluslararası Havalimanı, bölgenin en önemli ekonomik figürleri arasında yer alır. Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal havayolu şirketi olan American Airlines’ın en önemli filo merkezi olan Dallas Uluslararası Havalimanı, bu anlamda şirkete ciddi bir katkı sunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli havalimanları arasında yer alan Dallas Uluslararası Havalimanı, sahip olduğu yüzölçümü ile New York’un en önemli lokasyonlarından biri olan Manhattan yarımadasından dahi daha büyüktür. Bu anlamda Dallas Uluslararası Havalimanı, yüzölçümü olarak ele alındığında dünyanın en büyük hava meydanıdır. Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 185m yükseklikte bulunan Dallas Uluslararası Havalimanı, ülkenin en işlek üç havalimanı arasında yer alır.

YDünyanın En Büyük Havalimanı; "Dallas Havalimanı"üzölçümü olarak Birleşik Devletler’in en büyüğü olan Dallas Uluslararası Havalimanı, yıllık yolcu trafiği ile de çok ciddi bir başarıya sahiptir. Bu anlamda Dallas Uluslararası Havalimanı, en işlek üç havalimanı arasında yer almaktadır. Sahip olduğu pistler bakımından Paris’te yer alan Charles De Gaulle ile yarışan Dallas Uluslararası Havalimanı, 7 adet beton piste sahiptir. Beton olan pistler inen uçakların piste tutunmasını daha da kolaylaştırması sebebiyle asfalta nazaran çok daha güvenli kabul edilmektedir. Dallas Uluslararası Havalimanı, dört adet 4 bin metrenin üzerinde pist bulunur bu da devasa ticari yolcu uçaklarının inişini oldukça kolaylaştırmaktadır. Dünyanın en işlek hava meydanları arasında yer alan Dallas Uluslararası Havalimanı, Türk Hava Yolları’nın da tercih ettiği limanlar arasında yer almaktadır. Türk Hava Yolları, bu havalimanına tarifeli seferler düzenlemektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen veriler ortaya koymaktadır ki, Dallas Uluslararası Havalimanı, yıllık 65 milyondan daha fazla yolcu trafiğine sahip olmaktadır. Bu yolcu trafiği beraberinde 672,748 adet ticari yolcu uçağının meydanı kullanması sonucunu doğurmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok havalimanı ülke ekonomisinde çok ciddi bir paya sahip olmasıyla ünlüdür. Dallas Uluslararası Havalimanı da bunlar arasında yer alır. Hava meydanının ülke ekonomisine katkısı yıllık olarak 17 milyar Dolar civarındadır. Bunun yanı sıra Dallas Uluslararası Havalimanı, yaklaşık olarak 160 bin kişinin istihdam sahasıdır. Dallas Uluslararası Havalimanı, sahip olduğu yolcu trafiği ile dünyanın en işlek 11’nci havalimanı konumundadır. Dallas Uluslararası Havalimanı o kadar büyük bir havalimanıdır ki, toplam 260 adet kapı ve park alanına sahiptir. Ayrıca Dallas Uluslararası Havalimanı, sahip olduğu 13 farklı terminal ile de dünyada tektir. Hiçbir havalimanı Dallas Uluslararası Havalimanı’nın sahip olduğu kadar çok terminale sahip değilidir. Dallas Uluslararası Havalimanı, Lufthansa, Air France, British Airways, Qantas, Türk Hava Yolları gibi dünyaca ünlü şirketlerin de tarifeli uçuş gerçekleştirdiği bir meydan olarak dünya çapında bir üne sahiptir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku