Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Amik Ovası

0 787

6564_amik_ovasi_neredeÜlkemizin en verimli topraklarından birine sahip olan Amik Ovası, Hatay’da bulunmaktadır. Hatay ilinin en büyük düz arazisi olan Amik Ovası’ndaki, alüvyal açıdan çok zengin olan toprak, zirai olarak çok yüksek bir verimliliğe sahiptir. Önceleri Amik Ovası’nda bulunan Amik Gölü, bataklık arazinin ıslahı çalışmaları sonucu kurutulup, tarım arazisi halini almıştır. Bu durumda, şuan Amik Ovası’nın tek su kaynağı, Karasu ve Afrin Çayı ile Asi Nehri’dir.

Amik Ovası’ndaki Zirai Uygulamalar

Genişliği 10 km ve uzunluğu 16 km olan Amik Gölü’nün ıslah çalışmaları 1968 yılında başlamış ve 1974 yılında tamamlanmıştır. Bu işlem sonrası elde edilen alan, tarım arazisi olarak kullanılmış ve çiftçilere dağıtılarak işlenmesi sağlanmıştır. 310 km2’yi bulan arazi, zirai açıdan çok zengin verimliliğe sahip topraklardan oluşmaktadır. Bu sayede ekilen tüm ürünlerden yüksek verim alınması, çiftçilik yapan halkın yüzünü güldürmüş, bölge ekonomisini güçlendirmiştir.

6564_amik_ovasi_sulamaAmik Ovası’nın Tarihi

M.Ö 4000’li yıllardan beri çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Amik Ovası’nda, birçok höyük bulunmaktadır. Zamanında savunma için yapılan bu höyüklerdeki kazı çalışmalarında, 14 ayrı medeniyete ait kalıntılar bulunmuştur. Yaklaşık 6000 senelik geçmişe sahip olan buluntular, büyük bir tarih hazinesi niteliğindedir.

Bataklık kurutma çalışmaları sırasında bulunan kalıntılar ve bulgular gösteriyor ki, Roma İmparatorluğu döneminde de, Amik Ovası ve civarı yerleşim alanıydı. O döneme ait taş köprü, 1972’de yıkılmış ve başka bir köprü inşa edilmiştir.

Daha önce milyonlarca göçmen kuşun göç alanı olan Amik Ovası’na, havaalanı yapılması doğru mudur ? Bu uygulama pek çok kişinin tartışma konusu olmuştur.

Kaynakça:
wikipedia.org

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.