Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İyi Huylu Özofagus Darlığı ve Tedavisi

0 506

İyi huylu bir özofageal striktür, boğazdan mideye giden tüp olan yemek borusunun daralmasıdır. İyi huylu olması, kanserli olmadığı anlamına gelir. Ana belirtiler şunlardır:
•Yutma zorluğu
•Mideden boğaza geri gelen yiyecek
•Çaba göstermeden kilo kaybı
İyi huylu özofagus darlığı için birkaç farklı tedavi seçeneği vardır:
•Mide asidini azaltmak için ilaçların alınması, striktürün tekrar etmesini önlemeye yardımcı olabilir.
•Yemek borusu dilate veya germe.
•Yemek borusunu yeniden açmak için stent adı verilen küçük bir tüp kullanılması.
•Ciddi durumlarda cerrahi bazen gereklidir.
Özofagus darlığı, özefagusun astarı iltihaplandığı zaman meydana gelir, bu da skarlaşmaya ve bu yara izi yemek borusunun daralmasına neden olabilir. Birçok farklı faktör, iyi huylu özofageal darlıklara neden olabilir, ancak çoğu durumda gastroözofageal reflü hastalığı ( GÖRH ) sorumludur.

Belirtileri

İyi huylu özofagus darlığı olan bir kişi yutkunma zorluğu çeker. İyi huylu özofagus darlığı olan kişiler aşağıdaki semptomları yaşayabilir:
•Yutma zor veya acı verici hal alır
•Boğazına sıkışmış yiyecekler
•Mideden ağzına dönen yiyecekler
•Çaba göstermeden kilo kaybı
•Mide ekşimesi
•Sık hıçkırık veya geğirme
*Öksürme veya boğulma
•Salya akması (drooling)
•Dehidrasyon veya yetersiz beslenme

Tedavisi

İyi Huylu Özofagus Darlığı ve Tedavisiİyi huylu özofagus darlıklarının tedavisi için farklı yöntemler vardır ve en uygun seçenek nedene bağlı olacaktır. İyi huylu özofagus darlığının nedenleri arasında şunlar olabilir:
•Gerd: Bu bozukluğu olan kişilerde mide asidi, yemek borusunun iç kısmını, yemek borusunun iç yüzeyini tahriş edebilecek şekilde mide ağzına geri getirir.
Bir endoskopiden yaralanma: Bazı tıbbi prosedürler, yemek borusuna endoskop adı verilen bir aletin yerleştirilmesini ve bazen vücudun bu kısmını yaralayabilmesini içerir.
Nazogastrik tüpün sık kullanımı: Bu tüp burun ve yemek borusundan mideye geçer ve insanların içinden yiyecek ve sıvı almalarını sağlar. Tüpün uzun süreli veya yoğun kullanımı özefageal darlığa neden olabilir.
Bazı maddelerin yutulması: Ev temizlik ürünleri gibi toksik maddelerin yutulması özofagus darlığına neden olabilir. Aşırı sıcak veya soğuk sıvıların tüketilmesi de bazen yemek borusuna zarar verebilir.
Yemek borusu varyasyonlarının tedavisi: Yemek borusundaki şişmiş damarlar, bazen yemek borusunu yaralayabilecek şekilde tedavi gerektirir.
•Özofajit: Bu bağışıklık sistemi hastalığı yemek borusunun iltihabına neden olur. Alerjik bir reaksiyon veya ciddi bir GERD vakası nedeniyle ortaya çıkabilir.
•Skleroderma: Bu otoimmün hastalık yemek borusunun iç yüzeyini etkileyebilir.

İlaç Tedavisi

İyi Huylu Özofagus Darlığı ve TedavisiÖzofagus darlığının GÖRH’ye bağlı olması durumunda, doktor proton pompası inhibitörleri (ÜFE) adı verilen bir dizi ilaç verebilir. ÜFE’ler, mide asidini azaltabilir ve bu da GERD tedavisine yardımcı olabilir ve gelecekte yemek borusunun daralmasını önleyebilir. Doktor koyduğu tanı, darlık nedeni yemek borusundaki bir enfeksiyon olarak teşhis etmişse ise antibiyotik vermesi muhtemel iken, kortikosteroidler özofajit kaynaklı olgular için de standart bir tedavi uygular.

Diyet

GÖRH’nin özefageal darlık yarattığı durumlarda, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmak semptomların tedavisinde yardımcı olabilir. Bu değişiklikler şunları içerebilir:
•Baharatlı veya yağlı yiyeceklerin yanı sıra çikolata, alkol, tütün ve kafeinin önlenmesi, bunların hepsi GÖRH’ye neden olabilir.
•Fazla kiloyu vermek
•Mide üzerindeki baskıyı hafifletmek için bol elbise giymek.
•Günde üç büyük öğün yemek yerine sık sık küçük öğünler yemek
•Yedikten sonra 3 saat içinde yatmaktan kaçınmak

Özefagus Dilatasyonu veya Gerilmesi

Doktor, bir kişinin yemek borusuna ekli bir dilatör veya özel bir balon içeren bir endoskop yerleştirir. Balon, yemek borusunun daralmış kısmında şişerek açılmasını sağlar. Özofagus darlığı şiddetliyse, bir kişinin ek dilatasyona ihtiyacı olabilir. Yemek borusu genişlemesinin olası bir yan etkisi yemek borusunun delinmesidir. Doktorların yemek borusunu teşhis etmek veya tedavi etmek için kullandıkları tıbbi ekipman bazen içinde küçük bir delik açabilir. Bununla birlikte, bu komplikasyon malign özofagus darlığı vakalarında benign özofageal darlıklardan daha yaygındır.

Stent

Bir stent, doktorların açık tutmak için daralmış yemek borusuna yerleştirebilecekleri bir tüptür. Bunu yapmak, yutmakta zorluk çeken insanların daha kolay yemelerini ve içmelerini sağlar.

Cerrahi Müdahale

Diğer tedavi yöntemleri başarılı olmadığında ağır özefagus darlığı vakalarında ameliyat gerekebilir.

Teşhis

Doktorlar, iyi huylu özofagus darlığı belirlemek için üst GI endoskopisini kullanabilirler. İyi huylu özofagus darlık belirtileri varsa, doktora görünmelidir. Bir doktor yemek borusu ve mideyi içeren üst GI kanalını inceler. Kişilerin iyi huylu özofagus darlığı olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirler:
Bir üst gastrointestinal (GI) endoskopi: Endoskop, ucunda küçük bir ışık ve kamera bulunan ince, esnek bir tüptür. Bir doktor bunu monitörde incelemek için bir kişinin ağzından yemek borusuna sokacaktır. Mikroskop altında incelemek üzere bir deri örneği almak için endoskop kullanmak da mümkündür.
Baryum yutmak: Birey, göğüs röntgeni çekmeden önce baryum denilen bir maddeyi yutar. Baryum üst GI’nin içini kaplar ve yemek borusunun daralmasını açığa çıkartır.
BT taraması: BT taraması, yemek borusunun ayrıntılı bir görüntüsünü sağlamak için X-ışını ve bilgisayar teknolojisini kullanır.
İyi Huylu Özofagus Darlığı ve Tedavisiİyi huylu özofagus darlıklarını çeşitli tedavi yöntemleri, etkili bir şekilde tedavi edebilir. Bununla birlikte, özofagus darlıkları tekrar ortaya çıkabilir ve insanların yemek borusunu yeniden açmak için tekrarlanan genişlemelere ihtiyaçları olabilir. Bir kaynağa göre, özofagus genişlemesi olan kişilerin yüzde 30’u bir yıl içinde başka bir dilatasyon gerek duymaktadır.
Eğer bireylerde GERD’nin bir sonucu olarak iyi huylu özofageal darlık varsa bu durumu yaşamları boyunca yönetmek için diyetlerinde veya yaşam tarzların da değişiklikler yapmaları gerekebilir.

Kaynakça:
memorialhermann.org
dignityhealth.org/arizona
denverhealth.org
nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.