Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Android’lerde Market Harici Uygulama Nasıl Yüklenir?

0 198

Android’lerde Market Harici Uygulama Nasıl Yüklenir?Android kullanan sistemlerin kullanım oranları her geçen gün biraz daha artmakta. Paralel olarak Android sistemlerin geliştirilen uygulama sayısında da her geçen gün artış görülüyor. Açık kaynak kodlu ücretsiz uygulamaların yanında ücretli uygulamalarda kullanıcılara ulaştırılıyor. Kullanıcılar bu uygulamaları bulmak için ilk kaynak olarak Google AppStore mağazasına bakıyorlar. Ancak internet üzerinde geliştiricilerin de bir çok sayfası uygulama indirmeleri için uygun. Android uygulamaları kurulum dosyası .apk uzantısına sahip oluyorlar. Bilgisayarlarda Windows tabanlı bilgisayarlarda .exe uzantısı, MAC tabanlı bilgisayarlarda DMG dosyası varsa, Android işletim sisteminde de .apk uzantılı dosyaları çalıştırılabilir dosyaları ifade ediyor.

Google, kocaman bir dev ve elbette Android uygulamalarını bulabileceğiniz en iyi nokta. Google Play Store’un dışından uygulama yüklemeyi engellemek için, kaynağı bilinmeyen uygulamaların kurulumunu engellemekte. Bu şekilde korsan yazılımın önüne geçmek adına basit de olsa bir set oluşturmuş oluyor. Ama bu engeli kaldırmak aslında oldukça basit bir işlem. Yapılması gereken Android tabanlı cihazınızda Ayarlar’dan, bilinmeyen kaynakları yükle kısmına gelip, bu alanı işaretlemek kadar kolay. Böylece .apk dosyaları yüklenebilir duruma gelmiş oluyor. Bu şekilde internet üzerinden bulabileceğiniz binlerce .apk dosyasından herhangi birini cihazınıza indirip yükleme yapabilecek yapıya ulaşmış oluyorsunuz.

Herkesin ilk olarak aklına sanırım kırılmış uygulamaları yüklemek bu yolla olacak diye gelecek sanırım. Ama bu işlem aynı zamanda Google Play Store’da bulunmayan ve geliştiriciler tarafından hazırlanmış pek çok uygulamayı cihazınıza yükleme yolunu açacaktır. Cihazınızın dosya gezintisinden indirdiğiniz dosyayı rahatçı bulabilirsiniz.

Bulduğunuz dosyaya tıklayıp kurulumu gerçekleştirebiliyorsunuz. Unutulmaması gereken şey; elbette bu tip market harici uygulamaları yüklerken güvenlik konusunda sıkıntılar yaşayacağını bilmeniz gerekiyor ve güvenli yerlerden .apk uzantılı dosyaları edinmeniz gerekiyor.

Yazar:Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku