Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yandex Arama Motoru Hakkında Bilgiler

0 1.081

Yandex Arama Motoru Hakkında BilgilerYandex Rus tabanlı olup kurucu ve CEO ‘cusu olan Arkady Volozh ‘ ait bir arama motorudur. Yandex şu sıralar Google ‘a rakip olmak amaçlı bir çok ülkede ciddi reklam ve anlaşmalar yoluna gitmektedir.Belirli bir süredir Türkiye ‘de de ciddi anlaşmalara imza atan Yandex Türkiye ‘ ye ciddi bir oluşum ve pazar yeri olarak bakmaktadır. Türkiye ‘de ki ofisleri Maslakta Sun Plazada bulunan şirketin Telekomünikasyon şirketleri , verimerkezleri, büyük online site ve portallar ( mynet vs ) hatta ve hatta bir çok spor kulübü ( Fenerbahçe , Galatasaray, Beşiktaş vb. ) ilede anlaşmalar yapmak üzeredir. Rus Internet şirketi yaklaşık 2 hafta önce bir atılımla kendi tarayıcılarını çıkardılar. Yandex Browser ( Yandex tarayıcısı ) ilk izlenimlere göre gayet başarılı bir çalışma yapmışlar. Türkiye ‘de ki ofisleri bunun Türkçe olarak hizmet sağlaması için geçerli dil ve yazılım çalışmalarını yapmaktadır.

Yandex şirketinin Google gibi bir rakip karşısında işi zor olmasına karşın şirket değeri 8 Milyar dolar olan bu Internet devi kısa zamanda çok büyük işler başardı. Rusya ‘da %68 değerlerinde bir kullanım hacmi olup kendi ülkesinde google arama motorunu ekarte etmiş durumdadır.

Peki Türkiye Yandex için neden bu kadar önemli ?

Türk internet kullanıcısı , internet kullanımında arama motorlarına çok fazla kullanım yapmaktadır. Türkiye ‘de her 100 internet kullanıcısından 95 ‘i Google ‘ı hergün kullanmaktadır. Bu hacim sayesinde Google arama motoru ve reklamcı olması sebebi ile ciddi bir reklam pazarı oluşturmaktadır. Yandex bu reklam pazarına girip kendi payını oluşturmak istediğinden Türkiye önemlidir.

Haricen Türkiye ‘nin stratejik olarak konumu Avrupa ve Asya ülkelerini bağlayan bağlantı olarak ortak bir yol ( line , hat ) gözükmeside durumun ehemniyetini ortaya koyuyor.

Yakın zamanda meyda üzerindede Yandex arama motorlarının ismini bir hayli fazlası ile duyacağımıza emin olabilirsiniz.

Yazar:Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku