Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ülkemizde Ağaçlandırma Ve Önemi

0 755

Ülkemizde Ağaçlandırma Ve ÖnemiHepiniz ormanların, hatta bir ağacın bile ne kadar önemli olduğunu iyi bilirsiniz.. Ormanlarımızda çıkan her yangın, içimizi, yüreğimizi de yakmakta.. Peki bugüne kadar kaç tane ağaç diktiniz? Ya da ağaç dikimi için hiç uğraş verdiniz mi? Hiç, bir organize ekiple, dağlara veya en yakınınızda ki bir alana ağaç dikmek için uğraş verdiniz mi? Ya da tarımsal alanların ne kadar önemli olduğunu, ve bu yerlere yerleşim alanı kurulmaması gerektiğini hiç düşündünüz mü?.. Yada küresel ısınmayı, son zamanlarda azalan yağmur ve kar yağışını.. Akarsuların sularındaki azalmaları.. Eminim birçoğumuz bütün bunları hiç düşünmedi.. Ben bugün, bu yazıyı ülkemizin geleceği için ve buna sizlerinde destek vermeceğini bildiğim için kaleme alıyorum..

Ülkemizde Ağaçlandırma Ve ÖnemiHepinizin bildiği gibi, ormanlar sağlığımız için son derece önemli olan, oksijeni üretirler ve Allah’ın biz insanlar için yarattığı sayısız faydası bulunan, bakmaya doğyamadığımız yemyeşil alanlardır. Bugün dünya üzerinde bir kişi için yaklaşık olarak 7 ağaç kesilir ki bu da 49milyar ağaç demektir.Sadece sigara için yılda 100 milyon ağaç kesiliyor.

Bu rakamları hektar olarak ifade edersek, bugün dünya da yılda 16 milyon hektar alan çöl oluyor demektir, bu da saniye de 185,186 hektar alan çöl oluyor demektir, her bir nefes aldığınızda 185hektar orman yok olmuş demektir ki, bu da 1milyon851bin860 metre kare orman demektir. Unutmayın, her nefes aldığınızda, bu kadar orman yok olmuş demektir..

Sadece ülkemizde bir ton kağıdın geri kazanımı; selüloz-kağıt ithalatı nedeniyle 700-1000 doların ülkemizde kalması anlamına gelmektedir. Yalnızca İstanbul’da bir yılda tüketilen 450.000 ton kağıt geri kazanılsa, Türkiye’de yılda 38000000 (otuzsekiz milyon) metrekare ağaçlık alan korunabilir. Geri dönüşüm ne kadar da önemli..

Ülkemizdeki yeşil alan miktarına baktığımızda, karadeniz bölgesi oldukça yeşil, kıyı kenarları hakeza, fakat iç anadolu ve doğu anadolu bölgelerinde durum maalesef çok kötü.. Üstelik bir de buna, ne kadar yazıktır ki,güvenlik güçlerinin, güvenlik amacıyla doğuda yanmasına göz yumduğu ormanlık bölgeleri de katarsak.. Çok üzücü bir tabloyla karşı karşıyayız demektir..Resimlerde açık yeşil alanların bozulmuş orman alanları olduğuna dikkat ediniz.

Ülkemizde Ağaçlandırma Ve Önemi

Ülkemizde Ağaçlandırma Ve ÖnemiÜlkemizde, orman bakanlığı nezdinde, ormanlık alanların korunması, ve yeni ormanlık alanlar oluşturulması için ağaç dikim açlışmaları devam etmektedir. Yandaki grafikte gördüğünüz gibi, ülkemizde 2009 yılında dikilen ağaç sayısı, dikkat ediniz tutan ve yetişen değil, dikilen ağaç sayısı sadece 46872 hektar, bu da 468,72 kilometrekare eder ki, bu durumda yeni oluşan orman alanı oldukça azdır. Yine de ümitvar olmak gerekir ki, dikilen ağaç sayısı her geçen gün artmakta, insanlarımız bilinçlenerek geri dönüşümün önemini biraz daha kavramaktadır. Orman Bakanlığı rakamlarına göre, ülkemizde orman varlığı 21.188.747 hektardır, 1963-1972 yılları arasında 20.199.296 hektar, ülke genelinin yüzde 26,1 i eder. 1997 yılında ise, 20.703.122 hektar, ülke genelinin yüzde 26,6 sıdır, 2004 yılında ise 21.188.747 hektardır, bu da ülke genelinin yüzde 27,2 si eder. Buradan da görüldüğü gibi 30 yılda, ancak 1.000.000 hektar orman alanı artışı olmuştur ki, bu rakam oldukça düşüktür. Dünya da ise, bütün karaların sadece yüzde 30’u ormandır. Avrupa da bu rakam yüzde 44, Güney Amerika da yüzde 48 dir.

Orman Bakanlığı, hazırladığı Ulusal Ağaçlandırma Seferberliği Eylem Planı 2008-2012 yılları arasını kapsamaktadır. Bu plana göre beş yıllık süre içersinde 2.300.000 hektar alanda ağaçlandırma, rehabilitasyon, erozyon kontrolu ve mera ıslahı çalışması planlanmıştır. Bu miktarın 2.164.000 hektarında Çevre ve Orman Bakanlığı, 136.000 hektarında ise diğer kurum ve kuruluşlar çalışma yapacaklardır. Çalışmaların toplam maliyeti 2.702.100.000 TL. olarak öngörülmektedir. Bu eylem planı ile ilk 20 yılda atmosferdeki 181.4 milyon ton karbon daha ormanlar tarafından absorbe edileceği düşünülmektedir.

Daha fazla alan çöl olmadan, geri dönüşüme ve ağaç dikmeye önem verelim.

Orman Bakanlığı aracılığıyla, 1923 ‘ e boş sms göndererek 5 TL karşılığında ağaç dikebilirsiniz. Yemyeşil bir dünya için sizde destek verin.

Yazar: Ahmet Serdar Güldibi

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku