Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Angıt (Angut) Kuşu

0 4.390

4557_3Angut ya da Angıt evcilleştirilebilen yabani evcilleştirilebilen bir dalıcı ördek türü olan yaban kuşudur. Görünüşü bir kazı andıran güzel bir ördek türüdür. Tüylerinin rengi kiremit rengine benzemektedir. Erkeğin boynunda ince ve siyah bir halka vardır.

Angıt kuşları, yaklaşık 58-60 cm boyunda çok sevimli görenlerde ilgi uyandırabilecek bir kuştur. Bu kuşlar 110-125 cm kanat genişliğine sahiptir. Kuzeybatı Afrika ve Etiyopya’da türün oluşturduğu küçük yerleşik topluluklar bulunsa da, türün gerçek yerleşim bölgesi güneydoğu Avrupa’dan Orta Asya’da güneydoğu Çin’e kadar olan bölgelerdir.

Angıt kuşları, güzellikleriyle ve sevimlilikleriyle görenleri büyüleyen bir kuş türüdür. Bu kuşlar yer yüzündeki tek eşlilikleriyle bilinen, nadir kuşlardan bir tanesidir. Eşlerden biri öldükten sonra hayatta kalan eş ölen eşine sadık kalarak diğer kuşlarla bağlantı kurmaz ve bir nevi ölen eşinin arkasından yas tutarlar. Eşlerine çok sadık bir kuştur. Bu özelliğiyle bizlere çok iyi bir örnek teşkil etmektedir. Düşünme yetisine sahip olmamalarına rağmen, eşlerine olan bu derece bağlılıkları ve sadakatleri biz insanları hayretler içerisinde bırakmaktadır. Sevgiyi bilen, sevmesini bilen ve bir ömür boyu hiç bıkmadan sevebilen bir kuştur. Bu kuş türü, eşlerini kaybettikten sonra tekrar eş bulmakta çok zorlandığı için avlanmaları da yasaklanmıştır.

4557_1

Angıt kuşlarının ilginç özelliklerinden bir tanesi de; bu kuşların rüzgarı arkalarına alarak uçmasıdır. Rüzgarı arkalarına alarak uçtukları için dengelerini sağlamakta zorluk çekerler ve genellikle inişlerde zorlanırlar. İniş yaparken çoğunlukla dengelerini kaybederek takla atarlar. Bu özelliğine teşbih yapılarak bu isim verilmiştir.

Yurdumuzda da yaşayan bu ördek türü küçük göl ve derelerin çevresine, kayalık arazilere, çoğu zamanda su kenarlarından uzağa yuva yaparlar. 10-15 yumurta yaparlar. Angıtların kuluçka süresi ortalama 28 gündür. Çiftleşme sırasında dişi Angıtlar, genellikle çok sinirli olurlar. Tibet ile Moğolistan da ve slav mitolojisinde kutsal kabul edilmektedirler.

Yazar:sahra

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku