Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Probiyotikler Besin Emilimini Nasıl Geliştirir?

0 124

Bazı probiyotik bakteri türleri doğrudan folat gibi besinler üretirken, diğerleri oksalatlar gibi antinutrientleri parçalamaktadır. Bu aktivitenin besin emilimi ve statüsü için nasıl faydalı olabilir. Bu yazıda probiyotiklerin besin emilimi üzerindeki etkileri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Probiyotikler ve Besin Durumu

Bazı yiyecekler besin açısından çok zengin olabilir, ancak onları bağırsaktan emmediği takdirde vücut bunları kullanamaz. Bu süreçte faydalı bağırsak bakterileri nasıl bir rol oynayabilir? Ve adı geçen bağırsak bakterileri tarafından hangi önemli besinler doğrudan üretilir? Probiyotik takviyelerin herkes için olmayabilir ve herhangi bir yeni probiyotiğe başlamadan önce doktora danışmalıdır.
Probiyotikler Besin Emilimini Nasıl Geliştirir?Aşağıdaki belirtilen fyararlar sınırlı ve düşük kaliteli klinik çalışmalardan alınmıştır ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu bilinmelidir.desteklenmektedir. Aşağıda listelenen kullanımlardan herhangi biri için probiyotik kullanımını destekleyecek yeterli kanıt yoktur. Probiyotik takviyeleri almadan önce bir doktora danışmalı ve asla doktorun önerdiği veya reçete ettiği tedaviler yerine kullanmamalıdır.

Vitamin Seviyeleri

Günlük L. acidophilus tüketimi çocuklarda B12 vitamini ve folat düzeylerini önemli ölçüde artırmıştır. Kanadalı bir çalışmada L. reuteri alınması kandaki vitamin D3 düzeylerini % 25.5 arttırmıştır. Hamurdan izole edilen L. reuteri’nin kobalamin (B12 vitamini) ürettiği gösterilmiştir, çiğ inek sütünden izole edilen L. plantarum’un riboflavin (B2) ve folat (B9) [ 4 ] ürettiği gösterilmiştir. Yüksek folat üreten S. thermophilus tarafından üretilen folat açısından zengin fermente süt, farelerde hemoglobin düzeylerini arttırmıştır. S. cerevisiae ayrıca zengin bir diyet folat kaynağıdır. Bazı Lactobacillus probiyotikleri insan çalışmalarında vitamin durumunu (B12, folat ve D3) geliştirdi. Bazı türler ayrıca B vitaminleri ve folat gibi besinler üretir.

Demir Seviyeleri

Güney Hindistan’daki genç kadınlarda demir eksikliği düşük Lactobacilli seviyeleri ile ilişkili bulunmuştur. Plantarum ayrıca kadınlar tarafından artan demir emilimi ile de ilişkilidir: meyve içeceğinden yaklaşık% 50 ve yulaf tabanından% 100’ün üzerindedir. L. acidophilus ile takviye edilmiş okul öncesi çocuklar daha yüksek alyuvar durumu ve anemi prevalansında önemli bir azalma göstermiştir. B. animalis ssp. İle süt laktis ve prebiyotik oligosakkaritler 1-4 yaş arası çocuklarda anemi ve demir eksikliği riskini % 45 ve kilo alımını 0.13 kg / yıl arttırmıştır. Fo tüketim Lactobacillus ve B.’nin animalis ssp. laktis çoklu insan çalışmalarında daha yüksek demir durumu ile ilişkili bulunmuştur.

Diğer Mineraller

L. helveticus yaşlı gönüllülerde [13] ve postmenopozal kadınlarda [14] kan kalsiyum düzeylerini arttırmıştır. L. fermentum, fermente keçi sütünde kalsiyum , fosfor ve çinkonun biyo yararlanımını artırabilir. L. plantarum içeren fermente süt daha yüksek kalsiyum retansiyonu göstermiştir. Magnezyum ve fosfor Tarafından kırıcı fitat, S. cerevisiae, demir, çinko, emilimini artırabilir: Probiyotikler yaşlılarda ve postmenopozal kadınlarda kalsiyum seviyelerini arttırdı. Bazı bakteri türleri kalsiyum, fosfor, çinko, magnezyum ve demirin kullanılabilirliğini ve emilimini artırabilir.
Probiyotikler, gıdalardan emilecek daha fazla besin maddesi (B vitaminleri, demir ve diğer mineraller gibi) yaparak besin durumunu iyileştirebilir. Bazı yararlı bakteri türleri de doğrudan folat ve B12 vitamini gibi önemli besinleri üretirken, diğerleri oksalatlar gibi bağırsaktaki kalsiyum ve diğer mineralleri bağlayan antinutrientleri degrade eder. Probiyotikler Besin Emilimini Nasıl Geliştirir?
Lactobacillus adı verilen spesifik bir probiyotiğin bize çeşitli B vitaminleri ve K2 vitamini (çoğumuzda çok eksik olduğu) sağladığını biliyor muydunuz ? Hepsi bu değil: probiyotikler ayrıca vücudun gıdalardan ve takviyeden besinleri daha iyi kullanmasına yardımcı olur.

Probiyotikler ve Sindirim Faydaları

Probiyotikler sindirim maddelerinin üretiminde rol oynamaktadır
Her gün çeşitli karbonhidrat türleri yiyoruz (evet, ketojenik bir diyet uyguluyor olunsa bile) bazıları o kadar karmaşıktır ki sadece bağırsak mikropları onları sindirebilir. Kişinin gut sağlığı bozuk ise, içinde yaşayan patojenler (pis bakteriler) ürünleri enerjiye bu kompleks karbonhidratlar kullanabilir. Probiyotiklerin devreye girdiği yer budur. Araştırmacılar bazı probiyotiklerin kendi enzimlerini üretirken diğer probiyotiklerin pankreas, mide ve safra kesesi tarafından sindirim maddelerinin salınımını arttırdığını bulmuşlardır. Bu enzimler veya sindirim maddeleri, gerçek gıda takviyelerinin parçalanmasını (ve kullanımını) kolaylaştırır.
Bazı probiyotikler kısa zincirli yağ asitlerini sentezler
Bağırsak hücreleri enerji ve beslenme için bütirata bağlıdır. Butirat ayrıca bağırsağı güçlendirmeye yardımcı olan bağırsak koruyucu maddelerin üretimini de uyarır. Butirat ayrıca kolonun pH’ını düşürür ve böylece bağırsaktaki patojenlerin büyümesini engeller. Besin maddelerini yeterince emmek için bağırsağın sağlıklı olması gerektiği unutulmamalıdır. Bağırsak sağlığını korumaya yardımcı olarak, probiyotikler emici işlevini geliştirir ve vücudun aldığınız takviyeleri temizlememesini sağlar.
Probiyotikler mikro besin biyoyararlanımını artırır
Probiyotikler, vitaminler ve mineraller gibi mikrobesinlere bağlanabilir ve daha kolay emilebilecekleri kolonda serbest bırakabilirler. Sağlıksız bir bağırsakta, patojenler aksine bu mikro besinlerden yararlananlar olacaktır. Ayrıca, probiyotikler tarafından üretilen kısa zincirli yağ asitleri kolonda asidik bir ortam yaratır. Bu mineral emilimini arttırır:
• Bağırsağın mineral emilim yüzey alanının arttırılması
• Magnezyum ve kalsiyum gibi iyonlaştırıcı mineraller – Bu, minerallerin bağırsak astarına ‘yayılmasını’ kolaylaştırır ve kan dolaşımına daha kolay emilir.
Probiyotikler yağ emiliminde rol oynar

Bazı kişiler tarafından faydaları ret edilse de vücudun sağlıklı diyet yağlarına ihtiyacı vardır. Diyet yağları vücutta önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin, vücudun sağlık için kritik olan yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerini emmesi gerekir. Ayrıca, yağlar beyindeki sinir dokusunun yapı taşlarıdır ve hormonal sağlık ve genel sağlık için kesinlikle gereklidir. Probiyotikler Besin Emilimini Nasıl Geliştirir?
Peki, bunun probiyotiklerle ne ilgisi vardır?
Araştırmalar, bazı probiyotiklerin yağ emilimini artırabildiğini göstermektedir. Bunu yaparken, bu dost mikroplar vücudun yağda çözünen vitaminleri kullanmasını kolaylaştırır.
Probiyotikler vücudun vitaminleri görmesine yardımcı olabilir
Vücuttaki hücrelerin reseptörleri vardır, bunlar hücrenin gözleri olarak işlev gören özel proteinlerdir. İnsanlar üzerinde yapılan bir 2013 çalışması, probiyotiklerin kısa zincirli yağ asitlerinin varlığında ve yokluğunda D vitamini reseptörlerinin aktivitesini uyardığını göstermiştir. Denek katılımcıları, D vitamini seviyelerinde% 22,4’lük bir artıştan faydalanmışlardır.

Kaynakça:

worldofenzymes.info
nature.com
microbewiki.kenyon.edu

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku