Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hayat Kurtaran Bileklikler

0 776

4541_medical-bracelet2Tıbbi Uyarı Bilekliği Nedir?

Tıbbi uyarı bileklikleri, bir çok kişinin hayatını kurtarmada yardımcı olmuştur. Tıbbi uyarı bilekliği bileğe takılır. Bu bileklikler, bileziği takan kişi bir kaza geçirdiğinde ya da herhangi bir sebeple acil servise getirildiğinde, görevli olan doktorun hastayla ilgili bilgi sahibi olması amacıyla tasarlanmıştır. Bu bileklik, üzerinde taşıdığı medikal bilgiler nedeniyle görevli doktor için hayati önem taşır. Acil serviste görevli doktorlar bu bilekliğe bakar ve tedaviyi buna göre belirler. Hayat tahmin edilebilir bir şey değildir ve ne zaman bir acil durumla karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Böyle bir duruma her zaman hazırlıklı olmak akıllıca olacaktır. Özellikle de kronik bir hastalığınız var ise.

Bu bileklikler takan kişiye, o kişinin ailesine güven verir, kendilerini huzursuz hissetmelerini önler aynı zamanda doktorlar için de çok faydalıdır. Bu bilekliklerin sayısız sayıda insanın hayatını kurtardıkları bilinmektedir. Bileklikteki alan çok sınırlı olduğundan, sadece acil bir durumda doktora yardımcı olabilecek bilgiler yer almalıdır. Örneğin bir kaç yıl önce kolunuzu kırdığınız bilgisinin bileklik üzerine yazılmasının bir önemi yoktur ancak herhangi bir reçeteli ilaca alerjiniz varsa bu kesinlikle bileklikte bulunmalıdır. Bu bilezik eğitimli bir sağlık personeli tarafından hemen fark edilecek ve gerekli işlemler yapılacak şekilde tasarlanmıştır. Eğer oldukça uzun ve ayrıntılı bir tıbbi öykü varsa, genel olarak tüm tıp uzmanları tarafından anlaşılacak biçimde kısaltmalar kullanılır. Örneğin A-fib atriyal fibrilasyon, KB kan basıncı, VT ventriküler taşikardi gibi. Bu bilgiler sayesinde doktorunuz ne ile uğraştığını bilecek ve acil durum için kendini hazırlayacaktır.

Kronik bir hastalığı olanlar, alerjisi olanlar, çocuklar ve sık sık seyahat edenler mutlaka bu bilekliklerden takmalıdır. Bu bileklikleri üreten bir kaç firma vardır. Bölgenizdeki sağlık kuruluşlarıyla konuşup bu bileklikler için kime başvurmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Kimler Tıbbi Uyarı Bilekliği Takmalı?4541_bileklik

Alerji gibi bir sağlık sorunu bulunan, bir takım özel ilaçlar kullanan ve herhangi bir acil durumda bilinmesi gereken bir durumu olan herkes bir sağlık uyarı bilekliği takmalıdır.

Bu durumlardan bazıları şunlardır;

-Diyabet, epilepsi, kalp hastalıkları, astım ve diğer hayatı tehdit eden hastalıklara sahip kişiler bu bilekliklerden mutlaka takmalıdır.

-Penisilin, sülfür gibi bazı ilaçlara alerjisi olan kişiler de, daha sonra ortaya çıkacak komplikasyonları önlemek için mutlaka bu bilekliklerden takmalıdır.

-Bir kişinin vücudunda kalp pili, kalça ve diz protezi gibi implantlar varsa, bu durumun bilinmesi de doktorlar için önemlidir.

-Hasta kişi bir çocuk, Alzhaimer hastası ya da demans hastasıyla bu kişilerin kimliklerinin belirlenmesinde önemlidir.

-Hastanın doktora iletmek istediği herhangi bir özel istek ya da talimatlar varsa, bunlarda bileklikte yazılmalıdır. Buna verilecek en güzel örnek hastanın organlarını bağışlamak istemesi durumunda organ donöru olmak istediğini bileklikte belirtmesidir. Böylece hastanın ölümü durumunda doktor gerekli prosedürü başlatabilir.

-Bazı insanlar ise herhangi bir hastalıkları ya da özel durumları olmasa bile bu bilekliklerden takarlar. Bunun nedeni sağlık sorunu olmadığını belirtip, herhangi bir acil durumda yapılacak ilave testlerden kaçınmaktır.

Yeri geldiğinde tıbbi uyarı bilekliğinizin sizin yerinize konuşacak olduğunu unutmayın. Bu nedenle bilgilerinizin güncel olduğundan emin olun.

Aksesuar Olarak Tıbbi Uyarı Bileklikleri4541_medical-bracelet1

İnsan yaşamının her alanında olduğu gibi tıbbi uyarı bileklikleri, aksesuar alanında gelişen bir ticaret haline gelmiştir. Bu bilekliklerin altın olanından elmas olanına kadar çok değişik şekilleri de gelişti. İnsanların bunları alma nedeni tanımadıkları kişilerin bu bileklikleri sadece bir takı olarak görüp, çok fazla soru sormalarını önlemektir. Böylece hastalıklarından utanıp rahatsız olmazlar. Bu durum genellikle yaşıtlarından farklı olmak istemeyen ve akran baskısını yaşamak istemeyen ergenler için önemlidir. Bu bilekliklerin hiç bir zaman çıkarılmayacağı düşünülürse kişiyi rahatsız etmemeleri de oldukça önemlidir.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/medical-alert-bracelets.html

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku