Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Anne Sütünü Arttırıcı Besinler

0 295

Bebeklerin ilk 6 ay anne sütü içmesi hem zihinsel hem de fiziksel gelişimleri yönünden çok önemlidir. Anne sütünü arttıran en temel besin ögesi ise sudur. Gün içerisinde 3 ile 3,5 litre su tüketilmesi ve sağlıklı beslenme ile anne sütünü artar.

7501_anne_sutuEmziren annenin kesinlikle öğün atlamaması gerekir. Ne kadar sağlıklı yiyecekler tüketilirse, düzenli ve dengeli beslenirse süt artacak ve süt çok besleyici olacaktır. Annenin beslenmesinde hiçbir yasak olmamalı fakat her besinden dikkatli tüketmelidir.

Kesinlikle hızlı kilo vermeyi vaad eden diyetleri uygulamayın ve kilo vermek için kesinlikle ilaç kullanmayın. Anne sütünün çok önemli bir kısmının sudan oluştuğunu unutmayın ve günde en az 3 litre su için. Kalsiyum yönünden oldukça zengin olan yoğurt, peynir ve sütü her gün düzenli olarak tüketin. Günde en az 1 tane yumurta yiyin.

Gün içerisinde en az 1 porsiyon etli sebze ve kuru baklagil yemeye özen gösterin. Yeşil yapraklı sebzeler, havuç ve kayısıyı menülerinizden hiç eksik etmeyin. A vitamini yönünden çok zengin olan bu besinler anne sütüne çok faydalıdır ve bebeğinizin gelişiminde de büyük öneme sahiptir.

Her gün taze meyve ve sebze tüketin. Yediğiniz besinlerin değerlerini korumak ve kansızlığı da önlemek için çok fazla siyah çay tüketmeyin. En önemlisi ise annenin duygusal dengesidir.

Anne Sütünü Arttıran Belli Başlı Gıdalar

7501_anne_sutunu_arttirici_besinSiyah Susam: siyah susa kalsiyum yönünden oldukça zengindir. Emzirme döneminde tüketilen siyah susam anne sütünü arttırarak daha verimli bir hale getirir. Ayrıca siyah susamın içerisinde birçok mineralde bulunmaktadır.

Kimyon: Gaz önleyici etkisi olan kimyon aynı zamanda anneyi güçlendirir ve daha fazla süt üretilmesine de yardımcı olur.

Arpa: Laktasyonu arttırmak için arpa ile yapılan çorba ve pilav çok faydalıdır. Herhangi bir bilimsel araştırması olmamasına rağmen yüzyıllardır geleneksel bir biçimde anneler tarafından tüketilmektedir. Ayrıca arpa ile rezene kombini sütün kalitesini de arttırmaktadır.

Fesleğen: Fesleğen, hem sindirim sistemini düzenleyen hem de sakinleştirici etkisi olan bir bitkidir. Ayrıca K vitamini yönünden de çok zengindir. Fesleğen yemekler ile beraber ya d çay olarak tüketilebilir.

Yeşil Sebzeler: Yeşil sebzeler hem mineral hem de vitamin kaynağıdır. Ispanak, fasulye, kuşkonmaz, pancar yaprağı, marul gibi yeşil sebzeler laktasyonu arttırmaktadır. Aynı zamanda yeşil sebzeler vücudu korur ve sindirimi de kolaylaştırır.

7501_anne_sutunu_arttirici_besinlerKırmızı ve Turuncu Sebzeler: Beta-karoten yönünden zengin olan tatlı patates, havuç, pancar ve diğer turuncu ve kırmızı sebzeler anne sütünün kalitesini arttırmaktadır.

Sarımsak: Sarımsak doğal antibiyotik olduğundan hem annenin hem de bebeğin bağışık sistemini güçlendirir. Kokusu nedeni ile bebeklerin sevmeyeceği düşünülen sarımsak bebeğin emme süresini arttırır ve annenin de iştahını da açarak daha fazla beslenmesini sağlar. Bu sayede anne daha fazla beslenerek sütün kalitesi de artmış olur.

Yulaf: Kalsiyum, demir ve besin lifi yönünden çok zengin olan yulaf, emziren annelerin en popüler besinidir. Yulafın besin değerini arttırmak için süt, fındık ya da baharatta ilave edebilirsiniz.

Yağlar: Keten tohumu yağı, susam yağı ve zeytinyağı gibi sağlıklı olan yağların emziren annelerin sütü için çok önemlidir. Annenin sütünün de yağlı olması da bebeğin daha rahat doyasını sağlamaktadır. Ayrıca bu yağlar annenin de enerjisini arttırır.

Çemen Otu Tohumu: Hint mutfağı ile ayurvedik tıpta yaygın kullanılan çemen otu tohumu anne sütünü arttırma da yardımcıdır. Yapılan bazı araştırmalar düzenli olarak kullanılan çemen otu tohumu tüketiminin anne sütünü belirgin olarak arttırdığını ortaya koymaktadır.

Kaynakça:
http://iyigelenyiyecekler.com/anne-sutunu-artiran-yiyecekler/

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.