Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Anthony Kelly Davası

0 417

5344_1Polis dişlerden kimlik tespiti yaparken, önemli olan sadece cesetler değildir. Bazen bir ısırık kimlik tespiti için kilit rol oynayabilir. 1987’de bir IRA teröristinin profilinin belirlenip adalete teslim edilmesini sağlayan elmada ki bir ısırık oldu.

1987’de IRA üyesi teröristler İngiltere adına çalışan üst düzey bir yetkiliyi öldürdüklerinde, arkalarında iz bırakmadıklarını sanıyorlardı. Görevliler kırsal bölgedeki olay yerine yönlendirildiler. Köpekler iz sürmekte güçlük çekmediler. Bunun nedeni, insan kokusunun olay yerinde normal şartlarda 24 saat kalıyor olmasıydı. Teröristlerin arkada bırakabilecekleri önemliydi ya da olay yerine ait olmayan her hangi bir şey olabilirdi. Olay yeri incelenirken, görevlilerden biri ilginç bir şey buldu; bir ısırık alınmış elma. Bu delile yetkililer ilk başta pek önem vermediler.

5344_2

Olay yerinde bulunanlar, Kuzey İrlanda Adli Bilimler Laboratuvarına gönderildi. Memurlardan biri elmanın önemine inanırken, meslektaşları aynı düşüncede değillerdi. Memur Adli Bilimlerden Profesör Dr. Taylor ile görüştü. Dr. şüpheci ve alaycıydı. Memurun ne yapmak istediğini ve elmanın nasıl bir kanıt sağlayabileceğini öğrenmek istiyordu. İstihbarat kaynakları bölgede bir IRA hücresi bulunduğunu biliyordu. Hücre dört kişiden oluşuyordu. Kassedy kardeşler ve iki silahlı eylemci daha; Michael Raily ve Antony Kelly. Bu teröristler, birkaç olayda teşhis edilmişlerdi ve kaçaktılar. Elma London School of Dentistrynin yolunu tutmuştu. Bu kurumda çalışan uzmanlar işlerinde çok iyi kabul ediliyorlardı. Uzman, ısırığa bakarak ısırığı alan kişinin fiziksel özelliklerini şaşırtıcı bir biçimde tespit etti. Yetkililer ona inanmadı; çünkü çok ayrıntılı bir eşgal vermişti. Profesör, ortodontide klinik rahatsızlıkları gördükçe belli tür dişlerin belli fiziksel özelliklerle beraber görüldüğünü tespit etmişti ve düzensizliklerin bazen karakteristik olarak farklılıklara yol açtığını biliyordu. Profesör raporunda dişlerin sıkışık ve üst üste olduğunu merkezde ki kesici dişlerin V şeklinde açı yaptığını ayrıca, üst çene kemiğinin V şeklinde olduğuna işaret ediyordu. Ağzına oranla damağı da oldukça yüksekti. Bu tür kişilerin ince uzun yüzleri ve büyük burunları olduğunu tespit etmişti.

5344_antony_kelly_appelBu eşgale uyan bir tek kişi vardı Antony Kelly. Polis Kellynin annesinin evine baskın düzenledi ve Antony Kellyi tutukladı. Dedektifler Antony Kellyi gördüklerinde şaşkına dönmüşlerdi çünkü Profesör tüm ayrıntıları bilmişti. Elmada ki ısırığın şekli, Profesörün ilgisini çekmişti. Elma üst dişlerle kavranmış alt dişlerle koparılmıştı bu da ön dişlerin birbirine kavuşmadığını gösteriyordu.

Antony Kelly’nin diş izlerinin kalıbı oluşturuldu ve ısırıkla karşılaştırıldı. Bağımsız diş bilimcilere göre 16’dan fazla nokta örtüşüyordu bu örneğe uyacak başkasını bulma olasılığının 2 milyarda bir olduğu tespit edildi buda Antony Kellynin mahkumiyetini kesinleştirdi. Kelly’nin suç mahalinde olduğu kanıtlanmıştı. Cinayetten suçlu bulunarak müebbete mahkum edildi. Elmada ki ısırık bir IRA teröristinin mahkumiyetini sağlamaya yetmişti.

Yazar:Rahman Karasu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku