Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gordon Hay Davası

0 300

5345_31967, kız öğrenci Linda Peacockın sağ göğüsünde kalan ısırık iziyle onun katilini bulan profesör Simpson, adli tarihte çığır açmıştı. Bu dava, İngilterede yeni ufuklar açan bir davaydı ve bu tür olaylarda diş izi analizinin ciddiye alınmasının başlangıcı oldu. İlk kez bir İngiliz mahkemesinde adli diş bilim bulguları bir katil ile maktulu birbirne kesin olarak bağlamıştı.

7 Agustos 1967’de gece boyunca süren araştırmalardan sonra 15 yaşında ki Linda Peacockın cesedi İskoçyada bir mezarlıkta bulunmuştu. Büyük bir çalılığın altındaydı. Sert bir cisimle darbe alıp iple boğuluncaya kadar can vermemek için çılgınca mücadele etmişti. Buluzu ve sütyeni yırtılmış ve sağ göğüsünde ısırık izi olarak düşünülen oval biçimli bir morluk oluşmuştu. Olay yeri uzmanları morluğun fotoğraflarını çektiler iskoçyanın en iyi diş bilim uzmanından morluğu incelemesi istendi. Dr. Harvey bunun bir ısırık olduğunu doğruladı ve katilin dişlerinde belirli bir düzensizlik olduğunu tespit etti. Bulgular Dr. Simpson tarafından da desteklendi ve katilin diş özelliklerinin bilinmesinin teşhisi kolaylaştıracağını söyledi.

Olay Edinbourgun güneyinde küçük bir kır kasabasında meydana gelmişti. Kasabada işlenen suç büyük bir tepki uyandırdı ve tüm kasaba halkı katili bulmaya gönüllü oldu. Bir hafta içinde neredeyse tüm halk ifade vermişti. O zamanlar dedektifler dikkatlerini yakındaki ıslah evine yönelttiler. Linda öldüğü gece oradaki gençlerden biriyle görülmüştü. Yakında oturan bir kadında aynı gece saat 10’nu 20 geçe bir çığlık duyduğunu söyledi. Genç suçlulara eğitim veren okulun öğrencilerinin diş izleri alındı hepsinin kalıbı çıkarılarak ısırıkta ki izlerle karşılaştırıldı. Şüpheli sayısı biranda azalı vermişti 17 yaşında ki Gordon Hayin diş izleri uyuşmuştu. Gordon Hayın dişlerinde düşük kireçleşme denilen ender görülen bir hastalık vardı bu hastalık dişlerde oyuk oluşumuna neden olur, bu rahatsızlık Hayin iki köpek dişinde de mevcuttu ve ısırıktaki izle birebir örtüşüyordu. Dr. Simpson, Gordon Hayin dişlerine baktığında benzeri olamayacağına ikna olmuştu ve ısırığın aşırı derecede kendine özgü olduğunu ve bunun da katili bulduklarına işaret ettiğini söyledi.

5345_screen-shot-2014-04-30-at-07.47.05

Diş kalıbı bir cinayet davasının anahtarı olarak daha önce kullanılmamıştı. Ancak, İddia Makamı bulguların yeterli olduğuna inanıyordu. Hayin ilk duruşması 26 Şubat 1968’de Edinbourg Yüksek Mahkemesinde gerçekleşti. Savunma diş analizini geçersiz saydırmak için her yolu denedi ama başaramadılar. Harvey bulguların eşsizliğini kanıtlamak için tüm islah evi öğrencilerini muayene etti ve eşleşme sadece Gordon Haye ait kalıpta gerçekleşti. Jüriye düşük kireçleşmenin ender rastlanılan bir hastalık olduğu geniş çaplı bir şekilde açıklandı. Harvey Jüriye, Gordon Hayin diş özelliklerinin bir başka kişide rastlanılma olasılığının istatistiksel olarak göz ardı edilebilecek kadar küçük olduğunu anlattı. Linda Peacockın göğüsünde oluşan ısırığı bırakacak başka birinin bulunması mümkün değildi, o izi yaratan dişer Gordon Hay’e aitti. Savunma makamı diş uzmanları bu iddialara şiddetle karşı çıksalarda hiçbiri Dr. Harvey ve Simpsonın dengi değildi.

Hay’ın bu güçlü kanıta karşı son savunması ise bir tanıktı; cinayet sırasında yatağında uykuda olduğunu söyleyen bir tanık ancak bu da çıkmaz sokaktı çünkü bir başka arkadaşı onu o gece soluk soluğa yatakhaneye girerken görmüştü. Jüri diş izlerini ikna edici bulmuş ve iddia makamının uzmanlarına inanmıştı. Gordon Hay suçlu bulunarak Birleşik Krallık tarihinde adli diş bilimi sayesinde cinayetten hüküm giyen ilk kişi oldu.

Yazar:Rahman Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.