Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Antibiyotik Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0 202

Antibiyotik Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?Bazı bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan antibiyotikler, bakteri üremesini durdurmak, bakterileri öldürmek, enfeksiyonlardan dolayı kişide oluşan ateşli durumu düzeltmek ve merkezi sistemik etkilerin düzenlemesini sağlamak için kullanılırlar.

Antibiyotikler mikrobik enfeksiyon, solunum, idrar yolları ile yumurtalık iltihapları, anjin, prostat ve tüberküloz gibi ciddi hastalıklarında tedavisinde uygulanan mucizevi bir ilaçtır. Fakat günümüzde bir çok antibiyotik çeşidi bulunmasına rağmen bilinçsiz kullanım sonucu giderek etkisini kaybetmiştir. Bu durum, en ufak bir rahatsızlıkta, doktora danışılmadan bu ilaca başvurulması sebebiyle bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesinden kaynaklanmaktadır. Peki bu durumu ortadan kaldırmak ve olumsuz etkilerden kurtulmak için antibiyotik kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

1. Antibiyotik kullanmadan önce prospektüsünü okuyarak aç karnınıza mı yoksa tok karnınıza mı içeceğinizi tayin etmelisiniz. Bazı antibiyotiklerin mideye dokunmaması için tok karnına alınması gerekebilir. Başka bir alternatif de bu konuyu eczacınıza danışmaktır.

2. Kötü bakterilere karşı savaşan antibiyotikler, bu esnada iyi bakterileri de yok edebilir. Bu sebeple, bağırsak floranız bozulabileceğinden, kabız ya da ishal olabilirsiniz. Bağırsak sistemindeki yararlı bakterilerin doğal dengesinin korunmasına ve yenilenmesine yardımcı olan probiyotiklerle vücudunuza takviye yapmak, bu durumun büyük ölçüde önüne geçecektir.

3. Antibiyotik kullanırken alkolden uzak durulmalıdır. Alkol almak ilacın etkisini azaltmaz ancak enerjinizi düşüreceğinden hastalıkla mücadelenizi yavaşlatabilir. Ayrıca pek çok antibiyotiğin mide bulantısı, baş dönmesi gibi yan etkileri bulunmaktadır. Alkol kullanımı bu etkileri ikiye katlayarak, size daha çok rahatsızlık verebilir. Bunun yanında alkolle antibiyotiğin aynı zamanda kullanımı, kötü etkileşime sebep olarak, baş ağrısı, kusma ve çarpıntıya neden olabilir.

4. Antibiyotik ve diğer ilaçları kullanırken yan etkilerini okumak büyük önem taşır. Örneğin, menenjiti tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotik, doğum kontrol hapının etkisini azaltabilir. Bu nedenle antibiyotik kullanırken ek korunma yöntemlerinden faydalanılmaktadır.

5. Antibiyotik bağırsaklara zarar verebileceğinden, tetrasiklin grubundakiler hariç, antibiyotik kullanım süresince bol bol yoğurt yenilmesi önerilir. Yoğurtta bulunan süt asidi, bağırsakları korumaktadır.

Antibiyotik Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?6. Tetrasiklin grubundakiler ise, kalsiyum ile etkileşime girerek pıhtılaşmaya sebep olur ve oluşan kitleler bağırsaklardan kana geçemez. Buna bağlı olarak ilaç bağırsaktan emilmektedir. Bu nedenle, süt ve yoğurt, peynir gibi süt ürünleri ilacı almadan önce ya da aldıktan 2 saat sonra tüketilmemelidir.

7. Antibiyotik kullanırken vücut UV ışınlarına karşı hassaslaştığından, güneş ve solaryumdan olabildiğince uzak durulmalıdır.

8. Kullanılan antibiyotiğin faydasını görebilmek için, tam zamanında alınmalıdır. Ayrıca doktorun belirttiği süre boyunca kullanılmalıdır.

9. Gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır.

10. Bütün antibiyotikler aynı değildir, kötü bakterilerle savaşırken vücudunuza zarar verebilir. Eğer özel bir hassasiyetiniz veya rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Yazar: Dilara Yeten

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.